הביקורת נגד המצרים הולכת ומחריפה: שגריר ישראל לשעבר במצרים צבי מזאל, מאשים את כוחות הביטחון שלא הגנו על הדיפלומטים הישראלים: "בהחלט הופתעתי, אפשר לצפות לרע אבל לא לכל כך רע. מצרים בניגוד לכל ההסכמים לא הגנה על השגרירות, זה חמור מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מזאל התייחס למצב הביטחוני במצרים לאחר נפילת שלטון מובארק: "ראשית, המצב במצרים לא טוב, המשטרה נשברה. כל מנגנוני הביטחון לא חזרו לתפקד ומי שחזר - מפחד מהקהל שיאשים בהתנגדות למהפכה. הצבא לא רוצה לירות באנשים".

השגריר לשעבר הוסיף: "מדובר במצרים - זה שלטון צבאי שחייב לנהל את מצרים כמו שצריך ולא יכול להפקיר את המדינה. האשמה כולה מוטלת על המצרים. יש הסכם שלום, יש דיאלוג, יש אינטרסים, יש מסחר, יש לוחמה נגד טרור, את זה צריך להמשיך לנהל בכל הכוח שרק אפשר. אנחנו היינו בסדר גמור ואי אפשר להאשים את ישראל בדבר".

רה"מ צפה בחילוץ בשידור חי

אנשי קומנדו מצריים פרצו לפנות בוקר לבניין שגרירות ישראל בקהיר וחילצו ממנו שישה אנשי צוות שהיו נצורים בבניין בעקבות התפרעויות שהחלו במקום. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן וגורמי ביטחון צפו בנעשה בזמן אמת - באמצעות מצלמות האבטחה במקום.

לא פחות משלוש פעמים שוחח ראש הממשלה בטלפון עם עובדי השגרירות הנצורים בבניין. הוא ניסה להרגיע אותם והבטיח שהכל יהיה בסדר. רק לאחר שעות ארוכות של מתח, לפנות בוקר הסתיימה הדרמה, וכל אנשי שגרירות ישראל במצרים, שמונים במספר, הועלו על מטוס, כשהם שלמים ובריאים, בדרכם לנמל התעופה בן גוריון.

ראש הממשלה נתניהו התייחס למתקפה על שגרירות ישראל במצרים: "תקיפת שגרירות ישראל על ידי המון זה מקרה חמור מאד, אבל היה עוד חמור יותר אם היו מצליחים לפרוץ את הדלת ולפגוע בששת אנשינו שהיו בשגרירות", אמר ראש הממשלה. "בסופו של דבר העובדה שהכוחות המצריים פעלו בנחישות והביאו לשחרור אנשינו ראויה לציון".

נתניהו התייחס גם ליחסים עם מצרים. "אסור שבמצרים יעברו לסדר היום על הפגיעה במרקם השלום עם ישראל, ועל הפרה כה בוטה של הנורמות הבינלאומיות. בהמשך נקיים התייעצויות על הפעולות הדרושות".

בעקבות האירועים פירסם גם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הודעה לפיה הוא מגנה בכל תוקף את המתקפה על השגרירות הישראלית. "השלטונות המצרים אמרו בעבר כי יעמדו בהסכמים בינלאומיים, כולל הסכם השלום עם ישראל. אנו מברכים על כך ומצפים כי מצרים תכבד התתחייבות זו. אנו מבקשים משתי המדינות לעבוד יחד להרגעת הרוחות ולהביא ליציבות אזורית".