טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ואבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע המאמץ העיקש של רמאללה לסכל בהשגת רגיעה ברצועת עזה, נשיא ארה"ב שיגר בשלישי האחרון שליח אישי מטעמו שנועד עם נציגיו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - כך פורסם אמש (חמישי) לראשונה במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

נציגו של הנשיא טראמפ היה רון לאודר, מקורבו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו - שקיים את השיחות הללו מאחורי גבה של ירושלים ויתרה מכך - גם ללא ידיעתם של צוות המו"מ האמריקני, גרינבלט וקושנר. בין היתר הוא נפגש גם עם סעיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ועם מאג'ד פארס, ראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו מאזן.

המסר שהעביר שליחו של טראמפ היה מפתיע כמעט כמו עצם קיומה של הפגישה החשאית, ונועד לשכנע את מקורביו של יו"ר הרשות לשכנע אותו להיענות בחיוב למאמצים של ממשל טראמפ להניע את תהליך השלום: "כדאי לו לחזור למשא ומתן, דיל המאה יפתיע אותו לטובה".

השליח החשאי של טראמפ: לאודר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
השליח החשאי של טראמפ: לאודר | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

פרטיו של "דיל המאה" עדיין לא פורסמו, אך בחודש שעבר רמז טראמפ: "אני אוהב את פתרון 2 המדינות, חושב שהוא יעבוד הכי טוב". את הדברים אמר הנשיא האמריקני בתגובה לשאלת החדשות לאחר שנועד עם רה"מ נתניהו בשולי העצרת הכללית של האו"ם ניו יורק.

בהמשך דבריו הוסיף הנשיא האמריקני כי הוא מאמין שישראל והפלסטינים יגיעו להסכם שלום ביניהם, אך הוסיף כי זה "ייקח זמן". טראמפ הדגיש כי "אני מצפה גם מישראל לעשות צעד לטובת הפלסטינים. אומרים שזו העסקה הקשה מכולן - זה חלום שלי להצליח להשיג את זה לפני סוף הקדנציה שלי".