אחרי החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרים מההתנחלויות והחשש מההשלכות המדיניות של המהלך, מתייצבת גרמניה לצד ישראל ואומרת כי "מדובר בטעות שייתכן כי תנוצל לקמפיינים אנטי ישראליים". שגריר האיחוד ננזף הערב (רביעי) בשיחה במשרד החוץ, שם נאמר לו כי "ישראל משעה את הדיאלוג המדיני שלה עם אירופה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יורגן האטדט, דובר מפלגת השלטון בגרמניה, אמר הערב בשיחה עם חדשות 2 כי "ההחלטה לסמן מוצרים מהגדה המערבית היא לא צעד להגנת הצרכן, אלא תוביל ליצירת סטיגמה נגד ישראל". הוא התריע כי "כשברקע קיימת תנועה שעוינת את ישראל ורוצה להחרים מוצרים מהתנחלויות, אנחנו רואים את ההחלטה של האיחוד האירופי כטעות".

מוקדם יותר היום זומן שגריר האיחוד האירופי לארס פאבורג-אנדרסן לשיחת נזיפה במשרד החוץ בעקבות ההחלטה להתחיל לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות.

עובדים פלסטינים ביקב ברקן (צילום: רויטרס)
עובדים פלסטינים ביקב ברקן | צילום: רויטרס

בריאיון למהדורה המרכזית הדגיש השגריר כי "אין לצעד הזה קשר לתהליך השלום. זאת סוגיה טכנית שנוגעת לחוקי הצרכנות באירופה והמטרה היחידה היא להבטיח שאנחנו מיישרים קו עם חוקי הצרכנות שלנו כשאנחנו מייבאים מוצרים מישראל ומההתנחלויות מעבר לקו הירוק".

הוא הסביר שיש מוצרים שמגיעים מההתנחלויות ועד עכשיו סומנו בשוק האירופי בתווית "מיוצרים בישראל". כעת, לפי ההוראות החדשות שהתפרסמו אפשר יהיה לשנות את התווית.

לשאלה האם בעצם המהלך הזה אירופה בעצם לא מסמנת את הגבולות הקבועים השיב פאבורג-אנדרסן כי "בהחלט לא. העמדה שלנו היא שנסכים לכל קו גבול שהצדדים יסכמו עליו. אנחנו לא נוכל לקבל שום גבול מלבד זה שהצדדים יקבעו במשא ומתן. עד שהצדדים יחליטו מה יהיו הגבולות הסופיים, אלה אזורים במחלוקת ולכן ישראל לא יכולה למכור מוצרים מהשטחים האלה ולהציג אותם כמיוצרים בישראל".

_OBJ

השגרירי הבהיר כי לא מדובר בחרם כי עדיין אפשר למכור את המוצרים: "האיחוד מתנגד לחרמות ומתנגד לכל ניסיון לבודד את ישראל".

בפגישה שנערכה במשרד החוץ, שבה השתתפו ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז וסמנכ"ל אירופה אביב שיר-און, מחתה ישראל בתוקף בפני השגריר על האישור לסמן מוצרים ישראלים שמקורם מעבר לקווי 67'.

ראש המערך המדיני אמר, בין היתר, בשיחה כי הסטנדרט הכפול שנוהג האיחוד ביחס לישראל, בעודו מתעלם מ-200 סכסוכים טריטוריאליים אחרים ברחבי העולם, הוא בלתי נתפס.

_OBJ

ישראל הודיעה על הקפאת שיחות על פרויקטים אירופים

"צר לנו כי האיחוד האירופי בחר לנקוט בצעד זה דווקא בימים בהם מתמודדת ישראל עם שרשרת פיגועים פלסטיניים כנגד אזרחים ישראלים, אשר אינה מבחינה בין אריאל, ירושלים ורעננה", אמר אושפיז.

במהלך הפגישה הודיעו נציגי משרד החוץ לשגריר כי בשל ההחלטה האחרונה ישראל משעה את הדיאלוג המדיני שלה עם האיחוד האירופי בפורומים השונים שנקבעו להיערך במהלך השבועות הקרובים. מדובר בשיחות על פרויקטים אירופים בשטחי c מול הפלסטינים.