בזמן שישראל סוערת בעקבות ההחלטה לסמן מוצרים מההתנחלויות וחוששת מהנזקים המדיניים והכלכליים, בסופרמרקטים ברחבי אירופה הדברים נראים מעט אחרת. קונים רבים עמם שוחחנו בבריטניה, בהולנד, בגרמניה ובצרפת אמרו כי לא ימנעו מקניית מוצרים מסומנים ונראה שהם מעדיפים במקרה הזה להוציא את הפוליטיקה מחוץ לעגלת הקניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא חושבת שנימנע מלקנות מוצרים מסומנים", אומרת אחת הקונות בסופרמרקט בעיר מסטריכט בהולנד כשנשאלה על כך. "אנחנו בדרך כלל בוחרות את המוצר הזול ביותר. אם המוצר טוב, לא נחשוב על תוויות". קונה אחרת הסבירה: "אם אני אוהבת את המוצר ויודעת שהוא טעים, אקנה אותו. לא משנה מאין הוא".

"לא נימנע ממוצרים מסומנים" (צילום: חדשות 2)
"לא נימנע ממוצרים מסומנים" | צילום: חדשות 2

בהולנד, כמו במדינות רבות באירופה, אפשר למצוא דרך קבע שורה של מוצרים ישראלים, בהם גם כאלה שמגיעים מההתנחלויות. המוצרים הישראלים פופולריים ומגיעים לקהלים רחבים,וסביר שחלקם יושפעו מהתקנות החדשות של האיחוד.

מוצרים ישראלים בגרמניה (צילום: חדשות 2)
מוצרים ישראלים בגרמניה | צילום: חדשות 2

גם במרכז קניות גדול בצרפת אמרו הקונים כי לא יפסיקו לקנות מוצרים מישראל בגלל הדבקת תווית שקובעת כי הם מגיעים מהשטחים הכבושים.

בחנות הכלבו באלכסנדרפלאץ בברלין לא ניכרת תכונה רבה בעקבות החלטת האיחוד. חנות הכלבו הוותיקה, מציעה מגוון רחב של מוצרים מישראל ומהשטחים ואיננה מתביישת בכך. מוצרי "אהבה" מים המלח, למשל, מוצבים בגאון ליד פתח החנות. לגבי יינות, כבר עכשיו מקובל לסמן את ארץ המוצא שלהם, אבל עדיין אין הפרדה בין יינות שמיוצרים בגליל לבין אלה שמיוצרים בגולן.

"אם המוצר טוב, לא נחשוב על תוויות"
"אם המוצר טוב, לא נחשוב על תוויות" | צילום:

סימן מדאיג מבחינה מדינית אבל לא בטוח שגם מהבחינה הצרכנית

בצד אלה שרואים בסחורה הישראלית מוצר רגיל לכל דבר, יש גם כאלה שבירכו על התקנות. "חשוב לי לדעת אם היין מגיע מהשטחים, שעל פי החוק הבינלאומי לא שייכים לישראל", אמרה אחת הקונות בגרמניה. "למרות שאני אוהבת את היין, אחשוב פעמיים לפני שאקנה אותו".

במשך שנים מפעילים ארגונים אנטי ישראלים לחצי ענק על מקבלי ההחלטות והסופרמרקטים להחרים מוצרים ישראליים, והם רואים את ההחלטה הנוכחית כמקלה מדי.

"לא נמנע מלקנות מוצרים מסומנים" (צילום: חדשות 2)
"לא נמנע מלקנות מוצרים מסומנים" | צילום: חדשות 2

אולי מדובר בסימן מדאיג מבחינה מדינית אבל לא בטוח שכך גם מהבחינה הצרכנית. סביר להניח שרוב האירופאים שיחפשו את הסימון החדש ממילא לא היו קונים תוצרת ישראלית, אחרים יעדיפו להתמקד במוצרים עצמם ולא בפוליטיקה שמסביבם.