יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
"השקט יישמר", אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי המסר המרגיע - יו"ר הרשות הפלסטינית בנאום תקיף נוסף: אבו מאזן, שנשא היום (שישי) דברים בכינוס של תנועת פת"ח, הדגיש כי ירושלים "הייתה ותישאר בירתה הנצחית של מדינת פלסטין". לדבריו, "ירושלים היא היהלום שבכתר ובלעדיה אין מדינה פלסטינית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר הרשות הגיב גם לאירועים האלימים האחרונים בהר הבית והביע תמיכה במתפרעים הערבים: "אני קורא לבנינו להגן על מסגד אל-אקצא". עבאס הוסיף כי יש "למנוע מהמתנחלים להיכנס למתחם הקדוש בכל דרך", וכיוון בדבריו ליהודים שעולים להתפלל במתחם. לדבריו, לעם הפלסטיני "צריכה להיות כעת דרישה אחת בלבד - להגן על ירושלים". בהמשך הביע תקווה כי אחת הישיבות הבאות של התנועה תקיים "בעזרת אללה" במסגד אל-אקצא.

עוד הצהיר אבו מאזן כי הפנייה למועצת הביטחון תוגש עד סוף החודש, ובה תדרוש הרשות להכריז על כך ש"השטחים שנכבשו הם אדמת המדינה הפלסטינית - שטח כבוש שאינו במחלוקת, בניגוד לטענת ישראל". בהמשך דבריו התייחס לשלטון הפנימי ברשות והצהיר כי ברצונו לקיים בחירות "מוקדם ככל האפשר אם אנחנו רוצים פיוס אמיתי", בתוך חצי שנה.

אבו מאזן הדגיש כי בזמן שהמנהיגות עוסקת בעימותים בירושלים, הרשות מנסה במקביל להביא לסוף הסבל האנושי ברצועת עזה. לאחר שהצהיר אמש כי הרשות תשמור על השקט בעזה עד 2015, שב יו"ר הרשות על מחויבותו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי להוביל להסדר.

שעות ספורות לפני נאומו בוועידת הפת"ח, נפגש אבו מאזן עם אנשי עסקים ברמאללה והבטיח להם כי "הרשות מתכוונת לשמור על הפסקת האש ברצועה השנה ובשנה הבאה".

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי אבו מאזן אמר את הדברים בכדי לעודד תורמים פוטנציאלים לסייע בשיקום רצועת עזה. על פי הדיווח, אבו מאזן הסביר את דבריו בכך שהמדינות התורמות, בהן גם ארצות הברית, הביעו חשש מפני השמירה על היציבות הביטחונית ומפני האפשרות שהאש תחודש בגזרת הרצועה.

ג'ון קרי, ארכיון (צילום: AP)
ביקש הבטחות, קרי | צילום: AP

"אנחנו אחרים לשמירת הפסקת האש"

אבו מאזן אף ציין בהקשר זה כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ואף הפיג לדבריו את חששותיו בנושא. "אמרתי לו שאנחנו אחראים לשמירת הפסקת האש", טען אבו מאזן. "אמרתי לו שאינני מגיד עתידות, אבל בשנה הנוכחית ובשנה הבאה לא יהיו עימותים נוספים".

יו"ר הרשות אף ציין כי הוא ואנשיו הבהירו בפני הממשלות בעולם כי הם אלו שאחראים לשיקוע ולהעברת הסיוע לרצועה. "הודענו לעולם שהממשלה לקחה אחריות על הסיוע ולא אף אחד אחר, וכי האמצעים יישלחו לכתובות הנכונות", הוסיף.

דבריו של אבו מאזן באו על רקע כינוסה של הוועידה המיוחדת בקהיר, במטרה לזרז את מלאכת שיקומה של הרצועה. הפלסטינים הביעו אז תקווה לגייס ארבעה מיליארד דולרים במסגרת הכינוס, שבו לקחו חלק יותר מ-30 מדינות. לבסוף גוייסו 5.4 מיליארד דולרים.

במהלך פגישתו עם אנשי העסקים, התייחס אבו מאזן גם לנושא פתיחת המעברים לרצועה, וטען כי השליטה בהם תהיה בידי הרשות הפלסטינית. מוקדם יותר השבוע, עם ביקורו של מזכ"ל האו"ם ברצועה באן קי מון, אישרה ישראל לראשונה מאז "צוק איתן" העברת סיוע וחומרי בנייה לרצועה, זאת במסגרת פיילוט משותף לרשות, לאו"ם ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים שמטרתו לתפעל מנגנון ביקורת מיוחד בכדי להקל על התושבים ברצועה.