שוב לא שקט בהר הבית: כוחות של משטרת ירושלים פרצו הבוקר (שני) אל רחבת המסגדים והדפו עשרות צעירים רעולי פנים שנערכו במקום בכוונה להתעמת עם השוטרים, ליידות לעברם אבנים ולירות זיקוקים בכינון ישיר, בכוונה לפגוע בשוטרים ולהפריע לביקורים במתחם הקדוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרת ירושלים נאסף בשעות האחרונות מודיעין אודות צעירים ערבים ששהו במהלך הלילה בהר הבית, אספו אבנים וזיקוקים והכינו בקבוקי תבערה בתוך מסגד אל אקצא. המתפרעים, שחששו כי ייתפסו, הקימו מחסומים כדי למנוע מהשוטרים לסגור את דלת הכניסה למסגד אל אקצא: בין השאר השתמשו הצעירים בארונות נעליים שמוסמרו לדלתות המסגד, מוטות ברזל, קרשים מעץ וגדר תיל. כמו כן הוקמו מחסומים שנועדו למסתור בתוך המסגד.

המתפרעים השתמשו בארונות נעליים (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המתפרעים השתמשו בארונות נעליים | צילום: חטיבת דובר המשטרה

בעקבות כך התקבלה ההחלטה להפתיעם עוד בטרם יחלו במהומות: בבוקר, עם סיום התפילה במקום, זוהו מספר רעולי פנים חמושים באבנים שחיזקו את המחסומים בכניסה למסגד. כוח משטרה גדול בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב יוסי פריינטי, נכנס למתחם הר הבית והפתיע את הצעירים שנמלטו לתוך מסגד אל אקצא.

במקביל, בעיר העתיקה נעצר נער ערבי כבן 16, לאחר שיידה אבנים לעבר כוח המשטרה במקום. הוא נלקח לחקירה במרחב דוד.

"נמשיך בפעילות הנחושה מול פורעי החוק"

"משטרת ירושלים תמשיך בפעילותה הנחושה והנחרצת אל מול פורעי החוק, תפעל למעצרם והבאתם לדין", נמסר מהמשטרה. למרות העימותים, הוחלט במשטרה שהביקורים בהר הבית יתקיימו הבוקר כסדרם. השר לבטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' יבקר הבוקר במקום.

יו"ר ועדת הפנים, מירי רגב, אמרה בתגובה לאירועים כי "פעילות רופסת של המשטרה לאורך שנים מול הפורעים המוסלמים בהר הבית היא זו שהביאה למצב בו למוסלמים הפורעים אין דין ואין דיין". עוד הוסיפה רגב: "אילו ההר היה נסגר לאורך מספר ימים ליהודים ומוסלמים - היו מבינים הפורעים שבמדינת חוק אין פריווילגיה לפורעים. זוהי מדיניות של אוזלת יד שלצערי השר אהרונוביץ' מגבה אותה".

מכשול שהציבו המתפרעים בהר הבית (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
גדר תיל כמחסום לשוטרים | צילום: חטיבת דובר המשטרה

אתמול ירו אלמונים זיקוקים לעבר בתי יהודים באזור הר הזיתים בבירה. כוח של מג"ב שהוקפץ לשטח הגיב באמצעים לפיזור הפגנות, ולא נעצר איש. מהמשטרה עדכנו כי לא נגרם נזק ואיש לא נפגע. גם התקיפות נגד הרכבת הקלה התחדשו אמש: שני מקרים של יידויי אבנים נרשמו אמש בציר שועפט סמוך למסגד המקומי. ארבעה חשודים, מהם שניים קטינים, נעצרו בשעת מעשה על ידי כוח משטרה ומג"ב והועברו לחקירה.