את הימים הקרובים, אותם יבלה ראש הממשלה נתניהו בניו יורק בעצרת הכללית של האו"ם, הוא ינצל בעיקר לנושא אחד: ניסיון לעצור את מכירת הטילים לסוריה, ולשמור על חופש פעולה מלא של ישראל באזור. זה הנושא שצפוי לעמוד בראש סדר העדיפויות גם בפגישתו המתוכננת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ מסתמן כמפתח לפתרון המשבר הרוסי: נתניהו צפוי לנסות לרתום את הנשיא האמריקני לנושא, ולבקש ממנו שייתן דבר מה לנשיא פוטין, עמו הוא שרוי ביחסים טובים במיוחד, כדי שזה יקל על ישראל ויימנע הסלמה של היחסים בין המדינות.

זה לא יהיה קל: הרוסים צריכים להסביר לקהל הביתי את מותם של 15 אנשי הצוות בהפלת המטוס. משכך, מדובר במבחן משמעותי ליכולת התמרון של נתניהו. עם זאת, שרי הקבינט שמעו מראש הממשלה כי פוטין מתנהל באופן שקול, ואפשר להגיע איתו להסכמה כדי לפתור את המשבר.

המטוס הרוסי שהופל בסוריה (צילום: סקי ניוז, חדשות)
המטוס שהופל. איך ייפתר המשבר? | צילום: סקי ניוז, חדשות

נראה שבארה"ב אכן נוטים לסייע לישראל,שכן היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, ג'ון בולטון, קרא לרוסיה לשקול שוב את העברת מערכות הגנה. לדבריו, אירן היא האשמה בתקרית ולא ישראל והמהלך הרוסי לצייד את צבא אסד במערכת המתקדמת מהווה "הסלמה משמעותית".

דבריו של בולטון מגיעים שעות לאחר שדובר הקרמלין האשים את ישראל ב"פעולות מכוונות" שגרמו להפלת מטוס הביון הרוסי בשבוע שעבר. הדובר, דמיטרי פסקוב, הזהיר שפעולות ישראל יפגעו בקשר בין שתי המדינות ואמר לכתבים כי האמצעים החדשים - בהם אמצעים אלקטרוניים לשיבוש מערכות קשר - נועדו "להגביר את הביטחון" של אנשי צבא רוסיה על אדמת סוריה.