בנט. "מבינה שהוא עסוק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לראשונה להצהרות המשותפות עם ממשלת פולין, ואמר שהוא שמע את הביקורות של ההיסטוריונים ויביא אותם לידי ביטוי. אולם כיצד הוא מתכוון לעשות זאת? מסתמן כי גם בלשכת ראש הממשלה עצמה לא לגמרי בטוחים, ושוקלים בימים אלה מספר אפשרויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מי שלא מחכה לקבלת ההחלטות הוא שר החינוך - והתפוצות - נפתלי בנט, שמשגר הערב מכתב לנתניהו ובו הוא דורש צעדים אופרטיביים: מתווה לתיקון הכשלים בהצהרות המשותפות.

"הניסיון למזער את חלקם של פולנים ולנקות אותם מפשעיהם בשואה ולאחריה אינו רק פגיעה באמת ההיסטורית, אלא מהווה בכייה לדורות עבור החברה הישראלית אשר צעיריה ייטו לאמץ קביעות אלו", כותב השר בנט. "לא אתן ידי לעיוות אירועי השואה".

מחנה ההשמדה אושוויץ (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא אתן יד לעיוות אירועי השואה" | צילום: רויטרס, חדשות

מה למעשה דורש בנט? ראשית, את ביטול מסמך ההסכמות עם פולין והכרזה על הסכם חדש במקומו. בנוסף, הוא דורש כי היסטוריונים בלבד ידונו בסוגיות ההיסטוריות, ואילו הפוליטיקאים יידרשו אך ורק לסוגיית החקיקה ולסוגיות הדיפלומטיות בין המדינות. לבסוף, הוא דורש כי כל אירוע רגיש יידון מעתה בצוות עבודה ייעודי שיוקם, ולא יהיה מורכב בלעדית מאנשי נתניהו.

מדובר בהבעת אי-אמון חריפה בצוותו של נתניהו, זה שליווה את הניסוח והחתימה על ההסכמות. "הידידות בהווה אינה יכולה להוות עילה לעיוות אירועי העבר", מסכם שר החינוך - והרמז עבה וברור.