בלעדי: כבר לפני שנה שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן חזר מרוסיה עם ארבע גופות בתקווה שמדובר בנעדרים של הקרב בסולטן יעקוב - כך נחשף אמש (שבת) בחדשות סוף השבוע. לפני שנה וחצי, באוקטובר 2017, הציג אגף המודיעין בצה"ל לשר ליברמן מידע שהצטבר לגבי מיקום הגופות בסוריה של לוחמי קרב סולטן יעקוב. ליברמן הציג את המידע לשר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, שביקר בישראל וביקש ממנו סיוע בנושא.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

עוד באותו היום בשיחה פרטית בין שני השרים, אמר שר ההגנה שקיבל אישור ממוסקבה להירתם לבקשתו של ליברמן. בחודשים שלאחר מכן נעשים מאמצים לאתר את הגופות: במאי שנה שעברה מתקבל איתות שיש התקדמות. עם קבלת המידע ב-30 במאי, יצא ליברמן למוסקבה בתקווה לחזור לארץ עם הגופות.

המבצע להחזרת גופות נעדרי סולטן יעקוב (צילום: חדשות)
המבצע להחזרת גופות נעדרי סולטן יעקוב | צילום: חדשות

ליברמן הגיע למשרד ההגנה הרוסי יחד עם ראש אמ"ן ובכירים נוספים, ובאותה פגישה התקבל מידע שאותרו 4 גופות וכן ממצאים נוספים. עם זאת, נאמר להם שרק הנשיא פוטין יכול לאשר להוציא אותן לשטח ישראל.ליברמן התקשר לראש הממשלה נתניהו וביקש ממנו שידבר עם פוטין, שבסופו של דבר נעתר לבקשה. למחרת היום חזר ליברמן לישראל עם 4 ארונות - אלא שבדיקה שנערכה בארץ העלתה שלא מדובר בחללים, ושהם כנראה נמצאים באותו בית קברות בסוריה.

רה"מ והנשיא בהלוויתו של זכריה באומל ז"ל (צילום: TPS, חדשות)
רה"מ והנשיא בהלוויתו של זכריה באומל ז"ל | צילום: TPS, חדשות

הרוסים המשיכו במבצע - אך הוא התעכב בגלל תקרית הפלת מטוס הביון הרוסי במהלך תקיפה ישראלית בצפון סוריה בספטמבר האחרון. הרוסים המשיכו במאמצים - עד שבסופם הצליחו החודש להביא לישראל את גופתו של זכריה באומל ז"ל.

ההערכה היא שגופותיהם של שני הנעדרים הנוספים נמצאים באותו בית הקברות, אך גורמים המעורבים במבצע מעלים חשש שהפרופיל התקשורתי הגבוה של השבת גופתו של באומל עשוי לחבל במאמצים להשיב את הגופות לקבר ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו