אבו מאזן ונתניהו, ארכיון (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ / AP Photo / Majdi Mohammed, חדשות)
אבו מאזן ונתניהו, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ / AP Photo / Majdi Mohammed, חדשות

לקראת פרסום "תוכנית המאה" של טראמפ: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שמאיים אפילו לא להציץ בפרטי התוכנית שצפויה להתפרסם על פי הדיווחים בחודש יוני, הצהיר היום (ראשון) בפני מדינות הליגה הערבית כי "נתניהו לא מאמין בשלום עם הפלסטינים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הדברים אמר אבו מאזן במהלך נאום שנשא בקהיר - שבו גם תקף את הנשיא האמריקני: "טראמפ אמר לי בפגישה האחרונה - 'אני מוכן להכריז על שתי מדינות', אבל אחרי שבועיים ארה"ב פתחה שגרירות בירושלים והפסיקה לסייע לפליטים הפלסטינים".

ממשל טראמפ נערך לפרסום התוכנית לאחר שהסתיימו הבחירות בישראל: שלשום התראיין שליחו של הנשיא האמריקני למזרח התיכון לרשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית ואמר שעל שני הצדדים המעורבים להיות מוכנים למשא ומתן ישיר - ושכל צד ייאלץ לעשות ויתורים. "הצדדים יהיו מרוצים מחלקים מסוימים של התוכנית ומחלק לא", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ג'ייסון גרינבלט (צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות)
רה"מ וגרינבלט בזמן ביקור בישראל | צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות

"אנחנו נציע את תוכנית השלום, אבל על הישראלים והפלסטינים להיות מוכנית למו"מ ישיר", הוסיף. "אנחנו מבקשים גם מהישראלים וגם מהפלסטינים להתרשם מהתוכנית לפני שהם מעלים את החששות שלהם בנוגע אליה ולא לדחות אותה באופן מיידי".

גרינבלט הזהיר גם את הצד הישראלי וגם את הצד הפלסטיני מפני כישלון - ואמר שבמקרה כזה שני הצדדים יפספסו הזדמנות חשובה ויפגעו. אך הוא ציין כי "הצד הפלסטיני צריך להיזהר במיוחד כי הם מאיימים לא להציץ אפילו בתוכנית שיכולה להשפיע רבות, ולטובה, על עתידם".

"אין סיבה להשתמש במושג 'פתרון שתי המדינות' כי כל צד מבין את המושג באופן אחר", טען גרינבלט. "ממשל טראמפ התחייב לפני כמה חודשים להציג תוכנית שלום במזרח התיכון אחרי הבחירות בישראל - ונבצע את זה".

טראמפ וחתנו קושנר (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וחתנו קושנר | צילום: רויטרס, חדשות

בתוך כך, בסוף השבוע פרסם המגזין האמריקני Foreign Policy מסמך סודי ששיגר חתנו של טראמפ ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר, שחושף חלק נוסף ממה ייתכן ויהיו העקרונות המרכזיים עליהם תתבסס תכנית השלום.

"מטרתנו לא יכולה להיות להשאיר את הדברים יציבים כמו שהם", כתב קושנר במסמך לבכירים בבית הלבן. "מטרתנו חייבת להיות לשנות דברים לטובה בצורה משמעותית. לעיתים חייבים לקחת סיכון מבחינה אסטרטגית שנשבור דברים כדי להגיע לשם". את המסמך הסודי שלח קושנר לפני כשנה וחצי דרך חשבון האימייל שלו בבית הלבן לגורמים בכירים בממשל, בניסיון להשיג תמיכה בקיצוץ תקציב אונר"א - סוכנות הפליטים הפלסטינים מטעם האו"ם.