ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ג'ייסון גרינבלט (צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות)
רה"מ בפגישה עם גרינבלט | צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות

לקראת הצגת תוכנית המאה של טראמפ - השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התראיין אמש (שישי) לרשת SKY NEWS בערבית ואמר שעל שני הצדדים המעורבים להיות מוכנים למשא ומתן ישיר ושכל צד ייאלץ לעשות ויתורים. "הצדדים יהיו מרוצים מחלקים מסוימים של התוכנית ומחלק לא", אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אנחנו נציע את תוכנית השלום, אבל על הישראלים והפלסטינים להיות מוכנית למו"מ ישיר", פתח את דבריו. "אנחנו מבקשים גם מהישראלים וגם מהפלסטינים להתרשם מהתוכנית לפני שהם מעלים את החששות שלהם בנוגע אליה ולא לדחות אותה באופן מיידי".

קושנר, גרינבלט ונתניהו (צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות)
התוכנית תפורסם ביוני | צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות

גרינבלט הזהיר את שני הצדדים מפני כישלון העסקה, ואמר שבמקרה כזה שני הצדדים יפספסו הזדמנות חשובה ויפגעו. אך הוא ציין כי "הצד הפלסטיני צריך להיזהר במיוחד כי הם מאיימים לא להציץ אפילו בתוכנית שיכולה להשפיע רבות, ולטובה, על עתידם".

שליח ארה"ב למזרח התיכון גם התייחס להכרה האמריקנית ברמת הגולן ואמר: "כל החלטה שלנו מבוססת על האינטרס של ארצות הברית. הכרה ברמת הגולן והעברת השגרירות לירושלים הן אינטרס שלנו". הוא הוסיף: "הנשיא טראמפ הוא אדם שעומד במילותיו והוא קיים את מה שהבטיח".

"אין סיבה להשתמש במושג 'פתרון שתי המדינות' כי כל צד מבין את המושג באופן אחר", טען גרינבלט. "ממשל טראמפ התחייב לפני כמה חודשים להציג תוכנית שלום במזרח התיכון אחרי הבחירות בישראל ונבצע את זה".

קושנר, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר, בציוץ שפרסם גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו, הוא הכחיש את הדיווחים לפיהם תוכנית השלום של טראמפ תכלול מסירה של חלקים מסיני לידי חמאס בעזה. "אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים - בבקשה", כתב. "מפתיע ועצוב לראות אנשים שלא בקיאים בפרטי התכנית שלנו, ולמרות זאת הם ממציאים ומפיצים סיפורים מזויפים".

יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר ביום רביעי לקבוצת שגרירים כי תוכנית השלום של הנשיא האמריקני לסכסוך הישראלי-פלסטיני תיחשף אחרי סיום חג הרמדאן, בתחילת חודש יוני. כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס, מפי גורם המעורה בדברים. שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אישר את הפרטים.

לפי הדיווח, קושנר נפגש עם כ-100 שגרירים מרחבי העולם במסגרת אירוע של מחלקת המדינה בוושינגטון והפציר בהם לשמור על ראש פתוח לגבי "עסקת המאה" של טראמפ למזרח התיכון. עוד הדגיש יועצו של נשיא ארה"ב כי התוכנית תדרוש פשרות משני הצדדים.

"מוכנים לקבל רק את הכסף במלואו" (צילום: AP, חדשות)
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן | צילום: AP, חדשות

לתוכנית, שתיחשף אחרי הרכבת הממשלה בישראל ואחרי החג המוסלמי שמסתיים בתחילת יוני, שני מרכיבים מרכזיים: חלק פוליטי שמטפל בסוגיות הליבה הפוליטיות כמו למשל מעמדה של ירושלים, וחלק כלכלי שמטרתו לסייע לפלסטינים לפתח את הכלכלה שלהם.

שלשום דווח ב"וושינגטון פוסט" כי תוכנית השלום של טראמפ לא צפויה לכלול הקמת מדינה פלסטינית, אלא רק אוטונומיה. עוד דווח כי התוכנית תוצג באביב או בתחילת הקיץ, תכלול הכרה של מדינות ערב בישראל ותעסוק בהרחבה בצרכי הביטחון שלה.

גרינבלט: ירושלים בירת ישראל לנצח (צילום: חדשות)
שליח ארה"ב למזה"ת | צילום: חדשות

קושנר, המכונה "המוח" מאחורי התוכנית, שפרטיה הרשמיים עדיין עלומים, עבד עליה בשנתיים האחרונות מאז כניסתו לתפקיד. גורמים ערביים המעורים במאמציו של קושנר רמזו כי התוכנית מתמקדת במתן הזדמנויות כלכליות לפלסטינים ובביסוס השליטה הישראלית בשטחים שבמחלוקת. קושנר תיאר את התוכנית ככזו שמתבססת על ארבעה עקרונות מרכזיים: חופש, כבוד, ביטחון והזדמנות.

במקביל, ה"גארדיאן" הבריטי פרסם מכתב של בכירים לשעבר באיחוד האירופי, בהם שישה ראשי ממשלה ו-25 שרי חוץ, שקוראים לדחות את התכנית בשל היותה לא הוגנת כלפי הפלסטינים. במכתב, שנשלח גם לאיחוד האירופי ולממשלות באיחוד, המנהיגים לשעבר טוענים כי אירופה חייבת לעמוד לצד פתרון שתי המדינות וגינו את המדיניות של ממשל טראמפ שלטענתם היא חד צדדית לטובת ישראל.

הנשיא טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"הגיע הזמן שאירופה תתייצב מאחורי התנאים העקרוניים שהציבה לשלום בין ישראל לפלסטין", כתבו הבכירים, שקראו לאימוץ תוכנית שתכלול הקמת מדינה פלסטינית, עם ירושלים כבירה משותפת. "לצערנו, הממשל הנוכחי בוושינגטון נטש את המדיניות האמריקנית ארוכת השנים".

לדבריהם, וושינגטון "הפגינה אדישות מטרידה לסוגיית התרחבות ההתנחלויות" בגדה המערבית וקטעה מאות מיליוני דולרים בכספי סיוע לפלסטינים. בכך, הממשל האמריקני "מהמר בביטחון וביציבות של מדינות רבות הנמצאות על סף דלתה של אירופה".