העימות הדיפלומטי בין ירושלים לאנקרה מחריף: בתיעוד שפורסם הבוקר (רביעי) בכלי תקשורת בטורקיה נראה שגריר ישראל איתן נאה שגורש חזרה ארצה כשהוא מעוכב במשך זמן ממושך בנמל התעופה באיסטנבול ואנשי הביטחון המקומיים מבצעים לו בידוק ביטחוני מחמיר וקפדני במיוחד. במשרד החוץ האשימו כי הממשל הטורקי זימן את כלי התקשורת כדי שיתעדו את הבידוק לצורך השפלת השגריר, ושעות ספורות לאחר מכן הגיבה התגובה הישראלית - כשהממונה על השגרירות הטורקית בארץ הגיע לשיחת נזיפה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ממשרד החוץ נמסר כי שיחת הנזיפה בוצעה "בעקבות היחס הבלתי נסבל לשגריר ישראל, איתן נאה, בעת יציאתו את טורקיה. השיחה התקיימה עם מנהלת מחלקת אירופה במשרד החוץ, איריס עמבור, שהביעה בפני הממונה את מחאתנו החריפה על ההתנהלות התורכית השערורייתית, והוסיפה כי ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה. התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות. עמדתנו זו הובהרה גם ישירות לרשויות באנקרה".

אירועי ההשפלה היום מסתמנים כחמורים ביותר ברצף האירועים שהתרחשו בימים האחרונים מאז העימותים בגבול עזה בין ישראל לטורקיה. הבוקר, יממה לאחר שאנקרה הורתה לגרש את השגריר הישראלי על רקע האירועים האלימים בעזה, הודיעה טורקיה כי היא מגרשת גם את הקונסול הכללי הישראלי "באופן זמני".

נתניהו וארדואן. החרפה ביחסים (צילום: רויטרס, AP)
נתניהו וארדואן. החרפה ביחסים | צילום: רויטרס, AP

אתמול זימן משרד החוץ את הקונסול הטורקי בירושלים, חוסנו גורג'אן טורקאולו, לשיחת הבהרה שבסופה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות "לזמן מה". במקביל, האופוזיציה בטורקיה קראה לבטל את הסכם הפיוס עם ישראל.

זמן קצר לאחר גירוש השגריר אתמול, נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן תקף בחריפות בשפה האנגלית את ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכובשת אנשים חסרי הגנה כבר יותר מ-60 שנה ומפרה החלטות של האו"ם. דם של פלסטינים נמצא על הידיים שלו והוא לא יכול לכסות על פשעיו במתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות".

השגריר בטורקיה עם ארדואן בימים טובים יות (צילום: משרד החוץ)
השגריר בטורקיה עם ארדואן בימים טובים יות | צילום: משרד החוץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדברים: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

במקביל למתיחות בין ארדואן לנתניהו, עוזרו של ראש הממשלה הטורקי בינאלי אילדרים אמר כי ישראל ומצרים סירבו לבקשה שמטוסים ינחתו באזור כדי לפנות פצועים מעזה לטיפול בטורקיה.