ארדואן שוב תוקף (צילום: רויטרס, חדשות)
ארדואן ונתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

שעות אחרי שטורקיה הודיעה על הרחקתו של שגריר ישראל באנקרה בעקבות התקריות על גבול רצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, מגיעה התגובה הישראלית. משרד החוץ זימן היום אחר הצהריים (שלישי) את הקונסול הטורקי בירושלים, חוסנו גורג'אן טורקאולו, לשיחת הבהרה שבסופה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות "לזמן מה". במקביל, האופוזיציה בטורקיה קוראת לבטל את הסכם הפיוס עם ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום החריפה טורקיה את צעדיה נגד ישראל על רקע האלימות בעזה. לאחר שאמש הודיעה אנקרה כי היא מחזירה את שגריריה מישראל וארה"ב להתייעצות, הודיע משרד החוץ הטורקי כי השגריר הישראלי איתן נאה יורחק מהמדינה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הנציג הישראלי יזומן לשיחה חריגה והתבקש לצאת להתייעצויות בחזרה בישראל "לזמן מה".

שיפור כלכלי יוביל ליציבות, פלסטינים בעזה (צילום: SKY NEWS, חדשות)
העימותים בעזה, אתמול | צילום: SKY NEWS, חדשות

זמן קצר לאחר מכן נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן תקף בחריפות בשפה האנגלית את ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכובשת אנשים חסרי הגנה כבר יותר מ-60 שנה ומפרה החלטות של האו"ם. דם של פלסטינים נמצא על הידיים שלו והוא לא יכול לכסות על פשעיו במתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדברים: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

"אין הצדקה לרמה כזאת של אלימות"

אמש קראה ממשלת טורקיה לכל המדינות המוסלמיות "לחשוב מחדש על הקשרים שלהן עם ישראל" ולכנס את הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי לדון ביחסים עם ישראל. הקריאה הגיעה בהמשך לדברים החריפים שאמר ארדואן אתמול בגנות "הטבח בעזה", לדבריו. "אני מקלל את האסון ההומניטרי הזה", אמר. "זה ממש רצח עם. לא משנה מאיזה צד זה מגיע, מצד ארה"ב או מצד ישראל. אני מצטער, אבל אני מקלל גם את אלה ששותקים מול האירועים. ישראל היא מדינת טרור, והצעדים שהיא נוקטת בהם עכשיו מוכיחה שהיא מדינת טרור".

ראש הממשלה נתניהו לא נותר חייב, והשיב היום: ‏"ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס, ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

הקריאה הטורקית מצטרפת לאלו של מנהיגים מרחבי העולם, בהן גם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בהודעה שיצאה מהקרמלין מוקדם יותר היום נכתב כי על כל המדינות במזרח התיכון לנסות ולמנוע שפיכות דמים נוספת אחרי התקריות אתמול, בהן נהרגו עשרות בני אדם ואלפי אנשים נפצעו ברצועה.

גם שגרירת ישראל בבלגיה זומנה היום לשיחת הבהרה. משרד החוץ אישר כי השגרירה בבריסל סימונה פרנקל זומנה לשיחה שתתקיים עם בכירה במשרד החוץ הבלגי, שבנוסף קרא לחקירת האירועים האלימים ברצועת עזה. במקביל, שר החוץ של צרפת הזהיר מפני המצב הנפיץ במזרח התיכון. "מלחמה עלולה לפרוץ בכל רגע", אמר, והתייחס לאירועים האלימים ברצועת עזה: "אנו מחויבים לביטחונה של ישראל, אך אין הצדקה לרמה כזאת של אלימות".