נתניהו, ארדואן (צילום: רויטרס, פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
טורקיה גירשה את הקונסול הישראלי | צילום: רויטרס, פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

המשבר מחריף: יממה לאחר שאנקרה הורתה לגרש את השגריר הישראלי על רקע האירועים האלימים בעזה, והתגובה הישראלית הגיעה על ידי גירוש הקונסול הטורקי, הודיע הבוקר (רביעי) משרד החוץ כי הטורקים ביקשו גם מהקונסול הכללי הישראלי במדינתם לחזור ארצה "באופן זמני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שעות לאחר שטורקיה הודיעה אתמול על הרחקתו של שגריר ישראל באנקרה בעקבות התקריות על גבול רצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הגיעה התגובה הישראלית. אתמול זימן משרד החוץ את הקונסול הטורקי בירושלים, חוסנו גורג'אן טורקאולו, לשיחת הבהרה שבסופה התבקש לשוב לארצו להתייעצויות "לזמן מה". במקביל, האופוזיציה בטורקיה קראה לבטל את הסכם הפיוס עם ישראל.

זמן קצר לאחר גירוש השגריר אתמול, נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן תקף בחריפות בשפה האנגלית את ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכובשת אנשים חסרי הגנה כבר יותר מ-60 שנה ומפרה החלטות של האו"ם. דם של פלסטינים נמצא על הידיים שלו והוא לא יכול לכסות על פשעיו במתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות".

"ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בירושלים כביר (צילום: עמית סגל, החדשות)
ברקע - העברת השגרירות | צילום: עמית סגל, החדשות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדברים: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

במקביל למתיחות בין ארדואן לנתניהו, עוזרו של ראש הממשלה הטורקי בינאלי אילדרים אמר כי ישראל ומצרים סירבו לבקשה שמטוסים ינחתו באזור כדי לפנות פצועים מעזה לטיפול בטורקיה.

"אין הצדקה לרמה כזאת של אלימות"

ביום שני קראה ממשלת טורקיה לכל המדינות המוסלמיות "לחשוב מחדש על הקשרים שלהן עם ישראל" ולכנס את הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי לדון ביחסים עם ישראל. הקריאה הגיעה בהמשך לדברים החריפים שאמר ארדואן בגנות "הטבח בעזה", לדבריו. "אני מקלל את האסון ההומניטרי הזה", אמר. "זה ממש רצח עם. לא משנה מאיזה צד זה מגיע, מצד ארה"ב או מצד ישראל. אני מצטער, אבל אני מקלל גם את אלה ששותקים מול האירועים. ישראל היא מדינת טרור, והצעדים שהיא נוקטת בהם עכשיו מוכיחה שהיא מדינת טרור".

צעדת השיבה ברצועת עזה‎ (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
המהומות בעזה, ארכיון | צילום: AP, חדשות

ראש הממשלה נתניהו לא נותר חייב, והשיב להאשמות: ‏"ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס, ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".