ברואנדה מכחישים, נתניהו במסיבת העיתונאים
נתניהו ודרעי מכריזים על המתווה. אתמול | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) כי הוא מבטל את המתווה לגירוש הפליטים שהציג אתמול יחד עם השר אריה דרעי, כפי שפורסם לראשונה ב"החדשות" Online. "לאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר בפתח ישיבתו עם תושבי דרום תל אביב.

רוצים ללמוד עוד על סוגיית מבקשי המקלט? האזינו לפרק בנושא בפודקאסט "מיד בהרחבה"

"מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל", אמר נתניהו. "מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

נתניהו הוסיף כי "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים". עוד אמר ראש הממשלה כי ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. פעילת הימין שפי פז אמרה בצאתה מהפגישה עם ראש הממשלה: "נתניהו אמר שחוזרים למתווה המקורי של מדינה שלישית, נחזיר תשובות לבג"ץ".

אתמול אחרי ההודעה על השעיית המתווה ואחרי שנקבעה פגישה עם תושבי דרום תל אביב, נתניהו, דרעי וראש המל"ל מאיר בן שבת כינסו ישיבה ובה דנו מחדש במתווה לאור הביקורת שנשמעה מצד תושבי תל אביב. ההערכות הן שגם הלחץ הפוליטי משותפיו של ראש הממשלה, כולל במפלגת הליכוד, ודרישת חלק מהשרים ובהם השר בנט להביא את המתווה לאישור הממשלה גרמו לנתניהו להבין שהוא צריך לסגת מההסכם.

שר החינוך נפתלי בנט בירך על ההודעה. "אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה הנבונה לבטל את הסכם קליטת המסתננים", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "‏נמנעה בכייה לדורות. ‏כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים".

"זה הסכם טוב שמיטיב עם שני הצדדים"

 דובר נציבות האו"ם לענייני פליטים וויליאם ספינדלר הגיב היום להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו להשעות את ההסכם שגובש עם הארגון לגירוש מבקשי המקלט. "למדנו על הנושא מהתקשורת ויצרנו קשר עם משרד רה"מ", אמר ספינדלר ל"החדשות" Online והוסיף שההליך היה רק בראשיתו. "זה הסכם טוב שמיטיב עם שני הצדדים. צריך לראיין את האנשים, היו שיחות ארוכות בעניין. לישראל יש מחוייבות לספק הגנה לאנשים שבשטחה".

לקראת ממשלה חדשה? נתניהו
נתניהו אתמול: "המתווה הטוב ביותר" | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

ראש הממשלה הכריז אתמול חגיגית במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם שר הפנים דרעי על המתווה וחזר בו רק שעות ספורות לאחר מכן כשהאשים את הקרן החדשה לישראל וגורמים שונים באיחוד האירופי בהפעלת לחץ על רואנדה כדי שזו לא תסכים לקבל מבקשי מקלט שיגורשו מישראל.

מחאה נגד גירוש מדרום תל אביב
ההפגנות נגד הגירוש חודשו | צילום: רועי קסטרו, החדשות

עם ההכרזה על המתווה הגיעה ביקורת חריפה ממספר שרים בממשלה ומפעילי ימין, נתניהו נכנע וחזר בו מההסכם. בהודעה שמסר אמש הוא הסביר את המהלכים שהביאו אותו להשעות את ההסכם. "ראשית, אני מבקש שתבינו את השתלשלות הדברים", כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ'מדינה שלישית' הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה".

עשרות פעילים של תנועת עוצרים את הגירוש הגיעו היום להפגין מול הקרייה בתל אביב, מול משרד ראש הממשלה בירושלים ומול ביתו של השר משה כחלון בחיפה בעקבות השעיית המתווה. "לא מדובר במשחק פוליטי. מדובר בחיי אדם", נמסר מהתנועה. "זו בעיקר פגיעה באותם תושבים למענם לכאורה הושעה אותו הסכם. כך או כך, הסכם רואנדה לא רלוונטי, כפי שהצהיר רוה"מ. בנוסף, הגירוש עצמו אינו חוקי, כפי שהובהר פעמים רבות בשבועות האחרונים, על ידי משרד החוץ, בג"ץ והאו"ם".

גלעד שלמור השתתף בהכנת הידיעה