עימות חזיתי? אדלסון וטילרסון (צילום: רויטרס)
עימות חזיתי? אדלסון וטילרסון | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני הסתבך עם התורם הגדול? אתמול (ראשון) אמר רקס טילרסון, שר החוץ בממשל טראמפ, כי הנשיא "עדיין שוקל" את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ובוחן את עמדת ישראל בנושא - והדבר עורר את זעמו של שלדון אדלסון, מבכירי התורמים למפלגה הרפובליקנית בארה"ב. אדלסון, מו"ל ישראל היום, "רתח" על הדברים - כך סיפרו שני גורמים המעורבים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי אדלסון, הפלסטינים מעלים כל הזמן דרישות שישראל אינה יכולה לעמוד בהם - ולכן הוא "אינו קונה" את הנימוק של טילרסון לפיו העברת השגרירות עלולה להשפיע לרעה על תהליך השלום.

אדלסון, שנחשב לאחד מתומכיו של טראמפ ומשוחח איתו מדי פעם, אמר לטראמפ לפי הדיווח כי "הפלסטינים הם פרטנרים בלתי אפשריים למשא ומתן".

המיליארדר אדלסון נחשב למקורב לנשיא טראמפ: הוא תרם 80 מיליון דולרים לרפובליקנים ב-2016 - השנה בה התמודד טראמפ לבחירות - ונתן המחאה על סך 5 מיליון דולרים לטקס ההשבעה של טראמפ.

פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה"ב (צילום: רויטרס)
בניין שגרירות ארה"ב בישראל | צילום: רויטרס

בלשכת ראש הממשלה הבהירו אתמול כי נתניהו תומך בהעברת השגרירות לירושלים, ובמקביל בליכוד תקפו את השר נפתלי בנט, שקרא לנתניהו ללחוץ על טראמפ לקדם את המהלך. "עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקני ולעולם - העברת השגרירות האמריקנית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להיפך", נכתב בהודעה מטעם ראש הממשלה.

בלשכת נתניהו הבהירו כי העברת השגרירות "תקדם את השלום על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל". במקביל, בליכוד הגיבו לדברי בנט ואמרו כי "בליכוד מברכים את בנט על כך שהוא מקפיד לשנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלו. כך עשה בנושאים רבים וכך הוא עושה גם לגבי דרישתו העקבית של ראש הממשלה נתניהו להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

טראמפ וטילרסון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טילרסון וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בנט: "כל הסכם המבוסס על חלוקת י-ם ייכשל"

זמן קצר לאחר שמזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון הסביר מדוע טראמפ עדיין שוקל האם להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, יו"ר הבית היהודי בנט דרש מראש הממשלה ללחוץ על נשיא ארה"ב בנושא. בסדרת ציוצים כתב שר החינוך: "אני קורא לראש הממשלה להבהיר שאנו מצפים מממשל ארה"ב להעביר את השגרירות לירושלים ולהכיר בירושלים המאוחדת בריבונות ישראל".

בנט טען כי "העברת שגרירות ארה"ב לבירת ישראל מחזקת את ישראל, ומחזקת את הסיכויים לשלום-אמת, מפני שכל הסכם המבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל". בנט נימק את החלטתו וכתב כי "כפי ששגרירויות מדינות העולם נמצאות בבירת ארה״ב, וושינגטון, כך הן צריכות להימצא בירושלים, בירתנו מזה 3000 שנה. זו בירתנו הנצחית ואין בלתה".

מזכיר המדינה רקס טילרסון אמר כי הנשיא "עדיין בוחן האם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים תועיל או תזיק למאמצים להסכם שלום בין הפלסטינים והישראלים". בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" של רשת NBC חשף טילרסון את השיקולים שעומדים בפני הנשיא בהחלטה על מיקום השגרירות: "הנשיא מאוד זהיר כשהוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום", אמר טילרסון והדגיש כי הוא מודע לכך שההחלטה של טראמפ תגרור תגובות רבות במזרח התיכון.

בממשל טראמפ מייחסים חשיבות רבה לעמדה הישראלית בנושא: "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס", ציין טילרסון.

בתוך שבועיים יידרש הנשיא טראמפ להחליט בנושא, מכיוון שדחיית החוק שמחייב את העברת השגרירות לירושלים פגה ב-1 ביוני. קודמו של טראמפ בתפקיד, הנשיא לשעבר ברק אובמה, היה האחרון עד כה שחתם על הצו לדחיית העברת השגרירות - ובארה"ב כבר דווח כי טראמפ עשוי להאריך את הדחייה בחצי שנה לפחות, על מנת לקיים דיונים נוספים.