טראמפ וטילרסון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טילרסון וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מה יעלה בגורל שגרירות ארה"ב בישראל? הנשיא האמריקני דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס הצהירו בעבר כי הממשל החדש יעביר את השגרירו לישראל, אך כעת - כשבוע לפני ביקורו של טראמפ - גם אחד מבכירי הממשל רומז כי טראמפ עשוי לסגת מהבטחתו. מזכיר המדינה רקס טילרסון אמר כי הנשיא "עדיין בוחן האם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים תועיל או תזיק למאמצים להסכם שלום בין הפלסטינים והישראלים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" של רשת NBC חשף טילרסון את השיקולים שעומדים בפני הנשיא בהחלטה על מיקום השגרירות. "הנשיא מאוד זהיר כשהוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום", אמר טילרסון והדגיש כי הוא מודע לכך שההחלטה של טראמפ תגרור תגובות רבות במזרח התיכון.

בממשל טראמפ מייחסים חשיבות רבה לעמדה הישראלית בנושא: "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס", ציין טילרסון.

בתוך שבועיים יידרש הנשיא טראמפ להחליט בנושא, מכיוון שדחיית החוק שמחייב את העברת השגרירות לירושלים פגה ב-1 ביוני. קודמו של טראמפ בתפקיד, הנשיא לשעבר ברק אובמה, היה האחרון עד כה שחתם על הצו לדחיית העברת השגרירות - ובארה"ב כבר דווח כי טראמפ עשוי להאריך את הדחייה בחצי שנה לפחות, על מנת לקיים דיונים נוספים.

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, החליט בשלב זה לעבוד מתוך השגרירות האמריקנית בתל אביב - ולא מהקונסוליה בירושלים. פרידמן, שמחזיק בבעלותו דירה בירושלים, צפוי להמשיך לגור במעון הרשמי של השגריר האמריקני בהרצליה.

פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה"ב (צילום: רויטרס)
שגרירות ארה"ב בישראל - בינתיים בתל אביב | צילום: רויטרס

"טראמפ יביע שאיפה להגדרה עצמית לפלסטינים"

שלשום מסר היועץ לביטחון לאומי הרברט מקמאסטר הודעה רשמית לקראת ביקורו של טראמפ במזרח התיכון, בו פירט את תוכניותיו לקראת הפגישות הצפויות במהלכו. בהודעה צוין שהנשיא האמריקני צפוי להביע את שאיפתו "לכבוד ולהגדרה עצמית לפלסטינים ולשלום בר-קיימא" כשייפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן.

"בפגישתו עם עבאס, טראמפ יביע את שאיפתו להשגת כבוד והגדרה עצמית לפלסטינים", אמר מקמאסטר בהודעתו והוסיף שהנשיא ייפגש גם עם המנהיגים הישראליים, נתניהו וריבלין, ויבטיח את מחויבותה העמוקה של ארה"ב למדינה היהודית.

כשנשאל מקמאסטר על ידי הכתבים האם הנשיא האמריקני יצליח בביקורו הקרוב להביא את את נתניהו ואבו מאזן לפגישה, ענה היועץ: "זה תלוי בנשיא טראמפ ובמנהיגים אחרים". בנוסף ציין מקמאסטר כי התוכניות הסופיות עדיין לא גובשו בעניין.

הודעתו של הבית הלבן פירטה את מטרות ביקורו של הנשיא טראמפ במזרח התיכון, ואת הצעדים שהוא מתכוון לקדם במסגרת הפגישות השונות עם מנהיגים במזרח התיכון. "הנשיא יעודד את השותפים במדינות הערביות והמוסלמיות לקדם צעדים אמיצים שיקדמו את השלום ויאתגרו את אלו שמפיצים כאוס ואלימות", תיאר מקמאסטר. הוא גם התייחס לדאע"ש, אירן ומשטרו של אסד ככאלו שגרמו "סבל גדול למוסלמים ולעולם כולו".

מסעו הבינלאומי של הנשיא טראמפ, שצפוי להתחיל בשבוע הבא, יכלול ביקורים בערב הסעודית, רומא וישראל. "המסע ישדר מסר של אחדות", אמר מקמאסטר בהודעתו לכתבים, והוסיף שהנשיא יבקר באתרים הקדושים לנצרות, היהדות והאיסלאם. טראמפ צפוי לפגוש גם את ראש הרשות הפלסטינית בעיר בית לחם, כך לפי דיווח של גורם פלסטיני.