הפגנת BDS, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
האוניברסיטאות בבריטניה: לא לחרם | צילום: רויטרס, חדשות

חיזוק לישראל במאבק נגד "הצונאמי המדיני": איגוד האוניברסיטאות הבריטי הודיע לפנות ערב (רביעי) חד משמעית כי הוא מתנגד לחרם אקדמי על ישראל. ההודעה יצאה בתגובה להחלטת התאחדות הסטודנטים בבריטניה אתמול להצטרף לארגון BDS הקורא להטיל חרם כלכלי, אקדמי ותרבותי על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"איגוד האוניברסיטאות הבריטי מחויב להחלפת רעיונות חופשית בין אוניברסיטאות ואקדמיות ללא קשר ללאום או למקום", נכתב בהודעה שפורסמה. "לפיכך האיגוד מתנגד בתקיפות לחרם אקדמי, מכיוון שהדבר סותר חופש אקדמי - כולל חירותם של אקדמאים לשתף פעולה עם אקדמאים אחרים".

באיגוד הסבירו כי החליטו להוציא את ההודעה בעקבות תפיסה רווחת בישראל שלפיה האוניברסיטאות בבריטניה תומכות בחרם אקדמי על ישראל. "אנו מתנגדים נחרצות לכל חרם אקדמי על אוניברסיטאות בישראל", נכתב. עם זאת הדגישו כי לאקדמיה שמורה זכות בסיסית למתוח ביקורת ולהעלות ספקות בנוגע למדיניות הלאומית והבינלאומית של כל מדינה.

נתניהו: "מחרימים את ישראל אך לא את דאע"ש"

מוקדם יותר היום מתח ראש הממשלה נתניהו ביקורת חריפה על החלטת התאחדות הסטודנטים הבריטים להצטרף ל-BDS, וזאת על רקע סירוב ההתאחדות בעבר לגנות את ארגון הטרור דאע"ש.

"ארגון סטודנטים ארצי בריטניה החליט להחרים את ישראל. זה קרה פחות משנה אחרי שהם סירבו לתמוך בחרם על דאע"ש", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם שר החוץ הקנדי. "הם מחרימים את ישראל אך מסרבים להחרים את דאע"ש. זה נותן לך את כל מה שצריך לדעת על תנועת ה-BDS".

בשיחה עם חדשות 2 Online אמר אחר הצהריים ג'ו וינסון, אחד מסגניה של נשיאת התאחדות הסטודנטים הבריטית כי חלק מהחברים בהתאחדות משתמשים בחרם למטרות אנטישמיות. "בעל כורחי אני עכשיו סגן של ארגון שתומך בחרם על ישראל - צעד שאני מתנגד לו. אני לא חושב שה-BDS מבינים מה קורה בעולם, והפעילות שלהם מעודדת אנטישמיות".