מזהיר את הנשיא החדש. ברנן (צילום: רויטרס)
"המתנגדים אינם כנים עם עצמם". ברנן | צילום: רויטרס

ראש סוכנות הביון האמריקנית (CIA) ג'ון ברנן התייחס הבוקר (רביעי) לביקורת על ההבנות בין אירן לבין המעצמות והגדיר את מתנגדיו "לא כנים". "מנקודת מבטי, כל מי שאומר שההסכם יסלול את דרכה של אירן לנשק גרעיני - מציג את המצב בצורה מניפולטיבית", אמר בעת שנאם בפני סטודנטים באוניברסיטת הרווארד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי ברנן, ההסכמות שהושגו בשבוע שעבר בלוזאן - במסגרתן תגביל אירן את תכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת הסנקציות הכלכליות עליה - הן המיטב שניתן היה להפיק מהשיחות בין הצדדים. "אני מופתע לטובה שהאירנים הסכימו לכל כך הרבה", אמר. עם זאת הדגיש ברנן, העומד בראש ה-CIA מאז 2013, כי הוא מבין את החשש מההסכם, שיאפשר לאירן "לגרום יותר בעיות במזרח התיכון".

במקביל להבעת התמיכה של ראש ה-CIA, דווקא ההתנגדות להבנות מובילה לשיתוף פעולה נדיר בוושינגטון בין מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים. נציגים משני צידי המפה הפוליטית דנים בימים אלה יחד בניסיון למנוע את הסרת הסנקציות בקונגרס. הנשיא אובמה כבר הזהיר כי מהלך כזה של הקונגרס האמריקני עלול לערער את המשא ומתן.

דבריו לא הובנו (צילום: רויטרס)
דבריו לא הובנו | צילום: רויטרס


בתוך כך עיתון ה-"ניו יורק טיימס" מפרסם הבוקר מאמר מערכת התוקף את דרישותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להסכם הגרעין ומכנה אותן "לא מציאותיות". "מר נתניהו מתנהג כאילו הוא לבדו יכול להכתיב את התנאים להסכם עליו עבדו במשך 18 חודשים, בכדי להיראות אחראי", כתבו במאמר.

אירן וארה"ב מסבירות

אמש ניסו בבית הלבן להסביר את דבריו של הנשיא אובמה שאמר בראיון לרדיו הציבורי NPR, כי כשיפוג תוקפו של ההסכם עם אירן - זמן הפריצה שלה לייצור פצצת גרעין יצטמצם לאפס. בתדרוך לתקשורת אמרה דוברת מחלקת המדינה מארי הארף כי בישראל לא הבינו את דבריו של הנשיא אובמה. הנשיא התייחס למקרה בו לא יהיה הסכם ", הבהירה.

במקביל למאמצים של הנשיא אובמה להסביר מדוע הסדר הגרעין המתגבש מול אירן הוא חיובי, גם הממשל האירני עושה בביתו את אותו דבר, ומסביר לגורמים הרדיקליים יותר ברפובליקה האיסלאמית כי מדובר בהסכם טוב לאירן.

לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
תדרך את הפרלמנט בטהרן | צילום: רויטרס, חדשותשר החוץ זריף, שהוביל את השיחות מול המעצמות בשוויץ, כינס אתמול את הפרלמנט בטהרן לישיבה סגורה, שם אמר כי בשום אופן אירן לא תסכים להציב מצלמות שישדרו בשידור חי את הנעשה באתרי הגרעין למשרדי סוכנות הגרעין של האו"ם בוינה. המשמעות: הפקחים יאלצו להגיע פיזית לאתרים ולקחת משם את המצלמות, ולפענח בדיעבד את אשר צילמו.