אובמה ונתניהו (ארכיון) (צילום: רויטרס)
אובמה עדכן את נתניהו בפרטי ההסכם | צילום: רויטרס

שיחה מתוחה לאחר ההסכם השנוי במחלוקת: נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר הלילה (שישי) לראש הממשלה בנימין  נתניהו ממטוסו ועדכן אותו בפרטי הסכם הגרעין שהושג בין אירן לשש המעצמות. הנשיא אמר לנתניהו כי "הסכם המסגרת מייצג התקדמות משמעותית בדרך לפתרון ארוך טווח בסוגיית הגרעין". בעקבות ההסכם, נתניהו יכנס לפני הצהריים את שרי הקבינט והגורמים המקצועיים לדיון מיוחד בהתפתחויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההסכם יקטע כל אפשרות של אירן להגיע לפצצה, ויבטיח כי תכנית הגרעין שלה תשמש לצרכים אזרחיים בלבד" הוסיף. "ההתקדמות לקראת הסכם עם אירן לא הפחית את דאגתה של ארה"ב מפני תמיכתה של אירן בטרור ובאיומיה כלפי ישראל" אמר אובמה, שהנחה את גורמי הביטחון בארה"ב להגביר את שיתוף הפעולה עם ישראל.

נתניהו טען במהלך שיחתו עם אובמה כי הסכם עם אירן "יאיים על קיומה של מדינת ישראל ויעניק לתכנית הגרעין שלה לגיטימציה להגביר את תוקפנותה במזרח התיכון. "ההסכם שהושג לא ימנע מאירן פצצה, אלא יסלול עבורה את הדרך אליה" הוסיף.

"הבעתי את התנגדותה הנחרצת של ישראל למסגרת ההסכם עם אירן, המהווה סכנה חמורה לישראל, לאזור ולעולם", הודיע נתניהו בתום השיחה. "העסקה תגביר את הסיכונים להתחמשות גרעינית אזורית ולמלחמה. האלטרנטיבה היא לעמוד בנחישות ולהגביר את הלחץ על אירן עד להשגת הסכם טוב יותר".

"הסכם מסוכן, טעות היסטורית"

הסכם הגרעין מ-2015  יתפרק? (צילום: רויטרס)
"הסכם המסגרת - טעות היסטורית" | צילום: רויטרס


שעות ספורות לאחר שאירן והמעצמות הצהירו על הסכם המסגרת שהושג, ולאחר שנשיא ארצות הברית ברק אובמה בירך על הצלחת המשא ומתן, גורמים מדיניים בישראל מותחים ביקורת חריפה על המהלך: "מדובר על מסגרת רעה שתוביל להסכם רע ומסוכן".

"אם יושג הסכם על בסיס קווי המסגרת האלה, מדובר בטעות היסטורית שתהפוך את העולם למסוכן הרבה יותר", אמרו הגורמים בתגובה לדבריו של אובמה שאמר הערב כי ההסכם יהפוך את העולם לבטוח יותר.

מוגריני וזריף במסיבת עיתונאים, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הצדדים קיימו מסיבת עיתונאים משותפת | צילום: רויטרס, חדשות


"המסגרת נותנת לגיטימציה בינלאומית לתכנית הגרעין של אירן שמטרתה אך ורק לייצר פצצות גרעין", הוסיפו הגורמים המדיניים. "אירן תישאר עם יכולות גרעיניות נרחבות. היא תמשיך להעשיר אורניום, היא תמשיך במחקר ופיתוח של צנטריפוגות, היא לא תסגור אף לא אחד ממתקניה הגרעיניים לרבות המתקן התת-קרקעי בפורדו".

"בשורה התחתונה, העסקה הזאת מבטיחה לאירן הסרה מוחלטת של הסנקציות נגד הגרעין, תוך הבטחה שהיא תשמור על יכולותיה הגרעיניות", הדגישו הגורמים. "אירן לא נדרשת להפסיק את תוקפנותה באזור, את הטרור בעולם ואיומיה להשמיד את ישראל שעליהם חזרה והצהירה רק בימים האחרונים".

בישראל רואים בהסכם שהושג כהפגנת חולשה של מדינות המערב אל מול התחזקותה של אירן. "העסקה הזאת היא התקפלות לתכתיבים אירניים, והיא לא תביא לגרעין למטרות שלום, אלא לגרעין למטרות מלחמה", הם אמרו. "האלטרנטיבה לעסקה הרעה הזאת היא לא מלחמה, אלא עסקה אחרת שתפרק באופן משמעותי את תשתית הגרעין של אירן ותדרוש ממנה את הפסקת תוקפנותה באזור ובעולם".

מפת האיומים של נתניהו

מפת האיומים של נתניהו (צילום: טוויטר)
נתניהו העלה מפת איומים לטוויטר | צילום: טוויטר


במקביל להצהרת נציגי אירן והמעצמות בלוזאן, שבה הכריזו על השגת הסכם המסגרת לאחר ימים ארוכים של דיונים מרתוניים, העלה נתניהו לחשבון הטוויטר שלו מפה שנועדה להזהיר את העולם מהאיומים הצפויים למזרח התיכון, במקרה בו אירן תהפוך למדינה גרעינית.

"כל עסקה חייבת להכיל בתוכה החזרה של אירן בחזרה למצב שהיה לפני שהיו לה יכולות לפיתוח גרעין, ומצב שבו היא מפסיקה את התוקפנות והטרור שלה", צייץ נתניהו בצירוף המפה המעידה על האיומים של אירן על האזור עוד במהלך השיחות.

במפה נראים חיצי האיומים הנשלחים לעברה של עירק השכנה וגם לעבר תימן, שם משתלטים המורדים החות'ים על עוד ועוד יעדים בחסותה של אירן. עוד מופיעים במפה איומים המופנים כלפי ישראל ופעילות של טרוריסטים בסוריה, שהולכת ונכבשת בידי ארגוני טרור ג'יהאדיסטים קיצוניים.