התייחסות ראשונה של גורם אמריקני רשמי לדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" שלפיו ישראל החדירה תוכנת ריגול זדונית למערכות של בתי מלון באירופה שאירחו את המשא ומתן בין אירן לבין המעצמות: דובר של מחלקת המדינה האמריקנית סירב אתמול (רביעי) לאשר את הדיווח, אך הדגיש כי ארצו נוקטת באמצעים שונים כדי להבטיח כי השיחות עם אירן יישארו חשאיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך התדריך היומי של מחלקת המדינה האמריקנית נשאל הדובר, ג'ף רתקה, לגבי הדיווחים ואישר כי ארצו מודעת להם, אך הדגיש: "מדובר בטענות שנעשו על ידי חברה פרטית אודות מדינה אחרת, לכן אין לנו כוונה להתייחס לדברים".

משא והמתן בין אירן והמעצמות (צילום: רויטרס)
שיחות הגרעין בז'נבה | צילום: רויטרס

"מבלי להיכנס לפרטים ספציפיים, אנחנו נוקטים מגוון של אמצעים שיבטיחו שפרטי המשא ומתן החשאיים והחסויים יישארו מאחורי דלתיים סגורות", הוסיף. עם זאת, רתקה סירב לענות על השאלה האם ארצות הברית משוכנעת ששום מידע חשאי מהשיחות לא דלף.

רמת תחכום גבוהה במיוחד

תוכנת הריגול נקראת Duqu 2.0 ועל פי דיווחים זרים היא גרסה מתקדמת של וירוס שפותח בישראל והושתל בעבר במתקני הגרעין של אירן. התוכנה מאפשרת לשלוף קבצים מרחוק, לאסוף מידע חסוי ורגיש ואפילו לצותת לשיחות ולבצע מעקב וידאו. עוד צוין בדיווח כי התוכנה הותקנה בכל אחד מבתי המלון סמוך מאוד לתחילת השיחות.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
ישראל מאחורי התוכנה? (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

ב"וול סטריט ג'ורנל" אומנם ייחסו את החדרת התוכנה לישראל, אך חברת אבטחת המידע הרוסית קספרסקי, שמצאה את עקבות התוכנה, מקפידה לא להפנות אצבע מאשימה. עם זאת, מומחי החברה מעריכים שאין הרבה גורמים בעולם שיכולים להיות אחראים לתוכנה ברמה הזאת.

"המידע לא קיים על דיסק, לא נמצאו עקבות דיגיטליים שיכלו להצביע עליו", אמר לחדשות 2 דיוויד אם, מומחה לאבטחת מידע בחברת קספרסקי. "הם מצאו חלון פתוח שמוביל לתוך הבית, חלון שאפילו בעל הבית לא ידע על קיומו וזה עניין נדיר למדי. רמת התחכום שהייתה נחוצה לתקיפה כזו עולה בכמה רמות על זו של פושעי סייבר ממוצעים ולכן אנחנו מאמינים שזו תקיפה שמומנה על ידי מדינה".