קרי במלון בשוויץ. ארכיון (צילום: רויטרס)
אחד המלונות בהם לכאורה בוצע הריגול | צילום: רויטרס

הדיווח על תוכנת הריגול הישראלית הוביל לחקירה: התובע הכללי בשוויץ הודיע היום (חמישי) כי הרשויות החלו לבדוק את הדיווחים לפיהם ישראל הפעילה תוכנה זדונית כדי לעקוב אחר שיחות הגרעין שנערכו במדינה. אתמול דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי חברת אבטחת מידע מצאה תוכנת ריגול שהושתלה בשלושה מלונות באירופה בהם נפגשו האירנים עם המעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי התובע, החקירה החלה באופן ראשוני כבר לפני חודש ומספר מחשבים נתפסו בפשיטה. על פי הדיווחים, מדובר במחשבים שנתפסו בבית פרטי בז'נבה. היום הכחישו בכירים בישראל את הדיווחים לפיהם ישראל ריגלה אחר השיחות: סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי "אין בסיס לדיווחים הבינלאומיים על המעורבות של ישראל בעניין".

סגנית השר הוסיפה כי "מה שהרבה יותר חשוב זה שנמנע הסכם רע, אחרת, בסופו של יום נמצא את עצמנו עם מטרייה גרעינית של אירן". שרים אחרים סירבו להתייחס לנושא, אך סגן שר הביטחון אלי בן דהן טען כי מדובר ב"קשקוש".

מנגד, גורמי מודיעין בארה"ב אמרו ביממה האחרונה כי "אינם מופתעים" מהדיווחים. "אנחנו משתדלים לשמור על רמת ביטחון גבוהה, אבל שום דבר לא יכול להישאר בסוד בימים אלו", אמר בכיר אמריקני לכתבים. גורם נוסף אמר כי האמריקנים מגדירים את התוכנה כ"מבצע ריגול ישראלי" והדגיש כי ישראל ומדינות אחרות פועלות באופן שוטף כדי לעקוב אחר פגישות בינלאומיות, אך המקרה הנוכחי שונה מכיוון ש"עכשיו אתם שומעים על מה שלרוב נשאר בסוד".

משא והמתן בין אירן והמעצמות (צילום: רויטרס)
"דואגים שהמו"מ יישאר בדלתיים סגורות" | צילום: רויטרס

ארה"ב: פועלים לכך שהמו"מ יישאר חשאי

דובר של מחלקת המדינה האמריקנית סירב אתמול לאשר את הדיווח, אך הדגיש כי ארצו נוקטת באמצעים שונים כדי להבטיח כי השיחות עם אירן יישארו חשאיות. במהלך התדריך היומי של מחלקת המדינה האמריקנית נשאל הדובר, ג'ף רתקה, לגבי הדיווחים ואישר כי ארצו מודעת להם, אך הדגיש: "מדובר בטענות שנעשו על ידי חברה פרטית אודות מדינה אחרת, לכן אין לנו כוונה להתייחס לדברים".

"מבלי להיכנס לפרטים ספציפיים, אנחנו נוקטים מגוון של אמצעים שיבטיחו שפרטי המשא ומתן החשאיים והחסויים יישארו מאחורי דלתיים סגורות", הוסיף. עם זאת, רתקה סירב לענות על השאלה האם ארצות הברית משוכנעת ששום מידע חשאי מהשיחות לא דלף.

חברת אבטחת המידע הרוסית "קספרסקי" הודיעה אתמול על מציאת תוכנת הריגול Duqu 2.0, שבעבר פורסם כי שירותי הביון הישראליים השתמשו בגירסאות קודמות שלה לרגל אחרי אירן. על פי דיווחים זרים, ה-Duqu היא הגרסה המתקדמת של וירוס שפותח בישראל והושתל בעבר במתקני הגרעין של אירן.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
"האזינו לשיחות והעתיקו קבצים" | צילום: רויטרס

חוקרי חברת האבטחה "קספרסקי" טענו כי במתקפות שזוהו השנה ובשנה שעברה, התגלו עקבות של התוכנה הזדונית במתחמים שבהם נערך המשא ומתן בנושא תכנית הגרעין האירנית. על פי הדיווח, משתילי התוכנה הזדונית האזינו לשיחות והעתיקו קבצים, לאחר שהשתלטו על המערכות הממוחשבות של המלונות וכך אספו את המידע. עוד צוין כי התוכנה הותקנה סמוך מאוד למועד תחילת השיחות בכל אחד מהמלונות.

למרות שב"קספרסקי" לא הצליחו להעריך מה בדיוק היתה רמת השימוש בווירוס ומה המידע שהושג, חברת אבטחת המידע הרוסית טענה שהתכנה הזדונית הייתה לשמש לציתות לשיחות, לגניבת קבצים ולהשתלטות על מערכות המלון כמו טלפונים, מעליות ואזעקות. בנוסף, נטען כי הווירוס מסוגל אף להתמקד ברשתות Wi-Fi ולחדור למחשבי מלונות ובכך לקבל גישה למספרי החדרים שבהם מתארחים חברי משלחות.