מתיחות בהר:
מתיחות בהר: "חוסר אכיפה ונחישות" | צילום: רויטרס, חדשות

גורם שבקיא היטב בפרטים האירועים בהר הבית מותח הבוקר (שלישי) ביקורת קשה על התנהלות ממשלת ישראל וועדת השרים לענייני הר הבית, ראש הממשלה נתניהו והמשטרה. לטענתו קיימת אוזלת יד מצד המשטרה והדרג המדיני שאינם מבצעים אכיפה בהר הבית ומנהלים דיאלוג רפה מול הירדנים - שמחויבים לשמירה על הסטטוס-קוו בהר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לדבריו, כלל הדרגים מכירים את הבקשה של הוואקף לבצע את השיפוץ כבר חודש ימים. מצד אחד, ועדת השרים אישרה את שיפוץ שער הרחמים. מצד שני, הוואקף מתח את הגבול על הקצה בהתנהלותו ובמקום שהמשטרה תאכוף את החוקים - אפשרו להם להשתלט על המתחם.

לפי אותו גורם, במתחם עליו השתלטו הוואקף והמתפללים המוסלמים קיימות כתובות עתיקות בנות אלפיים שנה של עולי הרגל היהודים להר הבית. לדבריו, קיים חשש כבד מאוד שהם ישחיתו אותן, אם זה כבר לא קרה.

"יש כאן דיאלוג רפה מדי עם הירדנים", תקף הגורם. "חוסר האכיפה והנחישות שמפגינה המשטרה, כמו גם ההתנהגות החיוורת מול עמאן, מביאה לכך שכולנו עומדים בפני התלקחות בהר הבית". הגורם הזהיר כי התנהלות שכזאת יכולה להביא להתדרדרות ולהשפיע על המרחב כולו.

ישראל לירדן: נמצאים על סף הסלמה בהר הבית

במשטרת ירושלים עצרו בסוף השבוע האחרון בכירים בווקף בהר הבית ונתנו צווי הרחקה לעשרות פעילים נוספים, זאת בשל אירוע חריג בו מתפללים מוסלמים פרצו למתחם באב אל-רחמה בהר הבית, מתחם שסגור משנת 2005. רגע לפני שכל המצב הנפיץ בהר הבית מוביל את ישראל וירדן לעימות ששני הצדדים לא מעוניינים בו, בימים האחרונים העבירו בירושלים מסר חריף לירדנים.

"אנחנו לא מוכנים שהאירועים ימשיכו להסלים, עליכם להתערב ולדאוג שהסטטוס-קוו לא יופר", נמסר. "לא נאפשר את שבירת הסטטוס-קוו במקום לאורך זמן". בישראל דרשו שכלל השטיחים שהציבו המוסלמים והציוד שהוצב במקום יפונה. "הדרג המדיני לא יאפשר להפוך את המקום למסגד, והנחיה זו הועברה למשטרה", כך נמסר מישראל לירדן.

בישראל טוענים שמי שמנסה לעורר ולחמם את הגזרה הירושלמים הוא חמאס, שנוחל כישלונות בהפגנות הגדולות סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. כעת סבורים בישראל שצווי ההרחקה והמעצרים לא יספיקו, ויש לערב את הממלכה בניסיון להרגיע את השטח.