המלחמה על הבית של מתיישבי השומרון: מתוך הבנה כי "עסקת המאה" של ממשל טראמפ מתקרבת בצעדי ענק, יש המתייחסים לכך כצו השעה ומנסים לסכל חלקים בתכנית - שצפויה להתפרסם אחרי הבחירות. המשלחת אותה מוביל ראש מועצת שומרון, יצאה למרתון של פגישות וכנסים בארה"ב עם יועצים בבית הלבן, חברי קונגרס ובכירים בקהילה האוונגליסטית. "אנו צריכים את עזרתכם", התריעו בפניהם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

ביומיים האחרונים מבקרת בוושינגטון משלחת בראשות ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, יחד עם הדוברת אסתר אלוש וראש יחידת קשרי החוץ חן בן לולו. המשלחת מקיימת סדרת פגישות וכנסים משותפים עם חברי קונגרס רפובליקנים, אך גם עם אחת הקבוצות החזקות ביותר בארה"ב: ראשי הקהילה האוונגליסטית הנוצרית.

המשלחת קיימה השבוע בין השאר כנס דו מפלגתי בקונגרס האמריקני, בנוכחות חברי הקונגרס של טקסס, וחבריה השתתפו גם בישיבת הסיעה של הלובי הגדול ביותר של הרפובליקנים: ה-RSC. שם דגן הציג בפני 50 חברי קונגרס ויועצים של טראמפ את החשש מפני תכנית שתפגע בהתיישבות.

דגן עם שגריר ארה"ב בישראל (ארכיון) (צילום: באדיבות מטה טראמפ בישראל, חדשות)
דגן עם שגריר ארה"ב בישראל (ארכיון) | צילום: באדיבות מטה טראמפ בישראל, חדשות

"אנחנו צריכים את עזרתכם כנגד תכניות של הקפאת בנייה ביהודה ושומרון", אמר דגן בפני חברי הקונגרס. "התוכנית המדינית של טראמפ מסוכנת להתיישבות ולמדינת ישראל. תפקידנו להילחם על הבית, אי אפשר לראות על מסכי הטלוויזיה כיצד משחקים בעתידנו ולא להיאבק", טען דגן והוסיף כי "אסור לחלק את ישראל ולא את ירושלים, זוהי נחלת אבותינו. אסור שתהיה תכנית שתהרוס או תפגע בקהילות היהודיות ביו"ש, המשימה שלנו היא לבנות".

שבוע לפני הנאום של נתניהו בוועידת איפא"ק והפגישה המתוכננת עם נשיא ארה"ב, הניסיון הוא לזרוע בקרב האוונגליסטים קווים אדומים. לא רק לגבי ירושלים, אלו קיימים ממילא, אלא לגבי יהודה ושומרון. האוונגליסטים מהווים את בסיס התמיכה הפוליטי של טראמפ והם גם אלו שהביאו להעברת השגרירות אל הבירה. כעת הם פועלים מאחורי הקלעים כדי למנוע תכנית מדינית שתביא לחלוקת ירושלים. האוונגליסטים ידועים בתמיכתם המובהקת בישראל ובהשפעתם על הבית הלבן - והמטרה ברורה: ללחוץ עליהם כדי שהם יפעילו לחץ על טראמפ ואנשיו.

בארה"ב יש כ-60 מיליון אוונגליסטים אוהבי ישראל, הרואים בחזרת העם היהודי לארצו חזון שצריך להתקיים ושעליהם לסייע לו. בהתיישבות הבינו את המשוואה, והחלו לפעול ביתר שאת בוושינגטון - בפומבי ומאחורי הקלעים. המטרה היא להביא את מנהיגי האוונגליסטים והבכירים בסביבת טראמפ להבין שכמעט כל תכנית תביא למסירת שטחים לידי הפלסטינים, ובהם גם מקומות הקדושים לאוונגליסטים כמו: מזבח יהושע בן נון, הר עיבל, הר ברכה, קבר יוסף ועוד.

עוד מוקדם לדעת האם הפגישות, שהתקיימו בינתיים גם עם שני יועצים של טראמפ ויועץ אחד של סגן הנשיא פנס, יצליחו לשנות מרכיב כזה או אחר בתכנית. אבל על דבר אחד אין מחלוקת: הפריווילגיה לנסות להשפיע על הממשל שמורה רק לאנשי ימין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו