עימות חזיתי (צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות)
עימות חזיתי | צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות

ארדואן שוב במתקפה נגד ראש הממשלה נתניהו - ובנו: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שב וקרא היום (שני) לבנימין ויאיר נתניהו להפסיק לפגוע בטורקיה. "יש לנו דרכים אחרות לחנך את ישראל אם נתניהו או בנו ימשיכו להעליב את טורקיה", הצהיר. עוד תקף ארדואן: "הביטויים שבהם משתמש בנו של נתניהו זהים לביטויים שבהם השתמש היורה מניו זילנד, שהרי שניהם ניזונים מאותם מקורות".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

נתניהו השיב לארדואן וכתב בטוויטר: "ארדואן כנראה שכח שהאימפריה העות'מאנית כבר עברה מן העולם. היום לעם היהודי יש מדינה משלו – חזקה, איתנה, דמוקרטית וחופשיה – שלא מתרגשת מאיומים. אם ארדואן רוצה שיעור בחופש דת וכיבוד בני כל הדתות, הוא יכול ללמוד מהדמוקרטיה הישראלית שמכבדת בצורה מופתית את כל הדתות".

בסוף השבוע קרא ארדואן לנתניהו "למשוך באוזן של בנו" כעונש על כך שכינה את איסטנבול בשמה הקדום "קונסטנטינופול". דבריו של ארדואן נאמרו בתגובה לציוץ שפרסם יאיר נתניהו בטוויטר והעלה את חמתו של המנהיג הטורקי, שבהמשך דבריו אף שיגר איום תקיף: "יש בידי אמצעים נוספים לחנך את ישראל אם נתניהו או בנו ימשיכו לכנות אותנו בכינויים".

בציוץ שהרגיז את ארדואן כתב בנו של ראש הממשלה: "ברצוני להזכיר כי איסטנבול היא למעשה עיר בשם קונסטנטינופול, שהייתה בירתה של האימפריה הביזנטית ומרכזה של הנצרות האורתודוקסית למעלה מאלף שנה לפני הכיבוש הטורקי".

"למה שמילצ'ן ימציא דבר כזה?" (צילום: ישראל שלם, פלאש 90, חדשות)
בנימין נתניהו | צילום: ישראל שלם, פלאש 90, חדשות

ההתנגחויות הפומביות בין המנהיגים אינן דבר נדיר, וביום רביעי האחרון ארדואן התבטא בחריפות כלפי רה"מ נתניהו. "השודד שעומד בראש מדינת ישראל יעמוד למשפט בגלל שוד", אמר ארדואן במהלך נאום בעצרת בחירות. הנשיא הטורקי המשיך ופנה ישירות לנתניהו: "אתה רוצח וטובח ילדים פלסטינים בני שבע, אתה רודן ואכזרי - תתעשת!".

ראש הממשלה נתניהו השיב אז לארדואן ואמר: "הדיקטטור שמשליך עשרות אלפי מתנגדים פוליטיים לכלא, שמבצע רצח עם בכורדים וכובש את צפון קפריסין, מטיף לי, למדינת ישראל ולצה"ל, על דמוקרטיה ומוסר מלחמה". נתניהו הוסיף: "בדיחה. מוטב גם שלא יתעסק עם ירושלים בירתנו מזה 3,000 שנה. הוא רק יכול ללמוד מאיתנו איך לכבד את כל הדתות ולשמור על זכויות אדם".

בשבוע שעבר תקפו בטורקיה בחריפות את דבריו של נתניהו בתגובה לפוסט של רותם סלע, שלפיהם ישראל איננה מדינת כלל אזרחיה. איברהים קאלין, דוברו של ארדואן, אמר: "אני מגנה בחומרה את הגזענות הבוטה והמפלה הזו". נתניהו דחה את הדברים וטען כי "בישראל, אף אדם אינו אזרח סוג ב'" - אך דוברו של ארדואן טען בתגובה כי נתניהו תוקף את נשיא טורקיה "רק מכיוון שחשף אותו" - וציין כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד בהובלת נתניהו שכובשת אדמות פלסטיניות, הורגת נשים וילדים וכולאת פלסטינים עם אדמתם". במסר לנתניהו אמר: "שקרים ולחץ לא יחביאו את פשעיך".