מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר לראש הממשלה נתניהו בפולין כי לא ניתן להגיע לשלום וליציבות במזרח התיכון ללא עימות עם אירן. הדברים נאמרו אחרי ישיבה משותפת של השניים במסגרת הוועידה לשלום ולביטחון במזרח התיכון המתקיימת בוורשה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"יש להם המון השפעה בלבנון, בתימן בסוריה ובעירק", אמר פומפאו והוסיף: "יש להם סוכנים - החות'ים, חמאס וחיזבאללה. אלה האיומים האמיתיים ויש גם עוד. אי אפשר להשיג שלום במזרח התיכון בלי להתעמת עם אירן". בתחילת הוועידה עצמה הוסיף פומפאו כי אף מדינה לא יכולה לעמוד מן הצד מבלי לפתור את הבעיות במזרח התיכון, וכן שארה"ב פועלת לפתרון בעיות ישנות בדרכים חדשות. פומפאו גם שיבח את העובדה שנתניהו ישב בחדר אחד עם מנהיגים ערבים.

נתניהו הגיב לדברים והודה לפומפאו ולסגן נשיא ארה"ב מייק פנס שגם עמו ייפגש במהלך היום: "בחדר אחד ישבו 60 מנהיגים, עמדו יחד ודיברו בכוח בלתי רגיל של אחדות ובהירות נגד האיום המשותף של המשטר האירני. אני חושב שזה מביא שינוי והבנה חשובה של מהם איומי העתיד ומה אנחנו צריכים לעשות כדי להתמודד איתם".

לפני המראתו לוורשה ביום שלישי בלילה הודה נתניהו שישראל תקפה בסוריה בתחילת השבוע: "אנחנו פועלים כל הזמן נגד אירן, כולל אתמול", אישר נתניהו לפני עלייתו למטוס כשהכוונה שלו הייתה לתקיפת הטנקים ביום שני בערב. "היחסים של ישראל עם מדינות האזור כולן חוץ מסוריה הם יחסים טובים מאוד. אני חושב שעצם קיום הוועידה שבה ישראל, ארה"ב ומדינות האזור יושבות באולם אחד ודנות בנושא אחד שהוא החשוב ביותר לביטחון הלאומי - האיום האירני - זו הצלחה".

תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל (צילום: טוויטר, חדשות)
תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל | צילום: טוויטר, חדשות

נתניהו הדגיש שהפעולות שישראל מבצעת משפיעות על אירן גם במישור הכלכלי: "אני יכול להגיד באופן חד משמעי שהלחץ הכלכלי מורגש על אירן. משום שאנו רואים שמשמרות המהפכה מקצצים בכוחות ומושכים כוחות מסביב לכל העולם ובסוריה". נתניהו הוסיף: "הממשלות באירופה יודעות שאירן היא מדינה טרוריסטית. אני מקווה שהכינוס הזה יפתור את הבעיה".

"ביום המהפכה ה-40 של אירן הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, אם הם ינסו זה יהיה יום המהפכה האחרון שלהם", איים נתניהו. "אנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים נגדם ונגד הניסיונות שלהם להתחמש בטילים גרעיניים ובליסטיים. את פעולת הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה".