משלחת זק"א לזירת התרסקות מטוס "אתיופיאן איירליינס" סמוך לאדיס אבבה ממשיכה בפעילותה זה היום השני. צוות המתנדבים, שיצא לאתיופיה כמשלחת ישראל בהוראת רה"מ, מקיימים סריקות לאיתור גופות שני הישראלים שהיו במטוס ונספו: אברהם מצליח ושמעון ראם. זאת, כדי להביאם לקבר בישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

משרד החוץ, המל"ל וקונסול ישראל באתיופיה עופר זך פועלים מול הרשויות באתיופיה כדי לקבל את האישורים הנדרשים, זאת בכדי לאפשר למתנדבים של זק"א לבצע את עבודתם המקצועית בזירה. הקונסול וצוותו נמצאים בשטח ומפקחים על עבודת המשלחת.

משלחת החילוץ של זק"א באתר ההתרסקות (צילום: דוברות זק"א, חדשות)
הסריקות בשטח, היום | צילום: דוברות זק"א, חדשות

יהודה משי זהב, יו"ר זק"א, אמר כי "מדובר בזירה קשה מאוד, בפיזור ברדיוס של מעל ק"מ ברכס הרים. בגלל מצב הגופות יש סבירות שהזיהוי ייעשה רק באמצעים פורנזיים - דבר שיקח זמן רב".

מדובר בהתרסקות השנייה של מטוס מסוג זה - בואינג 737 מדגם Max 8. מפעלי בואינג ממוקמים בשיקגו שבארצות הברית. אותו מודל היה מעורב בהתרסקות בחודש אוקטובר - בה נהרגו 189 נוסעים ואנשי צוות. רשות התעופה האזרחית בסין הורתה היום לחברות התעופה במדינה לקרקע את כל המטוסים מדגם זה.

זירת ההתרסקות ושני הישראלים שנהרגו (צילום: חדשות)
הישראלים שנהרגו באתיופיה | צילום: חדשות

בנוסף, חברת בואינג הודיעה כי תדחה את טקס השקת מטוסה החדש שתוכננה ליום רביעי הקרוב בעקבות האסון שאירע. בטקס היה אמור להיחשף דגם ה-777x החדש של החברה.

בואינג הבהירה אתמול כי החקירה נמצאת בשלביה הראשונים, ולדבריה היא לא רואה כרגע צורך בפרסום חידוד לטייסים של אותו דגם ברחבי העולם. "בטיחות נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו ואנחנו נוקטים כל צעד כדי שנבין לגמרי את כל ההיבטים של התאונה ועובדים מקרוב עם צוות החקירה והרשויות המקומיות", נמסר.

הותר לפרסום: ההרוג השני באסון באתיופיה - שמעון ראם

שמו של ההרוג השני בהתרסקות טיסת "אתיופיאן איירליינס" ביום ראשון השבוע הוא שמעון ראם, בן 58 מזכרון יעקב - כך הותר היום לפרסום. ראם ז"ל עסק בתחום האבטחה האזרחית ונסע לאפריקה לרגל נסיעת עסקים.

ראם נולד בדימונה ולאחר שירות כקצין חי"ר התגייס לשב"כ, שם שירת ביחידה לאבטחת אישים. עם פרישתו השתלב במספר חברות שעסקו ביעוץ אבטחה בארץ ובעולם. בין היתר, החל מ-2018 שימש כסמנכ"ל אבטחה בחברת שפרן מקבוצת BDO OPERANIONL- EXELENCE. הוא השאיר אחריו אמא, שבעה אחים ואחיות רעיה וחמישה ילדים.

קרקוע מטוסי בואינג (צילום: חדשות)
קרקוע מטוסי בואינג | צילום: חדשות

אתמול הותר לפרסום שמו של אברהם מצליח, בן 49 ממעלה אדומים, שנהרג גם הוא בהתרסקות טיסת "אתיופיאן איירליינס". מירב ואווה, אחיותיו של מצליח, סיפרו בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" כי שוחחו עם אבי בפעם האחרונה ביום שישי האחרון. "הוא טס במוצאי שבת", אמרה מירב. הוא איש מכירות מעולה שמאוד אהב את מה שעשה. אנשים היו מאוהבים בו הרבה מעבר לעבודה. הוא יצר שם קשרי חברות מדהימים. הם אפילו לא הסכימו שילך לבתי מלון ורצו לארח אותו בבית שלהם".

לדבריה, אברהם מאוד אהב לטייל ולטוס ובילה לפחות שבוע בחודש בדרום אפריקה. "הוא כל כך נהנה שאי אפשר היה לעצור אותו".

זירת ההתרסקות באתיופיה (צילום: AP, חדשות)
אתר התרסקות המטוס באתיופיה | צילום: AP, חדשות
זירת התרסקות המטוס (צילום: רויטרס‎, חדשות)
צילום: רויטרס‎, חדשות

רשות התעופה הפדרלית בארצות הברית והמועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה יסייעו לרשויות באתיופיה ולחברת התעופה לחקור את הנסיבות להתרסקות מטוס הבואינג, שהביא למותם, בין היתר, של שמונה אזרחים אמריקנים. גורם רשמי בארצות הברית מסר כי צוות החקירה יכלול ארבעה בני אדם, שיסייעו לרשויות באתיופיה. כחלק מהצוות יגיעו חוקר תאונות תעופה ומומחים בתחומים טכניים שונים.