ארדואן שוב תוקף (צילום: רויטרס, חדשות)
ארדואן שוב תוקף | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא טורקיה יוצא שוב למתקפה: רג'פ טאיפ ארדואן נשא היום (רביעי) נאום שבו השתמש במילים קשות נגד ראש הממשלה נתניהו. ארדואן התייחס למתיחות הביטחונית, למצב הנפיץ בהר הבית - וגם להמלצה להעמיד לדין את נתניהו, שאותו כינה "רודן" ו"רוצח ילדים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"השודד שעומד בראש מדינת ישראל יעמוד למשפט בגלל שוד", אמר ארדואן בעצרת בחירות. לאחר מכן הוסיף: "נתניהו! אתה רוצח וטובח ילדים פלסטינים בני שבע, אתה רודן ואכזרי - תתעשת!".

ראש הממשלה נתניהו השיב לארדואן ואמר: "הדיקטטור שמשליך עשרות אלפי מתנגדים פוליטיים לכלא, שמבצע רצח עם בכורדים וכובש את צפון קפריסין, מטיף לי, למדינת ישראל ולצה"ל, על דמוקרטיה ומוסר מלחמה". נתניהו הוסיף: "בדיחה. מוטב גם שלא יתעסק עם ירושלים בירתנו מזה 3,000 שנה. הוא רק יכול ללמוד מאיתנו איך לכבד את כל הדתות ולשמור על זכויות אדם".

אתמול תקפו בטורקיה בחריפות את דבריו של נתניהו בתגובה לפוסט של רותם סלע, שלפיהם ישראל איננה מדינת כלל אזרחיה. איברהים קאלין, דוברו של ארדואן, אמר אתמול: "אני מגנה בחומרה את הגזענות הבוטה והמפלה הזו".

אמש היה זה נתניהו בחריפות את ארדואן, בהודעה באנגלית שפרסם בעמוד הטוויטר הרשמי של ראש הממשלה - בתגובה להתייחסותו של ארדואן לסערת רותם סלע וליחסה של ישראל לאזרחים הערבים. "הדיקטטור של טורקיה, ארדואן, תוקף את הדמוקרטיה של ישראל בזמן שעיתונאים ושופטים טורקים ממלאים את בתי הכלא שלו. איזו בדיחה!". נתניהו הוסיף וכתב כי "בישראל, אף אדם אינו אזרח סוג ב'. ישראל היא דמוקרטיה שבה כל הישראלים, כולל כמעט שני מיליון אזרחים ערבים, נהנים משוויון זכויות הפרט".

העימותים בהר הבית, לפני כשבועיים (צילום: חדשות)
המהומות בהר הבית, אתמול | צילום: חדשות

עם זאת, ציין נתניהו, "ישראל היא גם המדינה היהודית האחת והיחידה, עם מגן דוד על הדגל שלנו, 'התקווה' הוא ההמנון הלאומי  ועברית היא השפה הרשמית. חוק השיבה מאפשר לכל יהודי מסביב לעולם את הזכות לשוב למולדת שלנו".

דוברו של ארדואן טען בתגובה כי נתניהו תוקף את נשיא טורקיה "רק מכיוון שחשף אותו" - וציין כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד בהובלת נתניהו שכובשת אדמות פלסטיניות, הורגת נשים וילדים וכולאת פלסטינים עם אדמתם". במסר לנתניהו אמר: "שקרים ולחץ לא יחביאו את פשעיך".