פנס בוועידת ורשה (צילום: רויטרס, חדשות)
מייק פנס בנאומו. היום | צילום: רויטרס, חדשות

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס תקף היום (חמישי) בוועידת ורשה לביטחון ולשלום במזרח התיכון את מדינות אירופה על מדיניותם בנושא הגרעין האירני. "הם פועלים על מנת להפר את הסנקציות האמריקניות", אמר. "הגיע הזמן שאירופה תפרוש מהסכם הגרעין". 

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

סגן הנשיא ביקר חלק ממדינות אירופה שמובילות את האיחוד וטען שהן לא משתפות פעולה עם ארה"ב בנושא אירן. "התוכנית לסחר חליפי עם אירן היא ניסיון לשבור את הסנקציות האמריקניות שהוטלו על משטר המהפכה הרצחני של אירן", אמר ותקף את הניסיון של אירופה ליצור נתיב כלכלי עוקף בין מדינות היבשת לאירן. "זהו צעד שגוי שרק יחזק את אירן, יחליש את האיחוד האירופי וייצור עוד מרחק בין אירופה לארה"ב".

במקביל, שר החוץ הבחרייני אמר בתשובה לשאלת החדשות על היחסים עם ישראל: "אנחנו מוכנים להכול, כולנו מחכים לשלום". כשנשאל אם ירצה להגיע לישראל, אמר: "בסופו של דבר, כן, בוודאי". כשנשאל אם יזמין את נתניהו לארצו, אמר: "נשאיר את זה לזמן שבו זה יקרה"‎.

"לא יהיה שלום בלי עימות עם אירן"

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר היום לראש הממשלה נתניהו בפולין כי לא ניתן להגיע לשלום וליציבות במזרח התיכון ללא עימות עם אירן. הדברים נאמרו אחרי ישיבה משותפת של השניים במסגרת הוועידה לשלום ולביטחון במזרח התיכון המתקיימת בוורשה.

"יש להם המון השפעה בלבנון, בתימן בסוריה ובעירק", אמר פומפאו והוסיף: "יש להם סוכנים - החות'ים, חמאס וחיזבאללה. אלה האיומים האמיתיים ויש גם עוד. אי אפשר להשיג שלום במזרח התיכון בלי להתעמת עם אירן". בתחילת הוועידה עצמה הוסיף פומפאו כי אף מדינה לא יכולה לעמוד מן הצד מבלי לפתור את הבעיות במזרח התיכון, וכן שארה"ב פועלת לפתרון בעיות ישנות בדרכים חדשות. פומפאו גם שיבח את העובדה שנתניהו ישב בחדר אחד עם מנהיגים ערבים.

פנס ונתניהו בוועידה. היום (צילום: רויטרס, חדשות)
פנס ונתניהו בוועידה. היום | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו הגיב לדברים והודה לפומפאו ולסגן נשיא ארה"ב מייק פנס שגם עמו ייפגש במהלך היום: "בחדר אחד ישבו 60 מנהיגים, עמדו יחד ודיברו בכוח בלתי רגיל של אחדות ובהירות נגד האיום המשותף של המשטר האירני. אני חושב שזה מביא שינוי והבנה חשובה של מהם איומי העתיד ומה אנחנו צריכים לעשות כדי להתמודד איתם".

לפני המראתו לוורשה ביום שלישי בלילה הודה נתניהו שישראל תקפה בסוריה בתחילת השבוע: "אנחנו פועלים כל הזמן נגד אירן, כולל אתמול", אישר נתניהו לפני עלייתו למטוס כשהכוונה שלו הייתה לתקיפת הטנקים ביום שני בערב. "היחסים של ישראל עם מדינות האזור כולן חוץ מסוריה הם יחסים טובים מאוד. אני חושב שעצם קיום הוועידה שבה ישראל, ארה"ב ומדינות האזור יושבות באולם אחד ודנות בנושא אחד שהוא החשוב ביותר לביטחון הלאומי - האיום האירני - זו הצלחה".

שר החוץ התימני, ליד נתניהו ופומפאו, היום (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות)
שר החוץ התימני, ליד נתניהו ופומפאו, היום | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות

נתניהו הדגיש שהפעולות שישראל מבצעת משפיעות על אירן גם במישור הכלכלי: "אני יכול להגיד באופן חד משמעי שהלחץ הכלכלי מורגש על אירן. משום שאנו רואים שמשמרות המהפכה מקצצים בכוחות ומושכים כוחות מסביב לכל העולם ובסוריה". נתניהו הוסיף: "הממשלות באירופה יודעות שאירן היא מדינה טרוריסטית. אני מקווה שהכינוס הזה יפתור את הבעיה".

תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל (צילום: טוויטר, חדשות)
תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל | צילום: טוויטר, חדשות

"ביום המהפכה ה-40 של אירן הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, אם הם ינסו זה יהיה יום המהפכה האחרון שלהם", איים נתניהו. "אנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים נגדם ונגד הניסיונות שלהם להתחמש בטילים גרעיניים ובליסטיים. את פעולת הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה".