מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הגיע אתמול (רביעי) לישראל במסגרת ביקור מדיני, ובריאיון מיוחד ליונית לוי הוא מבהיר כי למרות קשרי הידידות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא דונלד טראמפ, ארה"ב לא מתכוונת להתערב בבחירות בישראל. הריאיון המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית בשעה 20:00

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"כאן בישראל אנחנו בשלבים האחרונים של מערכת בחירות אינטנסיבית, ומבקריו של נתניהו טוענים שלממשל טראמפ מחזיק בכוח כדי להבטיח שנתניהו ייבחר בבחירות. איך אתה מתייחס לזה", שאלה יונית.

נתניהו ופומפאו בכותל, היום (צילום: קובי גדעון/לע״מ, חדשות)
נתניהו ופומפאו בכותל, היום | צילום: קובי גדעון/לע״מ, חדשות

פומפאו השיב: "בביקורי באזור ובביקורו הצפוי של נתניהו בוושינגטון בשבוע הבא אנו דנים בנושאים עולמיים דחופים ורגישים, אם זה האתגרים שמציבה הרפובליקה האסלאמית של אירן או ההתפתחויות בסוריה. אלו סוגיות שלא סובלות דיחוי והן לא פועלות לפי שעון הבחירות".

עוד אמר פומפאו: "לקפטן סולימאני (מפקד כוח אל-קודס במשמרות המהפכה) לא אכפת מהבחירות, הוא ממשיך לתמוך בחיזבאללה בכל יום. אירן וחיזבאללה ממשיכים במאמצים למחוק את ישראל מהמפה. אלה הנושאים החשובים כרגע‎. המשימה שלנו היא לפעול ביחד עם ישראל נגד האיומים המשותפים האלה. זו הסיבה שהגעתי לכאן ועל זה נתניהו וטראמפ ישוחחו בפגישתם בשבוע הבא".

"רוצים שלום בין ישראל לפלסטינים"

לגבי תוכנית השלום של טראמפ, פומפאו אמר כי הממשל עדיין עוסק בה ושהיא תפורסם במועד המתאים. אנחנו מתקדמים בזה וכל העולם יראה את החזון שיכול להביא שלום לאזור ולפתור את הבעיות", אמר פומפאו. "כשהזמן יבשיל נפרסם את הפרטים. אנחנו רוצים שלום בין ישראל לפלסטינים".

מוקדם יותר היום פומפאו ביקר עם נתניהו ועם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן בכותל המערבי בירושלים. לאחר מכן השלושה סיירו יחד במנהרות הכותל ובחפירות קשת "וילסון" וביקרו בבית הכנסת "שערי תשובה" במתחם הכותל.

צעד משמעותי (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו וטראמפ ייפגשו בשבוע הבא | צילום: רויטרס, חדשות

אמש נפגשו פומפאו ונתניהו בירושלים ובמהלך הצהרה משותפת הודה נתניהו לממשל טראמפ על "הגיבוי המלא שהיא נותנת לישראל להתגונן מפני התוקפנות האירנית". עוד סיפר נתניהו על פגישתו הצפויה עם טראמפ ביום שני הבא: "בביקור שלי בשבוע הבא בוושינגטון אפגוש את הנשיא טראמפ ונמשיך לשפר את היחסים שלנו שהופכים חזקים יותר ויותר ויותר".

פומפאו מצדו הודה לנתניהו והכריז כי "לישראל אין ידידה טובה יותר מארה"ב, העם בישראל יכול להיות בטוח שהנשיא טראמפ ימשיך את הקשר הקרוב הזה". בדבריו הדגיש הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר כי המטרה העיקרית של פגישתו עם נתניהו היא מאמצה של ארה"ב לבסס שותפות אזורית נגד אירן.

הפגישה בין שני המנהיגים תתקיים במסגרת ביקורו של נתניהו בארה"ב בשבוע הבא לרגל נאומו בוועידת השדולה היהודית בארה"ב (איפא"ק). בהודעה מטעם הבית הלבן נמסר כי במהלך הפגישה ידונו שני המנהיגים באינטרסים המשותפים של שתי המדינות וכן בפעילותם במזרח התיכון. עוד נמסר כי טראמפ יארח את נתניהו בבית הלבן למשך יומיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו