הדרמה מאחורי הקלעים שהובילה לאבו מאזן לשבור את הכלים ולקלל את הנשיא טראמפ בערבית: הערב (שלישי) פורסם במהדורה המרכזית כי בעשרת הימים לפני אותו נאום, זומן מקורב מאוד של יו"ר הרשות לפגישה דחופה בסעודיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באותה פגישה הוצגו לראשונה פרטיה של תכנית טראמפ, שדומים למה שנחשף לפני כחודשיים בחדשות 2. על פי מה שהוצג, המדינה הפלסטינית העתידית שמציעה ארצות הברית תהיה "מדינה מינוס": על פי התכנית, כפי שנחשפה בסעודיה, השליטה הביטחונית תישאר ברובה בידי ישראל.

בנוסף, מקבלים האמריקנים לחלוטין את תנאיו של נתניהו לנוכחות ישראלית קבועה על נהר הירדן. כמו כן בתכנית יש אמנם חילופי שטחים - אך לא על בסיס קווי 67', שלמעשה נמחקים מהשיח. עוד למד הפלסטיני כי מעמדה הסופי של ירושלים ייקבע רק בהסכם בין הצדדים, כלומר לישראל תהיה זכות וטו, וכי לא מדובר על פינוי עתידי של ישובים. המידע שנחשף בפגישה הוביל לנאום הזועם של אבו מאזן.

מהבית הלבן נמסר בתגובה: "מצער שההנהגה הפלסטינית מחפשת ליצור רושם מוטעה כנגד התכנית הלא גמורה שהם בכלל לא ראו. אנחנו נציג את העקרונות שלנו באופן ישיר לישראלים ולפלסטינים בזמן המתאים ותחת התנאים הנכונים".

שלשום נשא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאום חריף במיוחד בפני המועצה המרכזית של אש"ף ותקף בחריפות את הנשיא האמריקני טראמפ. "קיבלנו את סטירת הלחי של המאה", האשים אז אבו מאזן. "לא נסכים לתכנית של טראמפ".

אבו מאזן המשיך והתייחס לפגישותיו עם הנשיא האמריקני. "מיום שהגעת, כבודו, אני נפגשתי אתך ארבע פעמים ואולי גם ארבע או חמש שיחות טלפון ואני מוכן לעשות אתך עסקה", אמר יו"ר הרשות. "אז יש עסקה ואין מי שיקבל אותה. לא נשלם לפלסטינים כי הם הפסיקו את המשא ומתן. אנחנו הפסקנו את המשא ומתן? איזה משא ומתן היה?!".

בהמשך דבריו הוא גם זעם על כוונתו של טראמפ לעצור את התמיכה הכספית ברשות הפלסטינית. "אנחנו לא צריכים שמישהו ישלם לנו", טען. "ומה אני רואה בטוויטר, ציוץ שאומר: 'אנחנו לא נשלם לפלסטינים כסף כיוון שהם מתנגדים למשא ומתן'. ייחרב ביתכ (תרגום: שביתך ייחרב). אתה התנגדת".