יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נשא הערב (ראשון) נאום נצי במיוחד בפני המועצה המרכזית של אש"ף ותקף בחריפות את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רקע צעדיו האחרונים בהקשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "קיבלנו את סטירת הלחי של המאה", האשים אבו מאזן. "לא נסכים לתכנית של טראמפ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דבריו של המנהיג הפלסטיני מגיעים שבועות ספורים אחרי ביקורו בסעודיה, שם הציגו לו בכירים בממלכה את "עסקת המאה" שקידם הנשיא האמריקני. יו"ר הרשות הבין שלא יוכל להסכים לתכנית כפי שהוצגה בפניו ויצא בקמפיין כפול: האחד נגד ההכרה בירושלים כבירת ישראל, והשני, שלילת הלגיטימציה של ארה"ב כמתווכת רשמית בפתרון הסכסוך.

בהמשך דבריו זעם אבו מאזן על כוונתו של טראמפ לעצור את התמיכה הכספית ברשות הפלסטינית. "אנחנו לא צריכים שמישהו ישלם לנו", טען. "ומה אני רואה בטוויטר, ציוץ שאומר: 'אנחנו לא נשלם לפלסטינים כסף כיוון שהם מתנגדים למשא ומתן'. ייחרב ביתכ (תרגום: שביתך ייחרב). אתה התנגדת".

אבו מאזן: "אנחנו הפסקנו את המשא ומתן?"

אבו מאזן המשיך והתייחס לפגישותיו עם הנשיא האמריקני. "מיום שהגעת, כבודו, אני נפגשתי אתך ארבע פעמים ואולי גם ארבע או חמש שיחות טלפון ואני מוכן לעשות אתך עסקה", אמר יו"ר הרשות. "אז יש עסקה ואין מי שיקבל אותה. לא נשלם לפלסטינים כי הם הפסיקו את המשא ומתן. אנחנו הפסקנו את המשא ומתן? איזה משא ומתן היה?!".

יו"ר הרשות המשיך וטען כי הסכמי אוסלו למעשה מבוטלים. "הסכם אוסלו נגמר, ישראל גמרה אותו", טען אבו מאזן. "כל משא ומתן עתידי יהיה רק בחסות בינ"ל, לא בחסות ארצות הברית".

במרכז הקמפיין עומדת ההתנגדות החד משמעית להכרזת הנשיא על ירושלים כבירתה של מדינת ישראל, ומנגד שלילת הלגיטימציה ממעמדה של ארצות הברית כמתווכת בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

על ידי המהלכים הללו, ניסה אבו מאזן למעשה למנוע את פרסום תכנית השלום האמריקנית עליה עמל הנשיא טראמפ וצוותו. על פי מקורות פלסטיניים, הנשיא האמריקני ייעד לפרסם את תכנית השלום בעוד כ-10 ימים.