נתניהו ומורבייצקי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90/רויטרס, חדשות)
נתניהו ומורבייצקי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90/רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון היום (ראשון) עם מקבילו הפולני מתאוש מורבייצקי, ותקף את ההשוואה שערך בין "הפושעים הפולנים" בשואה למשתפי הפעולה היהודים עם הנאצים. בשיחה בין השניים, שארכה כחצי שעה, אמר נתניהו כי ישראל לא מקבלת את ההשוואה והוא כינה אותה "כוזבת ללא כל בסיס".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רה"מ ציין באוזנו של מורבייצקי כי הנאצים רצו להשמיד את העם היהודי כולו, בעוד שלא הביעו עניין להשמיד עמים אחרים. "יהודים עמדו תמיד תחת גזר דין מוות, והם פעלו בהתאם לכך", אמר. בהמשך ציין נתניהו כי סבה של רעייתו שרה וקרוביו נרצחו בשואה לאחר שהוסגרו לנאצים על ידי הפולנים.

בתדרוך לכתבים במינכן שהתקיימה לאחר השיחה הבהיר נתניהו שבשלב זה לא נבחנת האפשרות להחזיר את השגרירה מוורשה, שכן "לא מוצו הדרכים הדיפלומטיות להתמודד עם הנושא". הוא ציין כי מדובר באי הבנה של ההיסטוריה בלבד, וכי השניים סיכמו על "מפגש משלחות" שידונו בנושא.

בהמשך התייחס נתניהו למתיחות בגבול הצפון ולחדירת המל"ט האירני לשטח ישראל. נתניהו סרב לומר מה היתה מטרת השיגור או איזה סוג כטב"ם זה היה (מודיעיני או שמא התקפי), אך איים כי לאירנים אין כל חסינות בעוד שהיא מחמשת את חיזבאללה ואת חמאס. בנאומו מוקדם יותר אמר נתניהו כי ישראל לא תימנע לתקוף את אירן עצמה ולא רק את שליחיה.

בהתייחסו לפיגוע בגבול רצועת עזה אמר נתניהו כי "לא משנה מי עשה את זה, משנה מי לא עצר את זה". בכך האשים רה"מ את חמאס שכן הוא אחראי על הנעשה ברצועה. "אין לישראל כוונה להסלים את המצב אך אם התוקפנות תימשך, עוצמת התגובה שלנו תלך ותגבר".

במהלך התדרוך סרב נתניהו להתייחס להמלצות המשטרה נגדו בתיקים 1000 ו-2000 חרף שאלות שהופנו אליו על ידי כתבים, וכן נמנע מלהגיב על ההתפחויות המשמעותיות בתיק 4000, לפיהן בכירים בבזק ובהם מקורבים לו נעצרו הבוקר.