"מדובר במעשה לא חוקי" (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ האירני זריף בכנס מינכן | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ האירני מוחמד זריף נשא היום (ראשון) דברים בכנס הביטחון במינכן והגיב למיצג המל"ט של ראש הממשלה נתניהו: "הייתם עדים הבוקר לקרקס שלא מצדיק אפילו התייחסות, נמשיך לעניינים רציניים יותר". הוא התייחס גם להפלת המטוס הישראלי בגבול הצפון, ואמר כי הדבר ניפץ את המיתוס לפיו צה"ל הוא צבא "בלתי מנוצח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ישראל משתמשת בתוקפנות כמדיניות נגד שכנותיה", טען זריף בנאומו. הוא האשים את ישראל ב"פעולות תגמול המוניות נגד שכנותיה ופשיטות שנערכות יום-יום בסוריה ובלבנון ", והוסיף כי "ישראל הפכה את התוקפנות היומיומית נגד שכנותיה למדיניות". שר החוץ האירני התייחס גם להסכם הגרעין, טען כי ישראל עושה הכל כדי לבטלו ואיים מעל בימת הנאומים: "אם תהיה נסיגה מההסכם - אנשים יצטערו".

בהתייחס לתבוסה של דאע"ש בסוריה, הוא טען כי היא מייצבת האזור במידה מסוימת, אבל שורש הסיבות לעלייתו של ארגון הטרור נמשכות. לדבריו, "המעצמות הגדולות ובנות הברית שלהן באיזור עשו בחירות מוטעות, אירן היא זו שמתקנת את המצב והיא האחראית ליציבות".

זריף הדגיש בנאומו שהמצב באזור דורש מאמץ משותף כדי להשיג שלום והזהיר: "אם לא נשתף פעולה ניגרר לכאוס. נלחמנו בסדאם, נלחמנו בדאע"ש ובג'בת א נוסרה כדי להביא ליציבות, זה מוכיח שיריבויות היסטוריות יכולות גם לעבוד במשותף". את ארה"ב הוא האשים כי "הפשעים שהיא מבצעת גוררים היסטריה במזרח התיכון".