"שפל חדש". פרידמן (צילום: רויטרס)
שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן | צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן פרסם היום (שני) הודעת גינוי על הפיגועים מהימים האחרונים והאשים את הנהגת הרשות הפלסטינית באוזלת ידה נגד הטרור. "למרות הברוטליות אין כל גינוי מצד הרשות הפלסטינית", תקף פרידמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בציוץ שהעלה לחשבון הטוויטר שלו כתב פרידמן: "טרגדיה בישראל. שני חיילים צעירים, נתנאל קהלני וזיו דאוס, נרצחו בצפון, ואב ל-4, עדיאל קולמן, נרצח בירושלים, על ידי מחבלים פלסטינים. אני מתפלל עבור המשפחות ולמען הפצועים – כל כך הרבה עצב".

הציוץ של פרידמן (צילום: טוויטר)
הציוץ של פרידמן | צילום: טוויטר

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין תקף את הרשות הפלסטינית בעקבות הפיגוע בירושלים. "מי שנותן לטרור מחסה, משלם לרוצחים ומעודד הסתה, משתף עם הטרור פעולה והופך לאויב של מדינת ישראל והעולם החופשי כולו", אמר ריבלין בוועידת 70 שנות כלכלה של The Marker.

"הטרור ברחובותיה של ירושלים בירתנו, בה חיים יחד יהודים וערבים מאות בשנים, הוא אסון גדול לכל תושביה ואנחנו לא נאפשר לו להפוך מציאות קיימת", הוסיף הנשיא. "נאבק בו עד חורמה וגם נוכל לו. על העולם כולו להוקיע את הטרור וההסתה ולשתף פעולה עם מדינת ישראל במלחמה נגדן".

"אל תשאלו יותר למה אין שלום"

זוהי לא הפעם הראשונה שפרידמן, הידוע בתמיכתו הנלהבת בישראל ובתנועת ההתיישבות, מתבטא בנחרצות בעקבות פיגועי טרור בישראל. זמן קצר לאחר הפיגוע בחוות גלעד בחודש ינואר, בו נרצח הרב רזיאל שבח, פרידמן תקף בחריפות את ההנהגה הפלסטינית: "אל תשאלו יותר למה אין שלום". פרדימן כתב את הדברים בעמוד הטוויטר שלו ולא חסך ביקורת גם מהרשות הפלסטינית שמממנת את המחבלים.

"אב ישראלי לשישה נרצח אתמול בלילה בדם קר על ידי טרוריסטים פלסטינים", כתב פרידמן. "חמאס משבח את הרוצחים והחוקים של הרשות הפלסטינית יספקו להם פרסים כספיים. אני מתפלל עבור משפחת שבח השכולה".

צה"ל הרס את בית רוצח רזיאל שבח (צילום: באדיבות המשפחה, מד''א)
שבח ז"ל וזירת הפיגוע | צילום: באדיבות המשפחה, מד''א

בהמשך, אחרי שהשגרירות האמריקני הודיעה כי לא יגיע נציג מטעמה לביקור ניחומים בבית המשפחה, פרידמן שיגר למשפחה מכתב ניחומים, בו התנצל בפני האלמנה יעל על כך שלא יגיע לשבעה וכי הוא מקווה שלוח הזמנים יאפשר לו לבקר אצלה בקרוב.

במכתב ששלח פרידמן ספד השגריר לרב שבח: "הוא היה גם מוהל גם רב וגם מורה, אין ספק שהוא היה אדם מיוחד במינו, שדאג לאחרים יותר מאשר לעצמו. היה מסור לאחרים ולמורשת של מי שבנה את מדינת ישראל. מעבר לכל זה שבח היה איש משפחה, בעל ואבא למופת. ילדיו תמיד יחיו תחת המורשת של אביהם שחייו נגדעו מוקדם מדי".

פרידמן התנצל על שלא הגיע לביקור במהלך השבעה והסביר: "רציתי למסור לכם את מילות הסימפטיה הללו באופן אישי בתקופת השבעה, אבל לוח הזמנים שלי דורש ממני להיות מחוץ למדינה למשך מספר ימים. בבקשה קבלו את המכתב הזה עד שנוכל להיפגש. המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".