עזב כאות מחאה (צילום: פלאש 90, חדשות)
ישראל לא תציג מועמד חלופי לדיין | צילום: פלאש 90, חדשות

העימות הדיפלומטי מחריף: ראש הממשלה נתניהו החליט כי אם ברזיל תסרב לאשר את מינויו של ראש מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לשגריר בברזיליה - התגובה המעשית תהיה הורדת דרג הייצוג של ישראל בברזיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו החליט להשאיר את מינויו של דיין תלוי ועומד ולא למשוך אותו. גם אם ברזיל תסרב לאשרו וגם אם בינתיים ימונה דיין לתפקיד דיפלומטי אחר - הוא יוסיף להיות המועמד הישראלי לתפקיד השגריר ולא ימונה שגריר אחר.

כץ הסכים למנוי איש שלומו של נתניהו (צילום: רויטרס)
מגבה את דיין ומחריף את הטון | צילום: רויטרס

גורמים במשרד החוץ האשימו לאחרונה את ברזיל בעיכוב המינוי של דיין לשגריר ישראל במדינה מתוך "חרם אישי". בסוף השבוע האחרון התייחס דיין עצמו לפרשה. "השאלה אם אהיה שגריר או לא לא כל כך חשובה, אלא האם המתנחל הבא שיימצא להיות שגריר יוכל למלא תפקיד דיפלומטי או שנסכים לכך ש-700 אלף ישראלים פסולים לשגרירות", אמר בריאיון לתכנית פגוש את העיתונות.

"עד לפני חודש הייתה הערכה שהנושא ייפתר - גם בירושלים ובביתי בשומרון, ולכן שמרנו על שקט", הוסיף. "יש פה טעות אופטית - חושבים שזה נושא הדדי בין ישראל לברזיל, אבל ברזיל נקלעה שלא לטובתה לנושא ה-BDS פה. סאיב עריקאת עוסק בסיכול המינוי שלי, קורא לי פושע מלחמה וכך אנחנו צריכים להתייחס לזה".

"כפי שישראל התנגדה לסימון מוצרים, צריך להתנגד גם לסימון אנשים", הוסיף, "סימון אנשים יותר חמור מסימון מוצרים, זו עליית מדרגה. הממשלה לדעתי צריכה לקבוע עמדה לנושא". דיין ציין כי סירב להתייחס לנושא משום שקיווה שהנושא ייפתר, אבל "הבנתי שזה עניין עקרוני ומדיני. אני מעריך שאני האדם המתאים".