עזב כאות מחאה (צילום: פלאש 90, חדשות)
דני דיין, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

בדרך לעימות דיפלומטי: גורמים במשרד החוץ אומרים היום (שישי) כי ברזיל מעכבת את מינויו של ראש מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לשגריר ישראל במדינה, אך טרם החליטה אם לפסול אותו באופן סופי. "נתניהו צריך להתערב", אמר גורם מדיני בכיר, "מדובר בחרם אישי, בוטה ומכוער".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת במשרד החוץ לא אמרו עוד נואש, לטענתם גורמים במשרד יש להמתין עם התהליך עד אחרי חג המולד בשל תהליכים שונים המתרחשים בברזיל, כמו הדחת הנשיאה, דבר שעשוי לפתור את הסוגיה, שמאיימת להטיל צל כבד על יחסי המדינות.

למרות זאת מדגישים גורמים דיפלומטיים ומדיניים במשרד ומחוצה לו שהגיע הזמן שראש הממשלה נתניהו, שמשמש גם כשר חוץ, יתערב בנושא ויפעיל לחץ. "החרם הזה עלול להזיק פי כמה מסימון המוצרים מהתנחלויות", טענו.

משרד המשפטים נגד החוק של רה"מ? (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
"צריך להתערב", נתניהו | צילום: קובי גדעון, לע"מ

עד כה ראש הממשלה נמנע להתערב במינוי וניתן להעריך כי במשרד החוץ ממתינים לראות את ההתפתחויות בנושא בטרם יחליטו כיצד לפעול. במידת הצורך יישקלו גם מהלכים קיצוניים כמו ויתור על המינוי. "דני דיין מתכונן להיות שגריר ואנחנו מקווים שהנושא ייפתר בשבועות הקרובים".

מוקדם יותר השבוע פורסם באתר The Times Of Israel כי העובדה שברזיל מושכת זמן, משמעותה שכבר הוחלט לפסול את המינוי. גורם ברזילאי אף טעןכי ברזיל לא תאשר את המינוי, ובמדינה מחכים שבירושלים יבינו את הרמז ויציעו מועמד אחר לתפקיד.