מתעקש לקיים את הנאום. ביינר (צילום: AP)
מתעקש לקיים את הנאום. ביינר | צילום: AP

נתניהו הצהיר שהוא נחוש להגיע ולנאום בפני הקונגרס, אלא ששם כבר מתארגנת עצומה הקוראת לדחות את הנאום: כמה נציגים דמוקרטים בבית הנבחרים החלו להפיץ עצומה שנועדה לבקש מיושב הראש ג'ון ביינר, לדחות את ביקורו המתוכנן של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס בתחילת החודש הבא - שבועיים בדיוק לפני הבחירות בישראל - כך דווח הלילה (שלישי) בסוכנות הידיעות האמריקנית "בלומברג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כחברים בקונגרס התומכים בישראל, אנו שותפים לדאגה שאתה (ביינר) משתמש במנהיג זר ככלי נגד הנשיא", כך נכתב בעצומה, שמאחוריה עומדים חברי בית הנבחרים קית' אליסון, סטיב כהן ומקסין וולטרס - כולם דמוקרטים. השלושה החלו להפיץ את נוסח העצומה בקרב 435 חברי בית הנבחרים ו-100 חברי הסנאט.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (צילום: AP)
נאומו הקודם של נתניהו בקונגרס ב-2010 | צילום: AP

אלא שהצעד הזה הוא לא החריף ביותר הננקט כנגד נשיאת הנאום במועד סמוך כל כך לבחירות לכנסת: 13 צירים דמוקרטים כבר הודיעו שייעדרו מהאולם בזמן שנתניהו יישא את דבריו - צעד המהווה שפל חסר תקדים ביחסי ישראל וארצות הברית.

"אני חושב שיכולים להיות חילוקי דעות, נשיא ארצות הברית מוביל את מדיניות החוץ שלנו, אבל הרעיון שאפילו לא התייעצו עם הנשיא זה שגוי ולא טוב למדינה שלנו", אמר הסנאטור ברני סנדרס,  שיחרים אף הוא את הנאום. "אני לא שוקל לא להגיע - אני לא אגיע", הבהיר.

אובמה למרקל: "היא לא הייתה מתעקשת על הזמנה ערב בחירות בארצה"

ובמקביל לפעולות של הדמוקרטים נגד הנאום - ובראשם הודעתו החריגה של סגן הנשיא ג'ו ביידן שהודיע כי לא יהיה נוכח בנאומו, הודיע אמש ביינר כי הוא מתעקש על הזמנתו, ומתוקף תפקידו אף הבהיר שהנאום יתקיים כמתוכנן. דוברו של ביינר סירב להתייחס לדיווחים לפיהם נתניהו שוקל לשנות את פורמט הנאום בעקבות הביקורת שנמתחה על המהלך ובעקבות המתיחות הגואה עם ממשל אובמה.

אתמול נשאו דברים גם ראש הממשלה נתניהו וגם נשיא ארצות הברית אובמה במקביל בשני אירועים שונים והתייחסו לסערת הנאום בקונגרס. נתניהו מצדו טען שמטרת נסיעתו היא למנוע "הסכם רע שיסכן את קיומה של ישראל", ואילו אובמה תהה: "למה למהר?".

"הולך ומתגבש במינכן הסכם רע עם אירן שיסכן את קיומה של ישראל", אמר נתניהו בנאום שנשא בכנס השקת קמפיין הליכוד לעולים מרוסיה. "לכן אני נחוש לנסוע לוושינגטון ולהציג את עמדת ישראל בפני חברי הקונגרס והעם האמריקני".

"מרקל לא הייתה מבקשת הזמנה". אובמה, אמש (צילום: AP)
"מרקל לא הייתה מבקשת הזמנה". אובמה, אמש | צילום: AP

מנגד, במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הסביר אובמה את סירובו להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון. "אנחנו מורגלים לא לפגוש מנהיגים לפני הבחירות בארצם", טען אובמה. "גם אם אנגלה הייתה היום במצב של שבועיים לפני בחירות היא כנראה לא הייתה מקבלת הזמנה לבית הלבן", והוסיף עקיצה לראש הממשלה: "והיא גם לא הייתה מבקשת כזו".

"למה למהר?", תהה אובמה, "אלא אם כן אתם חושבים שזה בלתי אפשרי להגיע להסכם עם אירן ואסור אפילו לבחון אפשרות כזאת. אני לא חושב ככה, משום שכנשיא ארה"ב אני גם בוחן מה יקרה אם לא נגיע לפתרון דיפלומטי".