נתניהו ואובמה בעימות חזיתי: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה נאמו הערב (שני) במקביל בשני אירועים שונים והתייחסו לסערת הנאום בקונגרס. נתניהו מצדו טען שמטרת נסיעתו היא למנוע "הסכם רע שיסכן את קיומה של ישראל", ואילו אובמה תהה: "למה למהר?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הולך ומתגבש במינכן הסכם רע עם אירן שיסכן את קיומה של ישראל", אמר נתניהו בנאום שנשא בכנס השקת קמפיין הליכוד לעולים מרוסיה. "לכן אני נחוש לנסוע לוושינגטון ולהציג את עמדת ישראל בפני חברי הקונגרס והעם האמריקני".

"מיום הקמת המדינה ועד היום היו חילוקי דעות בנושאים מהותיים בין ישראל לארה"ב והיחסים נשארו איתנים", הוסיף נתניהו. "כך יהיה גם הפעם. זה נושא קיומי, ובנושא קיומי אני מתייחס אליו עם כל האחריות שלי לביטחון ישראל, כך אני מצפה מכל אחד אחר".

אובמה: "אנחנו מורגלים לא לפגוש מנהיגים לפני בחירות"

מנגד, במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הסביר אובמה את סירובו להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון. "אנחנו מורגלים לא לפגוש מנהיגים לפני הבחירות בארצם", טען אובמה. "גם אם אנגלה הייתה היום במצב של שבועיים לפני בחירות היא כנראה לא הייתה מקבלת הזמנה לבית הלבן והיא גם לא הייתה מבקשת כזו".

"למה למהר?", תהה אובמה, "אלא אם כן אתם חושבים שזה בלתי אפשרי להגיע להסכם עם אירן ואסור אפילו לבחון אפשרות כזאת. אני לא חושב ככה, משום שכנשיא ארה"ב אני גם בוחן מה יקרה אם לא נגיע לפתרון דיפלומטי".

הסערה המדינית מול הממשל האמריקני הגיעה בסוף השבוע האחרון לשיאה כשסגן הנשיא ג'ו ביידן הודיע כי לא יהיה נוכח בנאומו הצפוי של ראש הממשלה הישראלי בקונגרס. הדברים קיבלו תהודה נוספת כששלשום נפגש ביידן עם יו"ר האופוזיציה הרצוג במהלך כנס במינכן, במה שהסתבר לאחר מכן כשיחת מסדרון אקראית וידידותית בלבד שארכה שניות ספורות.

צפו: ביידן "עוקץ" את טראמפ (צילום: חדשות 2)
לא יהיה נוכח בנאום נתניהו. ביידן | צילום: חדשות 2

שגריר ארה"ב בישראל: "אין משבר"

מוקדם יותר היום מסרו בכירים בישראל לסוכנות הידיעות רויטרס כי "נתניהו שוקל לשנות את פורמט הנאום שלו בקונגרס האמריקני או אולי אפילו לבטלו לחלוטין, וזאת בעקבות המחלוקת עם הממשל האמריקני". אולם מקורבים לנתניהו מיהרו להכחיש את הדיווח, וגורם בכיר ששוחח עם ראש הממשלה אמר כי הוא אינו שוקל חלופות לנאום בפני שני בתי הקונגרס וכי הוא ייערך כצפוי ב-3 במרס - שבועיים בלבד לפני הבחירות בישראל.

עוד קודם לכן התייחס שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו לעימות סביב נאומו הצפוי של נתניהו וניסה להנמיך את הלהבות. "נמשיך בעבודה המשותפת ללא קשר לוויכוח הזה", אמר השגריר בכנס בבורסה ליהלומים ברמת גן. "לא הייתי מגדיר את המצב הנוכחי כמשבר, אני חושב שתמיד יש לנו יחסים קרובים וברית קרובה וכל העבודה הזו תימשך, כרגע יש אי הסכמות אבל נעבור גם את זה".

"תמיד יש לנו יחסים קרובים". שפירו (צילום: חדשות 2)
"תמיד יש לנו יחסים קרובים". שפירו | צילום: חדשות 2