הציוץ שהוסר (צילום: חדשות 2)
הציוץ שהוסר | צילום: חדשות 2

שגרירות ישראל באירלנד פרסמה לפני יומיים ציוץ ברשת החברתית טוויטר, שכלל תמונה שבה הוצגה היצירה "מונה ליזה" של דה-וינצ'י כשהיא עוטה כאפייה ואוחזת רקטה, ומתחתיה הכיתוב "ישראל עכשיו, פריז אחר כך". מעל התנוססה הכותרת: "אל תגידו שלא הזהרנו אתכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זו אינה הפעם הראשונה שמוצגת תמונתה של מונה ליזה עם הכאפייה. היא הופיעה בעבר כחלק מקמפיין שעלה במהלך מבצע "צוק איתן" ובו נראו מונומנטים מערים גדולות בעולם - כמו ניו יורק, ברלין, לונדון וגם פריז - שהוצגו תחת איום טרור. לפני יומיים החליט אחד העובדים בשגרירות אירלנד להעלות את התמונה פעם נוספת עם הכיתוב תחת התמונה. השגרירות קיבלה מיד עשרות הודעות נאצה, חלקן בעלות אופי אנטישמי.

בעקבות הפרסום, התעורר במשרד החוץ חשש כי המהלך ייתפס כפרובוקציה והורו להסיר את הציוץ. דובר המשרד עמנואל נחשון אמר כי "מדובר ביוזמה פרטית שאינה עולה בקנה אחד עם מדיניות משרד החוץ".

גורם אחר במשרד החוץ אמר כי "מדובר ביוזמה אישית וטפשית". המסר השנוי במחלוקת מגיע על רקע מתקפת הטרור שפקדה את צרפת בשבוע שעבר, שבמהלכה נרצחו 17 בני אדם, בהם 12 בפיגוע במערכת העיתון "שארלי הבדו" ברובע ה-12 שבפריז.

רה"מ: "האיום ילך ויגדל, יבואו לאירופה אלפי מחבלים"

במשרד החוץ אמנם החליטו להימנע מפרובוקציות, אבל ראש הממשלה נתניהו כבר הזהיר השבוע את הצרפתים מפני התפשטות הטרור ברחבי אירופה. "עלינו להכיר בכך שיש מורשת עולמית של האסלאם הקיצוני", טען נתניהו בנאום שנשא בבית הכנסת הגדול בפריז. "רשת של שנאה, קנאות ואלימות. אני מאמין שהאיום הזה עוד ילך ויגדל, שיבואו לאירופה אלפי מחבלים משדות הקטל במזרח התיכון, הסכנה תגדל בהרבה, והיא תיהפך לאיום חמור על האנושות כולה אם האסלאם הקיצוני ישתלט על נשק גרעיני, ועל כן עלינו למנוע בכל דרך מאירן להשיג נשק אטומי".

נתניהו בצרפת, החודש (צילום: רויטרס)
נתניהו בבית הכנסת בפריז, השבוע | צילום: רויטרס

נתניהו הקפיד להעביר מסר שלפיו אין הבדל בין הטרור בעולם לבין הטרור נגד ישראל. "לא רק אנחנו מותקפים", הוא אמר ליהודי צרפת בבית הכנסת, "כל העולם תחת התקפה. עלינו לתמוך אחד בשני במאבק הגורלי נגד קנאי האסלאם הקיצוני באשר הם. ישראל ניצבת עם אירופה ואירופה חייבת להתייצב עם ישראל. אלה שטבחו ביהודים בבית הכנסת בירושלים ואלה שטבחו ביהודים ועיתונאים בפריז שייכים לאותה תנועת טרור רצחנית".

"צריך לגנות אותם באותה מידה וצריך להילחם בהם באותה מידה", קרא נתניהו. "רק כשהקהילה הבינלאומית תילחם בדרך אחידה באויב המשותף של כולנו, רק אז נדע שאנחנו בדרך לניצחון. אבל אני מבקש להבטיח לכם שישראל תמשיך להילחם בטרור. ישראל תמשיך להגן על עצמה. אנחנו יודעים שכשאנחנו מגנים על עצמנו, אנחנו מגנים על העולם התרבותי כולו".