בין המפלגות: ביינר, נתניהו וביידן, ארכיון (צילום: AP)
רוב בקרב הציבור האמריקני מתנגד לנאום בקו | צילום: AP

התנגדות משמעותית בארה"ב לקראת נאום נתניהו: רוב גדול בקרב הציבור האמריקני מתנגד לנאום של ראש הממשלה בקונגרס - כך עולה מסקר שפורסם אמש (שלישי) ברשת CNN האמריקנית. 63% מהנשאלים הגדירו את החלטת הרפובליקנים להזמין את נתניהו כ"טעות חמורה". לעומתם, רק 33% השיבו כי אין כל פגם בהזמנת ראש ממשלת ישראל לנאום בפני הקונגרס מבלי ליידע את אובמה - שבועיים בלבד לפני הבחירות בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוב הנשאלים סבורים כי מנהיגי המפלגה הרפובליקנית שגו כאשר הזמינו את ראש ממשלת ישראל לנאום בפני הקונגרס מבלי לערב בכך את הנשיא אובמה. על פי הסקר, גם בקרב תומכי הרפובליקנים קיימת ביקורת על המהלך שביצעו ראשי המפלגה בקונגרס: רק 52% מקרב מצביעי המפלגה תמכו בהזמנת נתניהו לנאום בפני הקונגרס.

לעומתם, 14% מקרב אלו שזיהו עצמם כמצביעי המפלגה הדמוקרטית תמכו, בעוד ששליש מקרב המשתתפים שלא זיהו עצמם עם אחת המפלגות תמכו במהלך.

הנשיא אובמה ורה"מ נתניהו, ארכיון (צילום: AP)
"טעות לא לעדכן את אובמה" | צילום: APרוב הציבור מתנגד למעורבות אמריקנית בסכסוך הישראלי-פלסטיני

המשיבים לסקר התבקשו לענות גם על שאלות כלליות הנוגעות לסכסוך הישראלי-פלסטיני. מן הנתונים עולה כי מרבית הציבור האמריקני מעוניין שארצות הברית תחדל ממעורבות בסכסוך. 66% ענו כי הם מעוניינים שארצות הברית תנקוט עמדה ניטרלית בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. באופן מפתיע יחסית, 29% הביעו תמיכה בישראל ורק 2% צידדו בפלסטינים.

בקרב תומכי הרפובליקנים, הנתפסים באופן מסורתי כאוהדים נלהבים של ישראל, נרשם רק רוב קטן לטובת המצדדים בישראל. 49% העניקו גיבוי לישראל, בעוד ש-47% השיבו כי על ארצות הברית להפסיק את מעורבותה בסכסוך.

תוצאות הסקר מאששות את המגמה ארוכת הטווח המסתמנת בקרב הציבור האמריקני, שהופך אדיש לקונפליקט: פער העמדות בין המשיבים הבוגרים לאלו הצעירים בלט במיוחד בסקר. בעוד ש-56% בלבד מקרב בני ה-50 ומעלה שהשתתפו בסקר תמכו בגישה נייטרלית לסכסוך, בקרב הנשאלים בני 50 ומטה זינק אחוז התומכים בגישה ניטרלית ל-75% מכלל הנשאלים.

ההזמנה לנאום עוררה ביקורת בקונגרס

הזמנת ראש הממשלה לנאום בפני הקונגרס חוללה בשבועות האחרונים סערה. סנאטורים ואישים רפובליקנים טענו לפני מספר ימים כי נתניהו מקשה על גיבוש רוב נגד העסקה המתהווה נגד הגרעין האירני. שלשום פורסם במהדורה המרכזית כי לאחר הביקורת הקשה מצד ממשל אובמה והמפלגה הדמוקרטית, כעת גם כמה חברי בית הנבחרים וסנאטורים רפובליקנים טוענים שהנאום המתוכנן פוגע בגיבוש רוב בקונגרס כנגד ההסכם המתגבש עם אירן, וכי הם שוקלים להימנע משיתוף ישראל בפרטי ההסכם המתגבש, זאת בעקבות דאגתם מהדלפות מסולפות של ישראל שמטרתן לפגוע במשא ומתן - כך לדברי גורמים בוושינגטון.

"היה לנו קל יותר לגבש רוב בקונגרס נגד העסקה הרעה אם נתניהו לא היה מגיע לנאום", טענו. יצוין כי קבוצת הסנאטורים אינה מהווה את הקול המרכזי במחנה הרפובליקני בארצות הברית. יחד עם זאת, קבוצת האישים טוענת כי ברגע שבנתניהו החליט לנאום בפני הקונגרס, הוא שם עצמו מול הנשיא אובמה, דבר שמסבך את אופי הפעילות ופורע את הרוב. בתוך כך, גורמים אמריקניים בממשל אובמה מזהירים באמצעות שורת מסרים שהועברו לישראל כי העובדה שבירושלים התגייסו באופן נרחב לבלימת ההסכם באירן תפגע בעתיד בהעברת מידע רגיש על המשא ומתן לידי ישראל.