נתניהו בקונגרס, ארכיון (צילום: רויטרס)
"מקשה על גיבוש רוב", נתניהו | צילום: רויטרס

על רקע ההכנות לקראת נאומו הצפוי בקונגרס, ניסה נתניהו אתמול (שני) להסביר את המניעים לנסיעתו בפני באי וועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים של צפון אמריקה. "אני יוצא לוושינגטון כיוון שכראש ממשלת ישראל, זוהי מחויבותי לעשות כל שביכולתי כדי למנוע עסקה רעה שעלולה לאיים על עצם קיומה של מדינת ישראל", טען. "ההצעה הנוכחית לאירן תסכן את ישראל. היא תאפשר לה לפרוץ לעבר פצצה גרעינית ראשונה בתוך פרק זמן קצר ביותר והיא תאפשר לאיראן לבנות יכולת תעשייתית להעשיר אורניום שיספק את הדלק לפצצות רבות בשנים הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חשוב לי להבהיר שאינני מתנגד לכל עסקה עם אירן, אני מתנגד לעסקה רעה עם אירן - ואני מאמין שזוהי עסקה רעה מאוד. בוודאי שאינני מתנגד למשא ומתן. להפך. למדינת ישראל יש את האינטרס הגדול ביותר במציאת פתרון של שלום לסוגיית הגרעין האיראני. אולם ההצעה הנוכחית לא תפתור את הבעיה", הוסיף נתניהו.

נתניהו הסביר כי הוא פונה אל הקונגרס מתוקף ההזדמנות שהוצעה לישראל להבהיר את טיעוניה בסוגיה האירנית. "נאום בפני הקונגרס יאפשר לנו להציג את עמדתה בפני נציגיו הנבחרים של העם האמריקני ובפני קהלים בעולם כולו, כיוון שהקונגרס מילא תפקיד קריטי בהפעלת לחץ על המשטר האיראני - אותו לחץ שהביא את האייתולות לשולחן המו"מ מלכתחילה, וכיוון שלקונגרס עשויה בהחלט להיות השפעה על הפרמטרים של כל עסקה סופית עם אירן", הצהיר.

ראש הממשלה הבהיר כי הוא אינו רואה את הסוגיה האירנית במונחים מפלגתיים. "אני חושב שהסכנה החמורה ביותר הניצבת בפני האנושות היא האפשרות שתנועה או משטר כלשהו של האסלאם הקיצוני יתחמש בנשק להשמדה המונית. כל מה שאנו רואים כעת באזורנו יחוויר בהשוואה לכך. כל מה שאנו רואים באירופה יחוויר בהשוואה לכך", טען.

בסוף דבריו, טען נתניהו כי הוא אינו יכול להבטיח שנאומו בקונגרס ימנע בסופו של דבר את החתימה על העסקה עם אירן. "זוהי מחויבותי העליונה כראש ממשלת ישראל להשמיע את קולה של ישראל. ב-3 במרץ, אמלא את חובתי זאת ואייצג את כל אזרחי ישראל בפני שני בתי הקונגרס", חתם.

צפו ברגע ההצבעה באו"ם (צילום: רויטרס)
"אין נתק, יש משבר מהותי", אובמה | צילום: רויטרס

האמריקנים שולחים איתות חריג לנתניהו הנאום בקונגרס

סנאטורים ואישים רפובליקנים טוענים נתניהו מקשה על גיבוש רוב נגד העסקה המתהווה נגד הגרעין האירני. הערב פורסם במהדורה המרכזית כי לאחר הביקורת הקשה מצד ממשל אובמה והמפלגה הדמוקרטית, כעת גם כמה חברי בית הנבחרים וסנאטורים רפובליקנים טוענים שהנאום המתוכנן פוגע בגיבוש רוב בקונגרס כנגד ההסכם המתגבש עם אירן, וכי הם שוקלים להימנע משיתוף ישראל בפרטי ההסכם המתגבש, זאת בעקבות דאגתם מהדלפות מסולפות של ישראל שמטרתן לפגוע במשא ומתן - כך לדברי גורמים בוושינגטון.

"היה לנו קל יותר לגבש רוב בקונגרס נגד העסקה הרעה אם נתניהו לא היה מגיע לנאום", טענו. יצוין כי קבוצת הסנאטורים אינה מהווה את הקול המרכזי במחנה הרפובליקני בארצות הברית. יחד עם זאת, קבוצת האישים טוענת כי ברגע שבנתניהו החליט לנאום בפני הקונגרס, הוא שם עצמו מול הנשיא אובמה, דבר שמסבך את אופי הפעילות ופורע את הרוב.

בתוך כך, גורמים אמריקניים בממשל אובמה מזהירים באמצעות שורת מסרים שהועברו לישראל כי העובדה שבירושלים התגייסו באופן נרחב לבלימת ההסכם באירן תפגע בעתיד בהעברת מידע רגיש על המשא ומתן לידי ישראל.

"הסכם מסוכן", נתניהו (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
"הסכם מסוכן", נתניהו | צילום: קובי גדעון / לע"מ

אין נתק, יש משבר מהותי ביחסים

גורמים רשמיים בישראל ובארצות הברית מנמיכים במעט את גובה הלהבות. הם טענו כי אין נתק בין וושינגטון לירושלים, אך יש משבר מהותי חמור בין המדינות. בנוסף, גורמים אמריקניים מצוטטים בעיתונות בארה"ב בטענה כי הם מוטרדים מהדלפות מסולפות של ישראל שכל מטרתן לפגוע בעסקה עתידית עם האירנים.

בינתיים, יריביו הפוליטיים של נתניהו מנצלים את השתלשלות האירועים במסגרת מערכת הבחירות. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג טענו כי נתניהו גרם לבעיה חמורה בהתנהלותו מול הקונגרס. השניים טענו כי בהתנהלותו גרם ליצירת הרוב בעד העסקה, ואף גרם להרס היחסים עם ארצות הברית.