יורדים למקלט. ארכיון (צילום: רויטרס)
חדר מדרגות במבצע "עמוד ענן". למצולמים אין קשר לכתבה | צילום: רויטרס

מבצע "עמוד ענן" לא רק שגרם לירידה ניכרת בפשיעה (בעיקר עבירות רכוש), אלא גם שיקם מערכות יחסים בין זוגות ושיקם משפחות.

על פי נתוני המשטרה, בשבוע וחצי מאז החל המבצע חלה ירידה של כ-40 אחוז במספר התלונות בגין אלימות במשפחה שהוגשו בתחנות המשטרה בדרום. מדובר בנתון יוצא דופן שכן מידי שבוע מוגשות עשרות תלונות בתחנות המשטרה הגדולות בדרום, באר שבע, אשדוד, אשקלון, קרית גת, אופקים ונתיבות.

מאז התחלת המבצע הוגשו תלונות בודדות בגין אלימות במשפחה. יותר מזה, בקיבוצים, המושבים ובישובים הקהילתיים- כפריים נרשמה ירידה משמעותית אף יותר, כשבחלק מהם מדובר בירידה של מאה אחוזים. לדברי גורמים במשטרה הירידה נובעת מכמה גורמים. "אין ספק שהשהות הממושכת במקלטים ובממ״דים חיזקה זוגות רבים והתלות ההדדית ביניהם הורידה את מפלס האלימות", טוען קצין משטרה בכיר בדרום ומוסיף, "גם מבחינת רצון ויכולת להתלונן, יש ירידה משמעותית. כשעסוקים בלחימה והאירוע הופך לאומי, אנשים מתכנסים בתוך משפחותיהם. זוגות ששקלו להתגרש, כנראה שלא יגיעו לרבנות בזמן הקרוב. מהניסיון שהיה לנו במבצע עפרת יצוקה, יש לזמנים מלחמתיים אימפקט של מעבר לזמן הלחימה והירידה תימשך גם בעוד כמה שבועות. בעיתות החירום, זוגות נותנים סיכוי ליחסים ביניהם לפני שהם מחליטים סופית לפרק את החבילה".

לדבריו, האירוע הטראגי באופקים  בו בעל נעצר בחשד שרצח את אשתו היה אירוע חריג. "זה אירוע שהיה מתרחש גם בשגרה. יש מצבים בהם שום מצב אוביקטיבי לא ימנע את הפשע. לפחות מכל המבצע הזה גירושים לא מעטים נמנעו, או לפחות נדחו".