עשרות אלפי חיילים צפויים להשתתף בקרוב בכניסה הקרקעית לרצועת עזה שמתכנן צה"ל - כך סיפרו הלילה (בין שבת לראשון) שלושה קצינים בכירים בצה"ל לניו יורק טיימס. לפי הדיווח, מטרתה של הכניסה לעזה היא למוטט לחלוטין את שליטת ארגון חמאס בעזה, פוליטית וצבאית.

"חרבות ברזל" - סיקור N12

לפי הדיווח בעיתון האמריקני, הקצינים ששמם לא נחשף, סיפרו פרטים בלתי-מסווגים על תוכנית הכניסה הקרקעית של צה"ל. לדבריהם, המבצע הקרקעי "צפוי להיות הגדול ביותר מאז הכניסה הישראלית ללבנון ב-2006". בנוסף, צויין כי צה"ל עדיין לא הודיע רשמית כי יכניס את כוחותיו לרצועה, אך אישר כי הוא מגביר את "המוכנות" שלו למלחמה קרקעית.

טנקים של צה"ל בדרך לעוטף עזה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
טנקים של צה"ל בדרך לעוטף עזה | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בכתבה פירטו כי בצמרת הביטחונית בישראל מצפים שחמאס ינסה לעכב את התקדמות הכוחות הקרקעיים באמצעות פיצוץ חלק מרשת המנהרות והבונקרים התת קרקעיים שפרוסים מתחת לעיר עזה ובצפון הרצועה. זאת, לצד פיצוץ מטענים בצד הדרך, מלכוד מבנים וגיחות פתע לביצוע מארבים מפתחי המנהרות.

הריסות, עזה
הניו יורק טיימס: "הכוחות הישראליים מתאמנים על לחימה בשטח עירוני הרוס"
מנהרות בעזה
מנהרות בעזה. ארכיון

לפי דברי קציני צה"ל בכתבה, בשל התקיפות של חיל האוויר בעזה הכוחות הישראליים מתאמנים על לחימה בשטח עירוני הרוס. בנוסף, הוחלט על הקלה בהוראות הפתיחה באש כדי לתת לחיילים יותר חופש לפני ביצוע ירי לעבר אויבים חשודים.