בצה"ל מציינים היום (שישי) כבר חודשיים ויום למלחמה. הכוחות פועלים עמוק בתוך שטח עזה, כשהשלב הראשון של התמרון, בצפון הרצועה, מתבצע כבר שבועות רבים. כחלק מהשלב השני, בדרום הרצועה, התמרון מתחיל להעמיק כשצה"ל נכנס לתוך ח׳אן יונס. לנוכח הלחץ האמריקני, איתו הממשלה צריכה להתמודד בכדי שהכישלון לא יירשם על שמה, בצה"ל זקוקים לזמן נוסף על מנת לחסל את צמרת חמאס ולהשמיד את תשתיות הארגון. כל זאת, במקביל להיערכות לחידוש הירי הרקטי לאזור המרכז. מבחינת סוגיית החטופים, במערכת הביטחון עדיין מאמינים - רק פעולה צבאית נרחבת תביא להבשלת עסקה לשחרורם.

ישראל במלחמה - סיקור N12

הדלקת נר חנוכה בתוך הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

ארה"ב לוחצת - אך בצה"ל צריכים זמן

צה"ל נמצא בכל המקומות שבהם הוא תכנן לתמרן, אם כי בשלבי התקדמות אחרים - בצפון הרצועה הוא מתקדם יותר, אך בח׳אן יונס ישנה עוד עבודה לעשות. ההתקדמות הזו מצריכה עבודה זהירה מבחינת שמירה על הכוחות, ומבחינת השלמת הרס המרכזים השלטוניים והצבאיים של חמאס בצורה ייסודית. בנוסף, כחלק מהפעולות, בצה"ל מנסים להגיע לצמרת ארגון הטרור – חלק ממנה חוסל וישנם כאלו שעדיין מתפקדים, אך ההנהגה שנמצאת מתחת לאדמה – בחיים.

בשל כך, בצה"ל צריכים זמן כדי להשלים את הטיפול בתשתיות ואנשי חמאס. העובדה שהאמריקנים אולי התחילו להתוות את הסיום או להחמיר את התנאים שלהם מתחילה לחלחל לדרג המדיני, שמוריד את זה לדרג הצבאי. זה עשוי להיות רגע מסוכן - מאחר והלחץ לעבוד מהר יותר יגרום ליותר טעויות.

טנק צה"ל בתוך רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
טנק צה"ל בתוך רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

אם הממשלה לא תשלים את מה שהבטיחה להשלים, הדבר יהיה חקוק על שמה לדיראון עולם - זה מה שיאפשר לחמאס לשרוד בעזה, ולכן בישראל צריכים לדעת לעמוד מול האמריקנים על השלמת המשימה. לצה"ל יש תוכניות מבצעיות שמותאמות לתנאים האמריקנים החדשים, אך זה עדיין יצריך ממנו את הזמן לעבוד ולבצע את המוטל עליו. העיניים נשואות אל הממשלה - היא זו שתצטרך לתת לצבא את הגב.

גם הירי הרקטי לעבר שטח ישראל לא נפסק ולא צפוי להסתיים עד הרגע האחרון. הדבר מצריך ריכוז מאמץ וטיפול בעניין המשגרים וחוליות המרגמות בעזה, וגם באופן שבו האזרחים צריכים להיות זהירים וקשובים - מאחר והשיגורים למרכז עשויים להתחדש במשך השעות והימים הבאים.

הדלקת נר חנוכה בתוך הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל מדליקים נר ראשון של חנוכה בעזה | צילום: דובר צה"ל

סוגיית החטופים

בשבועות האחרונים, מה שהביא להבשלת העסקאות לשחרור חטופים היה ככל הנראה הלחץ הצבאי. ישנם מאמצים שנעשים מאחורי הקלעים, אבל אף אחד מהם לא התממש והצליח. בימים אלו, צה"ל כבר דוהר ללב ח׳אן יונס, מה שמתכתב עם עמדת מערכת הביטחון - רק פעולה צבאית נרחבת, עמוקה וכואבת לצד השני יכולה להניע מחדש שחרור חטופים.