עדכונים שוטפים

00:11 - יו"ר מפלגת הכוחות הלבנוניים, סמיר ג'עג'ע: "אם חיזבאללה יכנס למלחמה - זה יהיה פשע גדול נגד העם הלבנוני. עדיף שנסראלללה היה נסוג מהדרום ומוסר אותו לצבא, במקום לשאת מחר נאום".

00:01 - בית הנבחרים בארה"ב אישר את חבילת הסיוע לישראל בסך 14.3 מיליארד דולר, אך בסנאט מאותתים כי לא יאשרו את ההצעה מכיוון שאינה כוללת גם את תקציב הסיוע לאוקראינה. מוקדם יותר הבהיר מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר כי הסנאט יקדם הצעה חדשה שתכלול את שתי חבילות הסיוע.

23:13 - הקבינט המדיני ביטחוני החליט לקזז מכספי הרשות הפלסטינית את כל הכספים שמיועדים לרצועת עזה, בנוסף לקיזוז המתבצע על פי חוק של כספים המשולמים למחבלים ולמשפחותיהם. ישראל מנתקת כל מגע עם עזה. לא יהיו יותר פועלים פלסטינים מעזה והפועלים ששהו בישראל ביום פרוץ המלחמה יוחזרו לעזה.

22:41 - דיווחים פלסטיניים: חילופי אש בין חמושים לבין כוחות צה"ל בג'נין.

22:22 - שר החוץ של איראן חוסיין אמיר עבדאללהיאן שוחח בטלפון עם מנהיג חמאס אסמעיל הניה.

22:12 - בעקבות המלחמה בעזה: שר החוץ הירדני איימן א-ספדי, ייפגש ביום שבת עם שר החוץ האמריקני בלינקן, ברבת עמון - כך הודיע משרד החוץ הירדני. 

22:05 - המיליציות הפרו-איראניות בעיראק טוענות: תקפנו יעד ישראלי בחופי ים המלח, לפנות בוקר.

22:00 - חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף שחוסל - הפעיל ה-51 בשורותיו מתחילת המלחמה.

21:32 - השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הודיע כי הנחה על הפסקת הפקדת הכספים של הרשות הפלסטינית לאסירים הביטחוניים בקנטינה שבבתי הכלא. לפי ההודעה, הרשות הפלסטינית מעבירה מדי חודש סכום של 400 ש"ח עבור על אסיר בטחוני לקופה משותפת של הקנטינה בבית הכלא, לכ-6,000 אסירים ביטחוניים.

21:12 - לאחר המתקפה הנרחבת של צה"ל, בלבנון דיווחו על שלושה הרוגים. 

21:03 - אזעקות באשדוד. בעירייה עדכנו: לא היו נפילות.

20:25 - דובר צה"ל, תת אלוף דניאל הגרי, בהצהרה לתקשורת: "לוחמינו השלימו את כיתור העיר עזה - מוקד הפעילות של חמאס. אצלנו המפקדים בראש הכוחות, אצלם הנייה במטוס פרטי בדרך לאיראן. המושג הפסקת אש לא נמצא על השולחן, צה"ל נמצא במלחמה לפרק את חמאס".

19:57 - דיווח ב-CNN: המודיעין האמריקני מעריך שאיראן וחיזבאללה מגבילות את התערבותן מול הפעולה הקרקעית בעזה במטרה להימנע מעימות ישיר מול ישראל או ארה"ב. גורם רשמי בארה"ב: "טהראן יודעת שאם חיזבאללה יסלים את התקיפות מול ישראל או ארה"ב זה עלול להביא למתקפות ישירות נגד איראן - שיהיו הרסניות עבורה"

19:55 - תיעוד דרמטי מקריית שמונה: שמע אזעקה, רץ להוציא את ילדיו מהרכב - ושניות אחרי כן פגעה הרקטה.

19:32 - שר הביטחון גלנט בשיחה עם לוחמי יהל"ם: "יש לנו פתרונות ייחודיים כדי להגיע אל כל המנהרות ולפרק אותן מתחת לפני הקרקע, אנחנו ערוכים לבצע את זה. נגיע לכל המקומות ואז למחבלים תהיינה שתי אפשרויות - או למות במנהרה או לצאת למעלה. ושם, או למות מאש כוחותינו או להיכנע ללא תנאי, אין אפשרות שלישית, זה האפשרויות היחידות וככה פועלים".

18:58 - בים, באוויר וביבשה: לוחמי צה"ל ממשיכים לנהל קרבות עזים מול מחבלי חמאס - והצליחו לחסל מעל 130 מחבלים בשעות האחרונות. במקביל, מטוסי ומסוקי קרב של חיל האוויר תקפו מספר מפקדות צבאיות אשר שימשו בכירים בארגון ובהכוונת הכוחות בשטח השמידו בהצלחה שורת תשתיות טרור אשר מוקמו באזורים אזרחיים ומתחמים צבאיים. בגזרה הימית, ספינת טילים של זרוע הים תקפה מבנים ממולכדים ועמדות תצפית של חמאס.

יאיר ניפוסי ז״ל
סמ"ר יאיר ניפוסי ז״ל

18:50 - המתווה שנשקל לגבי כספי הרשות הפלסטינית: קיזוז 20% מהסכום שמיועד לעזתים. השר סמוטריץ' עומד בסירובו. מערכת הביטחון: אם הכסף הזה ששייך לרשות ומיועד למשכורות לאנשיה לא יעבור - זה יתפוצץ עלינו.

18:38 - שר הפנים ארבל, מפרסם תזכיר חוק שיאפשר שלילת אזרחות ישראלית לאזרח אשר הסית לטרור או הביע תמיכה בטרור בתקופת מלחמה. עד היום היה ניתן לשלול אזרחות רק בעבירות של בגידה ותמיכה בטרור באישור בית משפט. עכשיו בזמן המלחמה תתאפשר גם שלילת אזרחות גם על עבירות של הזדהות עם ארגון טרור והסתה לטרור בהחלטת של שר הפנים המשפטים ללא אישור שופט.

18:32 - דובר צה"ל מעדכן על תקיפה רחבה להשמדת מטרות צבאיות של ארגון הטרור חיזבאללה בתגובה לירי משטח לבנון היום. בין המטרות שהותקפו: תשתיות ומפקדות צבאיות, תשתיות להכוונת טרור, עמדות שיגור רקטות, מחסני אמצעי לחימה ומתחמים צבאיים המשמשים את ארגון הטרור.

שריפה בקריית שמונה (צילום: לפי סעיף 27 א')
פגיעה ישירה בבית בקריית שמונה | צילום: לפי סעיף 27 א'

18:26 - דיווח בניו יורק טיימס: ארה"ב תדחק בישראל לעצור לתקופה מוגבלת את האש בעזה כדי לאפשר שחרור של בני ערובה ולהביא לסיוע הומניטרי. לפי הדיווח, מזכיר המדינה בלינקן צפוי להעלות את הדברים מול ממשלת ישראל בביקורו בארץ.

18:12 - חבר קבינט המלחמה, השר גנץ: "אנחנו מתקדמים מהאסון לניצחון. עוד לא ניתן לדבר על כל ההישגים אבל הם משמעותיים. העולם הבין שבעזה לא יכול לשבת שלטון של רוצחי ילדים ונשים. זה צריך להשתנות. זה לא זמן לפוליטיקה - זה זמן מנהיגות. המלחמה מזכירה עד כמה אנחנו חזקים כשאנחנו ביחד". גנץ שלח מסר לתושבי עזה: "מי שיסייע בהחזרת החטופים יזכה בחסינות לו ולמשפחתו". במענה לשאלת חדשות 12, הוא הבהיר שאין כוונה כעת להכניס דלק לרצועה.

17:57 - 19 לוחמים נפלו מתחילת הכניסה הקרקעית: סמ"ר יאיר ניפוסי, בן 20 מעדי ששימש כלוחם בגדוד 101 של הצנחנים, נפטר מפצעיו לאחר שנפצע בקרב בצפון רצועת עזה אמש.

17:55 - גבר בן 25 נפצע בינוני מרסיס בבטנו וגבר כבן 40 נפצע קל כתוצאה מהדף בעקבות המטח שנורה ליישובי הצפון. צוותי מד"א מפנים אותם לבית החולים זיו.

17:52 - דיווח בוול סטריט ג'ורנל: על פי המודיעין האמריקני, ייתכן שקבוצת וגנר סיפקה לחיזבאללה מערכות הגנה אווירית.

17:34 - נתניהו במסיבת עיתונאים עם שר האוצר סמוטריץ': "אנחנו מחויבים לסייע לכולם. ההנחיה שלי ברורה לפתוח את הברזים, לסייע לכולם כמו שעשינו בקורונה. גם אם המלחמה גובה מאיתנו מחירים כלכליים אנחנו נשלם אותם ללא היסוס. זה מאמץ קשה, צריך לקצץ הרבה בירוקרטיות. היום אנחנו מודיעים על שורת צעדים שחלק יושמו וחלקם ייושמו בימים הקרובים. זו רק ההתחלה. ננצח גם במלחמה הכלכלית".

צפו: מסיבת העיתונאים של רה"מ נתניהו ושר האוצר סמוטריץ'

17:30 - המטחים הכבדים לגליל העליון | פגיעה ישירה בבית בקריית שמונה. לפי שעה, לא ידוע על נפגעים.

צה"ל תוקף בדרום לבנון
צה"ל תוקף בדרום לבנון

17:25 - דיווח בטלוויזיה המצרית: פיצוץ נשמע באזור הים האדום, מדרום לאילת.

17:22 - שוב: אזעקות בגליל העליון וקריית שמונה.

17:20 - המטח למרכז: פגיעה ישירה בבית בשפלה, אין נפגעים.

17:19 - רה"מ נתניהו במפגש עם לוחמי עוקץ, לוט"ר ובלנ"ם במתקן אדם: "אנחנו בעיצומה של המערכה. יש לנו הצלחות מאוד מרשימות, אנחנו כבר יותר מבפאתי העיר עזה. אני קורא לבלתי מעורבים: צאו. צאו, תתפנו דרומה, כי אנחנו לא נעצור בפעילות שלנו לחסל את מחבלי החמאס".

מיטות המייצגות את מספר בני הערובה בהבימה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מיטות המייצגות את מספר בני הערובה המוחזקים בשבי בכיכר הבימה | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

17:18 - אזעקות בקריית שמונה, מרגליות ומנרה.

17:16 - לשכת רה"מ מבהירה: נתניהו לא אישר הכנסת דלק לעזה.

17:10 - בתגובה על השיגורים לגליל העליון: צה"ל תוקף מטרות של חיזבאללה בלבנון.

17:07 - סגנית נשיא ארה"ב קמאלה האריס נפגשה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בבריטניה. האריס חזרה על עמדת ארה"ב והתמיכה בישראל וזכותה להגן על עצמה תוך שמירה על הדין הבין-לאומי. הם דנו באספקה ההומניטרית הנכנסת לרצועה והדגישו את המחויבות שהסיוע יופץ לאוכלוסייה האזרחית.

17:00 - אזעקות בגוש דן, השפלה ודרום השרון.

16:59 - יוסי כהן, ראש המוסד לשעבר, במפגש עם בני משפחות החטופים והנעדרים המתקיים במטה המשפחות: "הזעם, הכעס והתסכול שלכם מובן לחלוטין. המגעים לשחרור כל החטופים מתנהלים כל הזמן וזו ידיעה, לא הנחה. מדינת ישראל עושה כל מה שצריך לעשות כדי שהחטופים יחזרו הביתה".

16:52 - אזעקות בצפת, מירון ויישובי הסביבה.

16:25 - בעזה מדווחים: צה"ל הטיל כרוזים באזור מחנה הפליטים א-שאטי - שבהם הפציר בהם להתפנות מיד דרומה, מכיוון שצה"ל יתקוף את מחבלי חמאס בשעות הקרובות.

16:23 - משפחות החטופים הודיעו על עצרת תמיכה המונית במוצאי שבת, בשעה 20:00, מול בסיס הקריה בתל אביב.

אלחנן קליין
אלחנן קליין ז"ל

16:22 - חיזבאללה טוען: תקפנו מוצב של צה"ל באזור הר דב עם רחפנים מתאבדים.

16:19 - יממה לפני נאום נסראללה, השר איזנקוט בגבול צפון: "המסר שלנו לכל מי ששוקל לחקות את מתקפת הדמים ולפגוע בריבונות הישראלית, הוא חד וברור- ישראל תשמיד את יכולותיו הצבאיות, תחסל את מנהיגיו, תהרוס את מעמדו השלטוני ותפגע קשות במדינה שתאפשר או תתמוך בניסיון שכזה".

16:09 - אזעקות באביבים שבגליל העליון.

16:01 - אזעקות בבאר שבע. לפי העירייה, לא התקבלו דיווחים על נפילות או פצועים.

16:00 - הרמטכ"ל הרצי הלוי בהצהרה בבסיס פלמחים: "התקדמנו שלב משמעותי נוסף והכוחות נמצאים כעת בלב פעולה קרקעית בצפון רצועת עזה. לוחמי צה"ל פועלים בימים האחרונים בעיר עזה, מכתרים אותה ממספר כיוונים, מעמיקים את הכניסה ואנחנו מעמיקים גם את ההישגים. כוחות נלחמים במרחב בנוי, צפוף, מורכב, דורש לחימה מקצועית מאוד והרבה תעוזה. לוחמים מנהלים קרבות פנים אל פנים מול אויב אכזר".

הלוי התייחס גם לנפיצות בזירות האחרות: "אנחנו משמרים מוכנות גבוהה בכל הזירות. פועלים בגבול הצפון, לוחמים בנחישות בטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון בדגש על ארגון חמאס, ומחויבים כל הזמן להיות מוכנים להתרחבות התרחישים גם לזירות נוספות. *חיל האוויר פועל ברצועת עזה בעוצמה רבה ובהצטיינות יתרה. אבל אסור לטעות – אנחנו מפעילים ברצועת עזה פחות ממחצית מכוחו של חיל האוויר".

לוחמי צה"ל לוחמים בלב רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בלב רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

"חיל האוויר פועל ברצועת עזה בעוצמה רבה, אבל אסור לטעות - אנחנו מפעילים ברצועה פחות ממחצית מכוחו של חיל האוויר", הבהיר הלוי. "יש אנשים שמוכנים, ברגע שיידרשו, לצאת לתקוף בזירות אחרות".

על גזרת הצפון אמר כי חיזבאללה בחר להזדהות עם פשעים נגד האנושות. "המדיניות שלנו היא שמי שמהווה סיכון - אנחנו פוגעים בו", הוסיף. "לא ממליץ לאף אחד מהאויבים שלנו להצטרף ללחימה. הכוח שלנו מוכן".

15:43 - האזעקות בצפון: טילי נ"ט ורקטות נורו לעבר מוצבים בגבול, צה"ל משיב אש.

15:39 - הפיגוע בשומרון: הותר לפרסום - אלחנן קליין מהיישוב עינב נורה למוות בפיגוע בשומרון.

15:31 - אזעקות בגליל המערבי ובגליל העליון.

15:16 - כוח האש של אוגדה 36 חיסל 51 מחבלים ביממה האחרונה. כוח האש כולל את חטיבת גולני, חטיבה 188, חטיבה 282 ומכלול אש אוגדתי.

15:01 - אזעקות בבאר שבע.

15:00 - פקודת ההתקפה של מפקד אוגדה 36, תת-אלוף דדו בר כליפא לכוחות היבשה שתחת פיקודו הנלחמים ברצועת עזה: "יחד נעמוד איתן נוכח כל מחיר ומכאוב. לא ניתן לניצחון לחמוק מידינו. המטרה ברורה, הרצון ברזל, אנו נחושים ומאמינים בצדקת דרכנו. אני סומך עליכם, זו המלחמה שלנו והיום תורנו. תחנות שחקים כאן קודקוד, התקפה, התקפה סוף".

סלמאן חבקה
סא"ל סלמאן חבקה נפל בקרב בצפון רצועת עזה

14:30 - בעזה דיווחו על תקיפה במחנה הפליטים אל-בוריג', מרכז הרצועה.

14:15 - ניסיון המתקפה של החות'ים: צה"ל חשף כיצד חיל האוויר יירט טיל קרקע-קרקע וטיל שיוט שוגר מכיוון דרום-מזרח אל המרחב האווירי של ישראל. "המערכות עקבו אחרי מסלול טיל השיוט והזניקו מטוסי קרב ממערך ה'אדיר', ויירטו אותו בהצלחה", הסבירו. לקריאת הכתבה המלאה

13:38 - דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, הזהיר בעמוד ה-X שלו (טוויטר לשעבר): "אחרי רצף כשלונות של חיזבאללה להביא הישג מול ישראל בשבועות האחרונים, המיליציה האיראנית האמאם חסין, שבמקור יועדה לסייע בלחימה בסוריה בשנים האחרונות, נחלצת לעזרת חיזבאללה ומגיעה לדרום לבנון. היא מעורבת בחיכוך עם צה"ל בגבול לבנון בשבועות האחרונים, ולוקחת חלק בפעילות ההתקפית לשטח ישראל. חיזבאללה ומיליציית האמאם חסין גוררים את לבנון לשלם את המחיר בשביל חמאס ודאעש".

13:01 - משרד הבריאות של חמאס טוען: 9,061 הרוגים ו-32 אלף פצועים - מתחילת המלחמה.

12:56 - צבע אדום בנירים.

12:44 - צה"ל תקף חוליה שניסתה לשגר טילי נ"ט משטח לבנון באזור ליבנה. "זוהתה פגיעה", נמסר מדובר צה"ל. בנוסף, הכוחות תקפו שתי עמדות שיגור טילי נ"ט בשטח לבנון.

12:36 - אבו פאדק אל-מוחמדאווי, מנהיג המיליציות הפרו-איראניות בעיראק: החל מהיום נהיה בכוננות גבוהה, אנחנו על סף עימות אזורי ונעמוד לצד הפלסטינים.

12:14 - דובר צה"ל התיר לפרסום כי סא"ל סלמאן חבקה שלחם בגבורה בבארי, מפקד גדוד 53 בשריון, נפל הלילה בקרב בעזה. חבקה, בן 33 מיאנוח-ג'ת, הוא הקצין הבכיר ביותר שנהרג בתמרון הקרקעי. לקריאת הכתבה המלאה

12,000 מטרות שהותקפו (עיבוד: דובר צה"ל)
מתחילת הלחימה: מעל ל-12 אלף מטרות ברצועת עזה הותקפו | עיבוד: דובר צה"ל

עוד נמסר מדובר צה"ל כי במהלך הלחימה בצפון הרצועה נפצעו קשה 3 לוחמים, בהם קצין במילואים מחטיבה 679, קצין מחטיבת גבעתי ולוחם מגדוד 614, בית הספר להנדסה קרבית. לוחמת צה"ל מגדוד קרקל נפצעה קשה במהלך פעילות מבצעית, במרחב חטיבת פארן.

11:47 - הפלסטינים דיווחו כי צה"ל שיגר טיל אזהרה לעבר מגדל אל-ע'פרי - שנחשב לאחד מהגבוהים ביותר בעיר עזה. המגדל כולל 18 קומות ו-60 דירות וממוקם בסמוך לנמל עזה, ממערב לעיר. בעל המגדל הוא איש עסקים פלסטיני המתגורר כיום באיחוד האמירויות, כך על פי הדיווחים.

11:24 - טיל נ"ט נורה לעבר מוצב סמוך לקיבוץ מנרה שבגליל העליון, אין נפגעים באירוע.

פיגוע בין עינב לשבי שומרון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
חשד לפיגוע ירי בין עינב לשבי שומרון | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

11:10 - מפעל המטרות של צה"ל: מתחילת הלחימה הותקפו מעל ל-12 אלף מטרות ברצועת עזה. "הפעולה הקרקעית מייצרת יעדים חדשים לתקיפה עבור כוחות האוויר, היבשה והים", נמסר מדובר צה"ל. "בזמן הלחימה, אמ"ן אוסף ומסדר את המידע לפי סדר עדיפויות - מה הפעולה הרלוונטית ביותר לתמרון ולשלילת יכולות האויב, כולל חיסול מחבלים". לקריאת הכתבה המלאה

מעבדת נפץ בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
המחבלים רכשו חומרים ורכיבים שונים להכנת מטעני חבלה בדירה שבה שהו | צילום: דוברות המשטרה

11:04 - צבע אדום בעוטף עזה.

10:45 - דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי: "עד כה נמסרו הודעות למשפחותיהם של 242 חטופים. לוחמי צה"ל ממשיכים להתקדם במרחב העיר עזה, מנהלים קרבות עם מחבלי החמאס ומעמיקים את הלחימה. בגזרת הצפון - ממשיכים לתקוף מטרות רבות של חיזבאללה, צה"ל יגיב בעוצמה כלפי כל מי שינסה לערער את הביטחון של ישראל".

10:29 - פיגוע בשומרון: רכב התהפך בעקבות ירי מרכב חולף בכביש 557, סמוך לכפר בית ליד. צוותי מד"א שהגיעו למקום קבעו את מותו של של גבר ישראלי בן 35, לאחר שסבל מפציעות חודרות. לקריאת הכתבה המלאה

שער ה"סאן" הבריטי
"32 ילדים חפים מפשע שנחטפו בידי מחבלים, זו הסיבה שישראל חייבת להילחם בחמאס"

9:51 - אזעקות באשדוד. ממד"א נמסר כי "לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים".

9:50 - משרד הבריאות של חמאס בעזה: 8,796 הרוגים ו-22,219 פצועים - מתחילת המלחמה.

9:43 - וסילי נבנזיה, שגריר רוסיה באו"ם, אמר הלילה: "ישראל היא כוח כובש, אין לה זכות להגנה עצמית".

9:04 - הותר לפרסום: שני תושבי מחנה הפליטים שועפאט שבצפון ירושלים, בשנות ה-20 לחייהם, נעצרו בחודש שעבר בחשד שיצרו קשר עם ארגון טרור בשטחי יו"ש ותכננו, בסיוע שלהם, לבצע פיגוע ירי משולב. מהחקירה עולה כי המחבלים תכננו לרכוש כלי נשק, וכבר רכשו חומרים ורכיבים שונים להכנת מטעני חבלה בדירה שבה שהו. כתב אישום צפוי להיות מוגש נגדם בימים הקרובים.

8:41 - הממשלה אישרה את המתווה למענה לעסקים בגין הנזק שנגרם להם בעקבות מלחמת "חרבות ברזל". המתווה כולל מענק המשכיות עסקית לעסקים ברחבי הארץ ושורת הקלות בתוכנית החל"ת. המתווה כפוף לאישור הכנסת ויובא לאישורה בימים הקרובים. 

8:28 - "זו הסיבה שישראל חייב להילחם בחמאס": בעיתון הסאן הבריטי הוצגו הבוקר בעמוד השער תמונותיהם של 32 ילדים שנחטפו בידי חמאס ומוחזקים בשבי. "תביא אותם הביתה", כתבו. 

לוחמי צה"ל לוחמים בלב רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בלב רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

8:00 - במהלך הלילה נתקלו לוחמי צה"ל, מחטיבת גולני וכוחות שיריון, בחוליות מחבלים שביצעו לעברם ירי נ"ט, הפעילו מטענים והשליכו רימונים, כך נמסר מדובר צה"ל. הכוחות ניהלו עם המחבלים קרבות ממושכים, בסיוע אש חטיבתית של כלי ארטילריה וטנקים, תוך הכוונת כלי טיס לתקיפה מהאוויר והכוונת ספינת טילים לתקיפה מהים. בסיום הקרבות, חוסלו עשרות מחבלים. לקריאת הכתבה המלאה

לוחמי צה"ל לוחמים בלב רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל לוחמים בלב רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, במהלך הפעילות הקרקעית בשטח רצועת עזה, נתקלו לוחמי נח"ל בחוליית מחבלים שפתחה בירי לעברם. הלוחמים וכוחות האש החטיבתיים הכווינו כלי טיס לתקיפה אווירית, לאחריה חוסלו המחבלים. כמו כן, לוחמי מילואים של צה"ל פעלו בשיתוף פעולה עם כוחות אוויריים והכווינו כלי טיס לתקיפת חוליית חוליית נ"ט שתכננה לבצע ירי לעבר כוחותינו, תוך חיפוי באש על ידי כוחות זרוע הים.

עוד נמסר מדובר צה"ל כי בימים האחרונים, לוחמי עוצבת "געש" חיסלו מחבלים רבים והכווינו כלי טיס שהשמידו תשתיות טרור של ארגון הטרור חמאס, בהם מחסני אמצעי לחימה, אתרי ייצור אמצעי לחימה, עמדת שיגור נ"ט ועמדות שיגור כטמ"מים. 

יובל זילבר ז"ל (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
יובל זילבר ז"ל | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

7:30 - ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ספד לסגן (במיל') יובל זילבר, תושב העיר, שנפל בקרבות בצפון הרצועה. "יובל היה בטיול הגדול שלו אבל חזר והתייצב בצו 8 גורלי עם פרוץ המלחמה", כתב שאמה הכהן. "עד כמה אובדן, צער וכאב אפשר לספוג? כמה משפחות עוד ישמעו את נקישות השכול? יעל ואיתי היקרים מי ייתן ואתם ההורים האחרונים שמצטרפים למשפחת השכול".

06:09 - לאחר 10 שעות של שקט: צבע אדום בעוטף עזה.

05:58 - הותר לפרסום: סגן (במיל') יובל זילבר, בן 25 מרמת גן, נפל בקרב בצפון הרצועה. זילבר ז"ל היה מ"מ בגדוד חי"ר 7007 שבחטיבת הראל.

הפעילות הקרקעית ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות הקרקעית ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

04:16 - טיל קרקע-אוויר נורה מוקדם יותר הלילה משטח לבנון לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה"ל. בתגובה, כוחות צה"ל תקפו את החוליה שביצעה את הירי ואת אתר השיגור ממנו שוגר הטיל. לא נגרם נזק לכלי הטיס. בנוסף, זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר הר דב והחרמון, שנפלו בשטחים פתוחים. כוחות ארטילריה תקפו בתגובה את מקור הירי.

02:48 - מפגינה התפרצה לדבריו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן במהלך אירוע התרמה וקראה להפסקת אש, היא הורחקה מהמקום. ביידן אמר שהוא בעד הפסקה הומניטרית זמנית שתאפשר את שחרור החטופים.

02:24 - חיזבאללה טוען כי הפיל מל"ט ישראלי באמצעות טיל קרקע-אוויר בדרום לבנון.

01:45 - דיווח בעיתון א-ראי אל-יום: הרשויות בירדן החלו במגעים עם החות'ים בתימן, עם חיזבאללה בדרום לבנון וגם אל מול ראשי חמאס - על מנת למנוע זליגה של טילים לשטח ירדן. עוד דווח כי הן דרשו מהחות'ים ערבויות לכך שהמרחב האווירי הירדני לא ישמש אותם.

01:33 - סגן קנצלר גרמניה רוברט האבק: "ביטחונה של מדינת ישראל הוא חיוני לנו כמדינה. זה היה הדור של הסבים שלי שרצה להשמיד חיים יהודיים באירופה ובגרמניה. יהודים בגרמניה לא צריכים לפחד להראות את דתם ואת תרבותם, אבל הפחד הזה חזר כעת". בהתייחס לתקריות האנטישמיות אמר: "שרפה של דגלי ישראל זו עבירה פלילית, כך גם האדרה של מעשי הטרור של חמאס. מי שגרמני יעמוד על כך למשפט, מי שלא גרמני מסכן בכך את שהותו בגרמניה".

01:17 - חמאס טוען: 195 פלסטינים נהרגו בהתקפות ישראליות על מחנה הפליטים מחנה הפליטים ג'באליה. לטענתם, 120 נעדרים עדיין מתחת להריסות ועוד 777 נוספים נפצעו.

00:45 - לפני הביקור בישראל, שר החוץ האמריקני בלינקן נפגש בוושינגטון עם שר ההגנה הסעודי ח'אלד בן סלמאן.

אמר כי נפגש ביום רביעי עם מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן כדי לבחון את היחסים האסטרטגיים וכן את המאמצים להסלים את המתיחות באזור. "בדקנו גם היבטים של שיתוף פעולה כדי להשיג את החזון המשותף שלנו לקידום ביטחון ויציבות, הן באזור והן בעולם", אמר בפלטפורמת המדיה החברתית X.

00:22 - דוברת המועצה לביטחון לאומי בארה״ב אדריאן ווטסון מכחישה באופן גורף את הדיווח בפוליטיקו. "הנושא לא נידון על ידי הנשיא בעבר או בהווה. הפוקוס שלנו הוא במשבר הנוכחי"

צה"ל ושב״כ חיסלו את ראש מערך הנ"ט של חמאס (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל ושב״כ חיסלו את ראש מערך הנ"ט של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

23:09 - ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי דנו במצב בעזה ובכלל המזרח התיכון - כך מסר משרדו של סונאק. עוד נמסר כי השניים "דנו במאמצים דיפלומטיים להבטיח את שחרור בני הערובה שבידי חמאס, למנוע הסלמה אזורית ולהשיג שלום ושגשוג ארוכי טווח לעם הפלסטיני". סונאק גם בירך על פתיחת מעבר רפיח כדי לאפשר לאזרחים בריטים וזרים אחרים ולפלסטינים פצועים לעזוב את עזה.

פשיטה של כוחות צה"ל בצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
פשיטה של כוחות צה"ל בצפון הרצועה | צילום: דובר צה"ל

23:00 - מתאם פעולות הממשלה בשטחים מעדכן כי 61 משאיות של סיוע הומניטרי - מזון, מים וציוד רפואי, נכנסו היום לרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

22:55 - משרד החוץ הביע צער על החלטת ממשלת ירדן להחזרת השגריר להתייעצויות. "מדינת ישראל ממוקדת במלחמה שנכפתה עליה במתקפת הטרור הרצחנית של חמאס, ארגון טרור שטבח ב-1,400 ישראלים וחטף 240 נשים, ילדים, תינוקות וזקנים", נמסר בהודעת המשרד. "ישראל תוקפת את מחבלי החמאס ותשתיות הטרור של הארגון, שמשתמש באזרחי רצועת עזה כמגנים אנושיים".

_OBJ

22:33 - דיווח בפוליטיקו: הנשיא ביידן ועוזריו החלו לדון באפשרות שראש הממשלה נתניהו לא ישרוד פוליטית בישראל בתקופה הקרובה. על פי הדיווח, ההערכה הזאת עלתה בשיחה האחרונה בין ביידן ונתניהו. לפחות שני מקורות אמרו כי בממשל מעריכים שזמנו של נתניהו בשלטון בישראל קצוב. לקריאת הדיווח בהרחבה