כוחות צה"ל ממשיכים להילחם בתוך ח'אן יונס, עיר שהיא מוקד שלטוני של חמאס, שם נמצאים בכירי הארגון. לאחרונה מזהים בצה"ל כי ארגון הטרור משתמש בנשים במסגרת הלחימה, בתפקידים של תצפיתניות ולפי החשד גם מחבלות שמעבירות מטעני חבלה ממקום למקום. עוד מזהים בצבא כי בצפון הרצועה חטיבות וגדודים של חמאס נכנעים וכי המורל נמוך מצד הארגון.

הפעילות של צה"ל בעיר הדרומית ח'אן יונס החלה עם רדת החשיכה - ובבוקר הכוחות כבר שלטו במרחב באופן שאפשר להם לבצע את הפעולות ברצף משמעותי. התכלית של הלחימה היא לשלב בין מודיעין, תמרון ואש, ולנסות להביא את מערכת ההגנה של ח'אן יונס החוצה.

התמרון מתקיים בשטח צפוף, מול אויב שבנה מערכים הנדסיים, צבאיים ותת קרקעיים - והשמדתם לוקחת זמן. על פי ההערכות, ארגון הטרור נמצא בתהליכי קריסה ובצה"ל מעריכים כי ניתן להכריע אותו, אך נכון לעכשיו המשימה העיקרית היא הלחימה בח'אן יונס.

חמאס מנסה ליצור מהלכים חדשים בלחימה ועל כוחותינו למצוא את הדרך להערים עליו - כמו שעשו בתחילת התמרון. המורכבות בלחימה במרחבים בתוך ח'אן יונס - מבלי להגיע לאזורים מסוימים בכוונת תחילה. פעולות אלו מייצרות קו מגע לא ברור בתוך השטח הבנוי והאויב מנצל את זה. בצה"ל מצליחים לטשטש את הקו שנוצר - ובכך חמאס נכנס לתוך מלכודות מתוכננות.

 תיעוד מפעילות כוחות אוגדה 98 (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מפעילות כוחות אוגדה 98 | צילום: דובר צה"ל
אוגדת הכוחות המיוחדים של צה״ל נלחמת בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)
אוגדת הכוחות המיוחדים של צה"ל נלחמת בלב ח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

החטיבה הלוחמת של חמאס בח'אן יונס ערוכה ונמצאת בכשרות גבוהה. הם לא העריכו שהתמרון בצפון יהיה כל כך עוצמתי, לכן נערכו עוד בזמן הפסקת האש. הכוחות בשטח יגיעו לכל מקום שצריך, יש יעדים למלחמה ויש יעדים שמתווספים.

בצה"ל למדו לקחים משמעותיים מהלחימה בצפון הרצועה - ובח'אן יונס מתמרנים צוותי הקרב החטיבתיים 7, 84, 4, 55 ו-89, כל אחד מביא כערך מוסף את היכולות שלו. השילוב בין מודיעין, אש ולוגיסטיקה יצר יכולת לפעול בצורה מהירה ולהוציא את האויב מאיזון, כמו גם לייצר רצף והמשכיות של הפעולה מבלי להגיע למצב של סטטיות.