חודש וחצי עבר מאז מתקפת הפתע הרצחנית מעזה, וככל שחולף הזמן עולות עוד ועוד עדויות לסימנים מקדימים שהיו יכולים למנוע את טבח 7 באוקטובר. ל-N12 נודע הערב (חמישי) כי נגדת בכירה וקצינה צעירה ב-8200 הזהירו שחמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל. מפקד בכיר ענה להן: "אלו פנטזיות".

הנגדת - ותיקה, בעלת ניסיון ומוערכת - חיברה במהלך השנה החולפת סיפור מעשה, קרי תסריט שמורכב מפסיפס של מידע מודיעיני גולמי, ואמרה כי היא רואה בחומרה תרחיש שאליו חמאס מתכונן. התרחיש כלל אירוע חדירה המוני שחזה את מה שהתרחש ב-7 באוקטובר.

אליה הצטרפה קצינה צעירה יותר ביחידה והשתיים התריעו בחריפות אחרי התרגיל שחמאס ערך כחודש לפני המתקפה, שמדובר באופרציה אחרת ולא בתרגיל. שתיהן היו נרעשות, ופירטו את כמות המקומות של תכנוני הפריצה בגדר, את תוכן הביטויים ואת המסקנה שמדובר בהיערכות לפריצה ממשית ומסיבית. הן הציגו זאת למפקד בכיר שאינו מהיחידה שבה הן משרתות אך רלוונטי מאוד לאירוע, והוא השיב להן: "אלו פנטזיות".

ב-8200 מאשימים את השחצנות של מפקדי היחידה: "אמרו להם את זה בזמן אמת, היו כל כך הרבה דברים שהיו צריכים להדליק נורות אדומות". 

בשבוע שעבר פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע" עדויות חדשות של תצפיתניות, ששירתו סמוך לגבול עזה. בעדויות התצפיתניות מספרות איך במשך חודשים הן התריעו שוב ושוב על שינויים שהן רואות בשטח, שדורשים התייחסות מיוחדת והנפת דגלים אדומים.

מפקד בכיר לתצפיתניות שהתריעו
מפקד בכיר לתצפיתניות שהתריעו

לטענתן, הן סיפרו למפקדיהן שיש אימונים, חריגות והכנות סמוך לגבול. בין היתר הן תיארו איך יותר ויותר אנשים שלא פקדו את האזור הזה פתאום מגיעים אליו, איך חקלאים שהיו מגיעים יום אחר יום לעבד את השדות פתאום לא מגיעים למקום ומתחלפים באחרים, ובעיקר שהן מזהות תכונה אחרת, כזו שגרמה להן לצלצל בכל בפעמונים.

אותן תצפיתניות חשו שלא מקשיבים להן, שלא סופרים את מה שהן רואות. היו בהן כאלה שהחליטו להתריע בפני אחד המפקדים הבכירים בגזרה, וזו התגובה שקיבלו ממנו: "אני לא רוצה לשמוע עוד פעם על השטויות האלה. אם שוב תציקו עם הדברים האלה, אתן תעמדו למשפט".

בחודש שעבר פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" עדויות של תצפיתניות שהשקיפו על הגבול והבחינו בפעולות לא שגרתיות. אלה התריעו בפני מפקדיהן, אך לדבריהן - נענו בזלזול.

שיחה עם תצפיתנית בגזרת עזה
שיחה עם תצפיתנית בגזרת עזה

"יום לפני שהכול קרה, ראיתי אנשים עם מפות", שחזרה התצפיתנית. "הם היו מסתכלים על הגדר ומצביעים עליה. אמרתי לכולם: 'תקשיבו, יש משהו שהולך לקרות. אני רואה אותם מתכננים דברים'. שמתי לב שיש משהו שונה בגזרה. אפילו אמרתי למי שהייתה לידי בצחוק: 'תקשיבי, הולכים לפשוט לנו על המוצב'. זה היה בצחוק–אמת כזה".

עוד הוסיפה כי למרות אזהרותיה, המפקדים לא התייחסו ברצינות. "הם פשוט זלזלו ואמרו: 'חמאס סתם חבורה של ערסים, הם לא יעשו שום דבר'. אני לא הזיתי, זה לא היה סתם. ראינו המון אימונים". עוד סיפרה: "כל הזמן היינו מסתכלות עליהם כאילו זה קשת 12. זה היה כיף. זה היה מעניין שהם עושים אימונים. זכרתי את האימון שלהם בעל פה: הם יורדים, נשכבים וזורקים רימון. בסוף זה מה שיצא עליי. ירו עליי, זרקו עליי רימון".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל פועל ונלחם בימים אלו, בארגון הטרור הרצחני חמאס ברצועת עזה. כלל המפקדים והחיילים ממוקדים במשימה זו בלבד, כדי להשלים את מטרות המלחמה. לאחר סיום המלחמה ייערך תחקיר מפורט ומעמיק בנושא לבירור הפרטים עד תום".