מחדל ידוע מראש? יותר משבוע עבר מאז הטבח המזעזע של ארגוני הטרור מרצועת עזה, וככל שהזמן מצטברות עוד ועוד עדויות על סימנים מקדימים שהיו יכולים להתריע ממתקפת הפתע האכזרית. אמש (שני) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" עדויות של תצפיתניות שהשקיפו על הגבול והבחינו בפעולות לא שגרתיות. אלה התריעו בפני מפקדיהן, אך לדבריהן – נענו בזלזול.

חיסול מחבלים ע״י כוחות השריון ביומה הראשון של המלח (צילום: דובר צה"ל)
חיסול מחבלים ע״י כוחות השריון ביומה הראשון של המלחמה | צילום: דובר צה"ל

"יום לפני שהכול קרה, ראיתי אנשים עם מפות", שחזרה התצפיתנית. "הם היו מסתכלים על הגדר ומצביעים עליה. אמרתי לכולם: 'תקשיבו, יש משהו שהולך לקרות. אני רואה אותם מתכננים דברים'. שמתי לב שיש משהו שונה בגזרה. אפילו אמרתי למי שהייתה לידי בצחוק: 'תקשיבי, הולכים לפשוט לנו על המוצב'. זה היה בצחוק–אמת כזה".

עוד הוסיפה כי למרות אזהרותיה, המפקדים לא התייחסו ברצינות. "הם פשוט זלזלו ואמרו: 'חמאס סתם חבורה של ערסים, הם לא יעשו שום דבר'. אני לא הזיתי, זה לא היה סתם. ראינו המון אימונים". עוד סיפרה: "כל הזמן היינו מסתכלות עליהם כאילו זה קשת 12. זה היה כיף. זה היה מעניין שהם עושים אימונים. זכרתי את האימון שלהם בעל פה: הם יורדים, נשכבים וזורקים רימון. בסוך זה מה שיצא עליי. ירו עליי, זרקו עליי רימון".

חמאס בצעדה בעיר עזה ב-2018 (צילום: reuters)
תיעוד: אימון של חמאס בסמוך לגבול | צילום: reuters

לדבריה, השינויים התבטאו באימונים בסמוך לגבול – אך לא רק. "כל החקלאות הייתה נראית לי מוזר בחודש. דברים השתנו. אמרתי להם על מה שקורה, והם ענו לי: 'זה סתם חקלאים. הם עובדים שם בשדה'. אמרתי להם: 'לא, זה לא סתם עבודה בשדה. יש שם מלא אזרחים, זה נראה מוזר'. המשיכו להגיד לי שזה סתם".

שיחה עם תצפיתנית בגזרת עזה
שיחה עם תצפיתנית בגזרת עזה
_OBJ

חשוב להדגיש כי תפקידה של תצפיתנית בכלל, ותצפיתנית בגבול רצועת עזה בפרט, הוא להשקיף על הגבול, לאסוף מידע ולהתריע מפני אפשרות לחדירה לשטח ישראל. הן עובדות במשמרות ארוכות וצופות במסכי המצלמות במשך שעות ארוכות. את כל המידע שנאסף, הן במשמרת הן מעבירות לחמ"ל ולגורמי מודיעין שינתחו את המידע ויגבשו עמדה בהתאם.