עדכונים שוטפים

23:45 - דיווחים בלבנון: צה"ל תוקף בכפר עיתרון שבדרום המדינה.

23:20 - צה"ל: צה"ל ממשיך לתקוף בשעה זו עשרות מטרות טרור ברחבי רצועת עזה.

23:15 - צה"ל: שתי חוליות מחבלים שזוהו בשטח לבנון, במרחב מתת והר דב הותקפו. על פי החשד החוליה במתת התכוונה לשגר טילי נ"ט לעבר שטח ישראל והחוליה בהר דב התכוונה לשגר רקטות. שתי החוליות הופצצו בטרם ירו.

23:15 - בוושינגטון פרסמו פרטים מהשיחה שהתקיימה היום בין הנשיא ביידן לראש הממשלה נתניהו. לפיהם, השניים סיכמו על המשך הכנסת סיוע המוניטרי לרצועה, אחרי שתי השיירות שנכנסו ביומיים האחרונים. בנוסף, עלתה סוגיית המאמצים לשחרור החטופים והשבויים, ביידן חזר על בקשתו לאפשר יציאת אזרחים זרים מעזה.

23:05 - הממשלה מאשרת תקציב של כמיליארד שקלים ל"מנהלת התקומה", שמרכזת את הסיוע לרשויות במרחק של עד שבעה קילומטר מגבול עזה.

22:45 - קבינט המלחמה קיים הערכת מצב בקריה בתל אביב עם בכירי מערכת הביטחון.

22:32 - מסתערבי מג"ש איו"ש עצרו שני מבוקשים בשכם. במהלך הפעילות, מחבלים ניסו להתקרב ללוחמים ולהשליך עליהם מטענים, הכוחות הגיבו בירי.

22:14 - הבית הלבן עדכן על סדרת שיחות שקיים נשיא ארה"ב ביידן עם מנהיגים במערב, על המלחמה בעזה. ביידן שוחח עם ראש ממשלת קנדה טרודו, קנצלר גרמניה שולץ, ראש ממשלת איטליה מלוני וראש ממשלת בריטניה סונאק.

22:00 - הנשיא הרצוג בריאיון לרשת סקיי ניוז: "התקן נייד שנמצא על מחבלי חמאס מוכיח שארגון הטרור הרצחני תכנן להשתמש בציאניד נגד אוכלוסייה אזרחית". לדבריו של הרצוג, על גופתו של מחבל חמאס שחוסל בשטח ישראל, אותרו הוראות מפורטות ליצירת נשק כימי ולהפצתו בקרב אוכלוסייה אזרחית, שמקורן במדריך של ארגון הטרור אל-קאעידה משנת 2003.

21:34 - מתאם פעולות הממשלה בשטחים אישר כי היום הוכנס סיוע הומניטרי לעזה: "לבקשת הממשל האמריקני ובהתאם להנחיית הדרג המדיני, הוכנס היום לדרום רצועת עזה, דרך מעבר רפיח שבמצרים, סיוע הומניטרי של האו"ם המכיל מים, מזון וציוד רפואי בלבד. כלל הציוד נבדק בידי גורמי ביטחון ישראליים טרם כניסתו לעזה".

21:18 - ראש הממשלה נתניהו עדכן על סדרת שיחות שקיים עם נשיא צרפת מקרון, ראש ממשלת ספרד סנצ'ס וראש ממשלת הולנד רוטה. שלושתם צפויים להגיע ביומיים הקרובים לישראל.

21:07 - הבית הלבן עדכן כי נשיא ארה"ב ביידן שוחח היום עם ראש הממשלה נתניהו ודן עימו "בהתפתחויות בישראל ובעזה".

21:05 - שרי החוץ של איראן ומצרים שוחחו בטלפון על המלחמה בישראל, ובאיראן אמרו כי ביקשו לספק סיוע הומניטרי לרצועת עזה.

20:59 - אזעקה בנתיבות. 

הנשיא הרצוג בפגישה עם משפחות החטופים והנעדרים (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
הנשיא הרצוג בפגישה עם משפחות החטופים והנעדרים, היום | צילום: קובי גדעון , לע"מ

20:58 - הנשיא הרצוג בשיחה עם משפחות החטופים והנעדרים: "אני מתחייב לכם לעשות הכול ולהביא את יקירכם הביתה". אייל אשל, אבא של התצפיתנית רוני אשל, קרא לראש הממשלה נתניהו להיפגש עם משפחות החטופים: "אתה שלחת את הבנות שלנו לצבא, אתה צריך לדאוג שהם יחזרו הביתה".

20:33 - צה"ל תקף חוליית מחבלים שזוהתה על ידי תצפיות בשטח לבנון ועל פי החשד תכננה לבצע ירי נ"ט למרחב הר דב. מאז שעות הבוקר חוסלו ארבע חוליות נ"ט של חיזבאללה עוד לפני שהספיקו לירות.

20:28 - גורם פלסטיני במעבר רפיח לאל-ערבי אל-ג'דיד: הפעימה השנייה של הסיוע ההומניטרי ממצרים צפויה להיכנס הלילה לעזה, לאחר השלמת הבידוק הישראלי.

20:19 - הותר לפרסום: לוחם נהרג ושלושה נפצעו מירי טיל נ"ט לעבר טנק וכלי רכב הנדסי במהלך פשיטה ברצועת עזה לצורך הכנת המתקפה ואיסוף מידע על נעדרים. בתקרית נפצעו לוחם באורח בינוני ושני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל.

20:18 - דובר צה"ל פרסם תיעוד שמוכיח כי ארגון הטרור חמאס מבצע מתחילת המלחמה ירי רקטי משטח הרצועה תוך ניצול ציני של אוכלוסייה בלתי מעורבת ואתרים אזרחיים כגון גני ילדים, בתי ספר ומסגדים. צה"ל מסר כי חמאס "משגר לשטח מדינת ישראל תוך כוונה ברורה לפגוע באזרחי המדינה".

תצלום אוויר של משגר בסמוך לבתי ספר (צילום: דובר צה"ל)
תצלום אוויר של משגר בסמוך לבתי ספר | צילום: דובר צה"ל
תצלום אוויר של משגר בסמוך לבתי ספר (צילום: דובר צה"ל)
תצלום אוויר של משגר בסמוך לבתי ספר | צילום: דובר צה"ל
תצלום אוויר של משגר בסמוך לגן ילדים (צילום: דובר צה"ל)
תצלום אוויר של משגר בסמוך לגן ילדים | צילום: דובר צה"ל

20:00 - לוחמי יחידת יהל"ם, שפועלת לאיסוף אמצעי לחימה וזיכוי מטענים שהשאירו אחריהם מחבלי חמאס במתקפת הפתע לפני כשבועיים, מצאו באזור כיסופים תיק בית ספר תמים לכאורה שמולכד בידי המחבלים והכיל אמצעי נפץ להפעלה מרחוק, ומטען במשקל שבעה קילוגרמים של חומר נפץ. לכתבה המלאה

19:54 - חילופי אש בשכם: משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוג מאש צה"ל. במקביל, דווח על שני פצועים פלסטינים, אחד מהם באורח קשה.

19:38 - כ-25 אלף בני אדם השתתפו אחר הצוהריים בעצרת תמיכה חסרת תקדים בברלין בירת גרמניה, בהשתתפות משפחות החטופים, נשיא גרמניה פרנק וואלטר שטיינמאייר ושגריר ישראל במדינה רון פרושאור. בלונדון, אלפים השתתפו בעצרת תמיכה בישראל בכיכר טרפלגר בלונדון. בני משפחות החטופים והנרצחים קראו מול אלפי המפגינים לשחרור כלל החטופים משבי חמאס: "חמאס ניסה לשבור את הרוח היהודית, במקום זה הוא איחד אותנו. עימדו לצד ישראל ולצד האנושיות". לכתבה המלאה

מיצג עגלות ריקות להחזרת הילדים החטופים (צילום: עמרי דגן)
מיצג העגלות הריקות בכיכר הפרלמנט בלונדון | צילום: עמרי דגן

מפגן תמיכה בישראל בברלין (צילום: AP)
אלפים השתתפו בברלין בעצרת תמיכה בישראל, היום | צילום: AP

19:34 - שר הביטחון יואב גלנט קיים היום דיון אופרטיבי בחמ"ל המבצעים של חיל האוויר, יחד עם מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר, והקצונה הבכירה של החיל בסדיר ובמילואים. בסיום הדיון, אמר שר הביטחון: "בהיבט המבצעי לתמרון, בסופו של עניין אין מה שיעצור את צה"ל. זה שילוב של שני דברים – אחד, היכולת האווירית, והשני, התמרון הקרקעי. זה צריך להיות התמרון האחרון בעזה, מהסיבה הפשוטה שאחריו לא יהיה חמאס".

תצלום אוויר של משגר בסמוך למסגד (צילום: דובר צה"ל)
תצלום אוויר של משגר בסמוך למסגד | צילום: דובר צה"ל

"ייקח חודש, חודשיים, שלושה, אבל בסוף לא יהיה חמאס", הדגיש גלנט. "לפני שהאויב יפגוש את כוחות השריון והחי"ר, הוא פוגש את הפצצות של חיל האוויר. מהתרשמותי אתם יודעים לעשות את זה בצורה קטלנית, מדויקת, ומאוד איכותית כפי שזה הוכח עד עכשיו".

19:24 - דובר צבא מצרים התייחס לתקרית שבמהלכה ירה טנק של צה"ל בשוגג על עמדה מצרית באזור כרם שלום: "כמה שוטרים נפצעו קל, ישראל מיד הביעה צער על התקרית הלא מכוונת. הנסיבות נבדקות".

19:01 - אזעקות בבאר שבע ובאופקים.

18:46 - דיווח בעזה: צה"ל תקף את בית משפחת הניה בשכונת שיח' רדואן, דווח על פצועים.

18:44 - מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו תשתית של חיזבאללה לאחר שזוהה ניסיון לשגר ממנה טילי נ"ט לעבר שטח ישראל סמוך למלכיה. דובר צה"ל עדכן על תקרית נוספת שבה מחבלים שיגרו טילי נ"ט לעבר שטח פתוח במרחב ערב אל-עראמשה שבצפון הארץ. מצה"ל נמסר כי אין נפגעים ולא נגרם נזק.

מתחם אוהלי "גלמפינג" בכפר המכביה עבור תושבי הצפון
מתחם אוהלי "גלמפינג" בכפר המכביה

18:19 - טנק של צה"ל ירה בשוגג על עמדה מצרית בסמוך לגבול במרחב כרם שלום. מצה"ל נמסר כי האירוע מתוחקר והפרטים בבדיקה.

18:12 - ראש ממשלת המעבר של החות'ים בתימן, עבד אל-עזיז בן חבתור, מאיים: "אם תימשך המתקפה בעזה - יותקפו ספינות ישראליות בים האדום. ארה"ב יירטה טילים ומל"טים שכוונו לישראל".

17:46 - מתחם אוהלי "גלמפינג" מוקם בכפר המכביה עבור תושבי הצפון שמתפנים היום מבתיהם בשל המצב הביטחוני. תושבי עוטף עזה, המתארחים במלון כפר מכביה, התנדבו לסייע בהקמת האוהלים.

17:31 - מתנדבי מד"א מכל רחבי הארץ הגיעו לבית העלמין בסביון כדי לחלוק כבוד אחרון לחובשת ירין פלד ז"ל, מתנדבת מד"א שנפלה בקרב על מוצב נחל עוז ושברגעיה האחרונים השאירה פתק שבו ביקשה שלהלוויתה יגיעו רבים לבושים במדי מד"א.

צוותי מד"א מכל הארץ בהלוויתה של ירין פלד ז"ל (צילום: איתן אלחדז/TPS)
צוותי מד"א בהלוויתה של ירין פלד ז"ל | צילום: איתן אלחדז/TPS

17:24 - רויטרס: פיצוץ וקול אמבולנסים נשמעו ליד מעבר רפיח בין מצרים לעזה.

17:14 - גבר בן 60 נפצע באורח בינוני-קשה מפגיעת רקטה ברכב בכניסה לנתיבות. צוותי מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים סורוקה בבאר שבע עם חבלה בגפיים מרסיסים.

פרמדיק מד"א ארי פרידמן סיפר: "ראינו את הפצוע שוכב בסמוך לרכב כשהוא בהכרה מלאה וסובל מחבלה ברגל מרסיסים. הוא סיפר לנו שלאחר ששמע אזעקה הוא עצר בצד הדרך, יצא מרכבו ונפגע כשהיה בדרכו למקום מוגן. הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישות ומתן תרופות לשיכוך כאבים, ופינינו אותו בניידת טיפול נמרץ לבית החולים במצב בינוני עד קשה".

נפילת רקטה בנתיבות
נפילת הרקטה בנתיבות

17:06 - על רקע הדיווחים שארה"ב לוחצת על ישראל לעכב את הכניסה הקרקעית של צה"ל לעזה, גורם מדיני בכיר בישראל מבהיר: "אין לחץ אמריקני, יש גיבוי אמריקני".

ישראל במלחמה - סיקור N12

16:39 - דיווח ב-CNN: ארה"ב לוחצת על ישראל לעכב את הכניסה הקרקעית. גורמים בכירים בירושלים הכחישו את הדיווח ומסרו כי "השיקול היחידי הוא מבצעי".

16:37 - אירוע ביטחוני בעוטף עזה: טיל נ"ט שוגר באזור כיסופים. מדובר צה"ל נמסר כי חוליית מחבלים ירתה לעבר לוחמים שפעלו ממערב לגדר הרצועה. טנק השיב אש.

16:37 - מתקפת הטרור הותירה 21 ילדים מ-13 משפחות ללא הורים - מרביתם התייתמו, כך לפי נתוני משרד הרווחה. מדובר בקטינים ששני הוריהם אינם נוכחים בעקבות מתקפת הטרור: הרוגים, נעדרים או חטופים. ילדה אחת, בת 4, התייתמה מהוריה ונחטפה לעזה. מהמשרד נמסר כי עובדים סוציאליים של שירותי הרווחה יצרו קשר עם כל המשפחות שאצלם שוהים הילדים, ומעניקים להם ליווי וסיוע.

לרשימת הנרצחים והנופלים ששמותיהם הותרו לפרסום - לחצו כאן

16:20 - ניסיון פיגוע בגוש עציון: מחבל ניסה לדרוס לוחמים סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב. הכוח פתח לעברו באש ונטרל אותו. אין נפגעים לכוחותינו.

16:00 - לוחמי מגלן השתמשו לראשונה באמצעי הלחימה החדשני "עוקץ פלדה" לתקיפת עמדת שיגור רקטות של חמאס בעזה. פצצת המרגמה החדשה יכולה להפוך למדויקות כמו טילי חיל האוויר ולצמצם פגיעה בבלתי מעורבים.

15:51 - לשכת ראש הממשלה: הנשיא מקרון יגיע לישראל בהזמנת ראש הממשלה נתניהו ביום שלישי הקרוב.

15:50 - לימודים בצל המלחמה: שר החינוך יואב קיש הודיע על הקמת בתי ספר חדשים לתלמידים המפונים באילת, בים המלח ובערבה התיכונה. עוד הדגיש השר כי הורים שהתפנו באופן עצמאי יוכלו לפנות למחלקת רישום ברשות המקומית שבה הם שוהים, ולשבץ את ילדיהם במוסדות החינוך ברשות זו.

15:45 - משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי מאז תחילת המלחמה נהרגו 4,741 פלסטינים מתקיפות צה"ל. כמו כן, לפחות 15,898 נפצעו. 

15:30 - רון פרושאור, שגריר ישראל בגרמניה, התייחס למאמצים להשבת החטופים: "יש קשר חזק בין הממשלות. עושים הכול כדי להחזיר אותם הביתה". גילי רומן, אח של ירדן רומן גת שנמצאת בשבי חמאס, אמר: "לירדן יש היום יום הולדת. היא בת 36. אם נותנים לה לצפות בטלוויזיה ישראלית, אני רוצה שהיא תדע שהבת שלה גפן בחיים. היא בכלל לא יודעת את זה".

15:15 - ראש הממשלה נתניהו נפגש עם לוחמי עוצבת הקומנדו בצפון ושלח מסר מאיים: "אם חיזבאללה יחליט להיכנס למלחמה, הוא יתגעגע למלחמת לבנון השנייה. הוא יעשה את טעות חייו. אנחנו נכה בו בעוצמה שהוא לא יכול אפילו לדמיין והמשמעות לו ולמדינת לבנון היא הרסנית".

15:00 - שיירה של 17 משאיות עם סיוע הומניטרי נכנסה לצד המצרי של מעבר רפיח, בדרכה לרצועת עזה. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי המשאיות אינן נושאות דלק.

14:41 - צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה

14:38 - ראש רשות החירום הלאומית הודיע כי אין יותר חדרי מלון פנויים לפינוי תושבים: "אם נידרש לפינויים נוספים, אנחנו ניאלץ לשכן את המתפנים במתקני ציבור", הבהיר. ברשות החירום הלאומית עושים כל מאמץ כדי להימנע מכך, אך נערכים לתרחיש.

14:16 - תפיסת המחבל בעוטף עזה: מסתמן כי פעיל כוח נוח'בה נתפס לאחר שגנב רכב מאחד מקיבוצי העוטף. המחבל ניסה לברוח באמצעותו, אך אותר לאחר שפרץ מחסום צבאי.

14:07 - חיזבאללה הודיע על 3 פעילים נוספים שחוסלו בתקיפת צה"ל. מאז תחילת המלחמה, ארגון הטרור הודיע על יותר מ-20 מחבלים שחוסלו.

14:05 - אזעקות הופעלו בקיבוץ יפתח שבגליל העליון כתוצאה משיגור פצצת מרגמה ו-2 טילי נ"ט ששוגרו לעבר המוצבים שושן ותורמוס. אין נפילות ביישוב. מיד לאחר הירי לצפון - אזעקות נשמעו גם בעוטף עזה. 

13:56 - שירותי הבריאות בעזה טוענים כי ביממה האחרונה נהרגו 266 פלסטינים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה.

13:46 - בכיר חמאס נוסף חסל: צה"ל ושב"כ עדכנו כי במהלך הלילה חוסל מחמד קטאמש, סגן-מפקד מערך האש הרקטי של חמאס. קטאמש, שחוסל במהלך הלילה, היה אחראי לניהול האש והארטילריה בחטיבת מחנות המרכז. במסגרת תפקידו בארגון הטרור, לקח חלק מרכזי בתכנון והפעלת תוכניות האש והירי לשטח ישראל בכל סבבי הלחימה.

13:40 - המפכ"ל שבתאי שיבח את ערביי ישראל על האיפוק בצל בתקופה המתוחה: "יש לנו כמות אפסית של אירועים, אנחנו בקשר עם כל הגורמים וכמובן דרוכים". עוד הדגיש המפכ"ל כי "הוקמו 527 כיתות כוננות. עלינו במאות אחוזים. ברגע שיגיע עוד נשק, הוא יועבר לעוד כיתות כוננות"

13:29 - צבע אדום בעוטף עזה 

ראש הממשלה נתניהו מבקר לוחמי עוצבת הקומנדו בצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו מבקר לוחמי עוצבת הקומנדו בצפון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

13:16 - משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על 5 הרוגים ביהודה ושומרון כתוצאה מפעילות צה"ל במהלך הלילה.

12:59 - אחרי שעתיים של שקט - אזעקות בבית שמש והסביבה. מטח כבד שוגר גם לשפלת יהודה וקריית גת.

12:55 - שבעה יישובים במועצה האזורית אשכול, שנמצאים מחוץ לטווח 7-0 קילומטרים מרצועת עזה, מבקשים הכרה מלאה כיישובי העוטף. נדגיש כי מדובר בתושבים שפונו מבתיהם, ושבקהילתם ישנם הרוגים וחטופים.

12:45 - תא"ל במיל' גל הירש, הממונה על נושא החטופים והנעדרים, נפגש עם נציגות הצלב האדום. הירש הדגיש בפני הנציגים את חשיבות המשך תפקודו של הצלב האדום כגוף הומניטרי נטרלי והודה להם על תרומתם לשחרור שתי החטופות בליל שבת.

12:38 - שבועיים אחרי הטבח: מחבל מכוח נוחבה נתפס אמש בעוטף. המחבל נתפס כשהוא מותש - והועבר לחקירה.

האירועים עם חיזבאללה בגבול לבנון (צילום: Amir Levy/GettyImages)
התחממות בגבול לבנון: חיזבאללה שיגר נ"ט, צה"ל השיב אש | צילום: Amir Levy/GettyImages

12:14 - חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה, חסן פדל-אללה: "נסראללה עוקב שעה אחר שעה סביב ההתפתחויות במערכה ומפקח על ניהולה. אי הופעתו הפומבית היא חלק מכך. כשהוא יראה לנכון להופיע בתקשורת - הוא יעשה זאת".

12:00 - סיוע הומניטרי נוסף עושה את דרכו לרצועה: במשרד החוץ הקטרי מעדכנים על שני מטוסים שעושים את דרכם לאל-עריש, ונושאים 87 טון של מזון וציוד רפואי שמיועד לאוכלוסייה האזרחית בעזה. 

11:51 - מתווה הסיוע הכלכלי בצל המלחמה: ברשות המסים הודיעו כי בעלי עסקים ביישובי ספר בדרום ובצפון הארץ יוכלו להגיש בקשת מקדמה לקבלת פיצויים בשל נזקי מלחמת "חרבות ברזל". המקדמה תשולם לזכאים תוך שבעה ימי עסקים מהגשת הבקשה.

11:26 - שיגור נ"ט נוסף - בפעם השלישית מהבוקר: חוליית חיזבאללה פגעה באנטנות ישראליות במוצב ציפורן, שליד מושב מרגליות. במקביל, כיפת ברזל יירטה מטרה שהגיעה לישראל משטח מלבנון. האירוע בבדיקה, אך ככל הנראה מדובר ביירוט כטב"ם. 

ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל
ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל

11:10 - טנק של צה"ל תקף חוליית מחבלים ששיגרה טיל נ"ט. התקיפה בוצעה במרחב הר דב. בצה"ל מדגישים כי אין נפגעים לכוחותינו ולא נגרם נזק.

11:04 - אזעקות באשקלון ובעוטף עזה. 5 דקות לאחר מכן, אזעקות נשמעו גם בכרם שלום.

10:57 - עד כה נמסרו הודעות למשפחותיהם של 212 חטופים ו-307 חללי צה"ל.

10:50 - דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי: "בתקיפות הלילה ברצועה הרגנו עשרות מחבלים בעיר עזה ובסביבתה. נהרג סגן-מפקד מערך האש הרקטי של חמאס. נצא לשלב הבא בתנאים הטובים ביותר לצה"ל בהתאם להנחיית הדרג המדיני". 

10:35 - צה"ל ושב"כ עצרו הלילה 46 מבוקשים ביהודה ושומרון, 27 מהם פעילי חמאס. הלוחמים החרימו אמצעי לחימה רבים בכפר קבאטיה ובעיר חברון, ואטמו בית דפוס ששימש ארגוני טרור. מתחילת המלחמה נעצרו 727 מבוקשים ביהודה ושומרון, יותר מ-480 מהם משתייכים לארגון הטרור חמאס.

פינוי תושבי הצפון (צילום: N12)
מתווה פינוי תושבי הצפון | מפת היישובים המעודכנת | צילום: N12

10:07 - צבע אדום בכיסופים. לאחר עשר דקות אזעקות נשמעו גם בנתיב העשרה, אשקלון וכרמיה.

10:00 - מקורות ביטחוניים לרויטרס: מתקפת טילים על בסיס כוחות הצבא האמריקני עין אל-אסד בעיראק, לפחות פיצוץ אחד נשמע בתוך תחומי הבסיס. לפחות שמונה תקיפות של שלוחי איראן נגד צבא ארה"ב בעיראק ובסוריה בארבעת הימים האחרונים.

09:36 - בוטלו כל הטקסים הממלכתיים לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. ממרכז רבין נמסר: "לבנו עם משפחות החטופים והנרצחים, מייחלים לשובם המהיר בשלום של האזרחים והחיילים החטופים".

09:25 - מצבו של החייל שנפצע אמש מפגיעת טיל נ"ט בצפון מתייצב. ד"ר האני באחוס, ראש המערך לרפואה דחופה וטראומה בבית החולים רמב"ם, אמר: "אתמול בשעות הערב הגיע אלינו החייל, כשהוא סובל מפציעות רסיסים מורכבות מאוד שנזקק לטיפול מורכב גם בקבלתו למיון. מצבו מתייצב והוא נמצא בטיפול נמרץ כללי".

ירי חיזבאללה על אנטנות ישראליות בגבול לבנון
ירי חיזבאללה על אנטנות ישראליות בגבול לבנון

09:01 - אזעקות בבת ים, חולון וראשון לציון.

09:00 - דובר צה"ל מפרסם תיעוד מיוחד ובו שיחות טייסי חיל האוויר בקשר, רגע לפני השמדת מטרות חמאס בעומק הרצועה. בסרטון נראות היעדים שהותקפו ממעוף הציפור, כשברקע נשמעים הטייסים מתכננים את התקיפה. "עוד כמה קטנות נכנס לביצוע", אומר אחד הטייסים. "4.5 קילומטר. אני מעביר טיל. משגר". טייס אחר הודיע: "הולכים על החלק האחורי של הרכב. הראשונה נורתה. אנחנו בתקיפה, טיל יצא".

08:51 - במהלך התקיפות הלילה ברצועה נעשה שימוש ביותר מ-300 חימושים - כך מעדכן הבוקר חיל האוויר. במהלך הפעילות המבצעית ברצועה, תקפו מטוסי הקרב עשרות מטרות טרור - חלקן בבניינים רבי-קומות. עוד מעדכנים בצה"ל כי לאורך היום הושמדו עשרות פירי מנהרות, מחסני אמצעי לחימה, מפקדות וחמ"לים מבצעיים. בין מטרות הטרור שהותקפו, מסגדים ששימשו את פעילי ארגון הטרור חמאס.

נשק שהוחרם בחברון (צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ)
אמצעי הלחימה שהוחרמו בכפר קבאטיה ובעיר חברון | צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ

08:32 - מספר הפצועים המאושפזים בבתי החולים עומד כעת על 299 פצועים - כך מעדכן הבוקר משרד הבריאות. בין הפצועים - 47 במצב קשה, 178 במצב בינוני ו-87 נוספים במצב קל. מאז פרוץ המלחמה פונו לבתי החולים 5,132 פצועים - 279 מהם נפגעי חרדה.

08:26 - בעזה טוענים כי יותר מ-50 פלסטינים נהרגו במהלך הלילה מתקיפות חיל האוויר ברצועה. במקביל, גורמים פלסטיניים מדווחים על הרס רב שנגרם מאש צה"ל ממזרח לאל-קרארה שבדרום עזה.

תקיפת מטרות ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
4 יעדים בלילה אחד: צה"ל תקף מטרות ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

08:20 - צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט במרחב אביבים שבגבול לבנון. בצה"ל זיהו את חוליית מחבלים בשעות הבוקר המוקדמות, בשעה שניסו לשגר את הטילים לשטח ישראל. תקיפה זו ממשיכה רצף של תקיפות אוויריות שבוצעו לאורך הלילה בלבנון, בתגובה לירי טילי הנ"ט למרחב ברעם. 

08:07 - כוחות הביטחון עצרו לפנות בוקר את ראש עיריית אל-בירה, אסלאם א-טויל - כך טוענים מקורות פלסטיניים. לטענתם, ראש העירייה נעצר החשד להיותו מזוהה עם ארגון הטרור חמאס. 

07:53 - מקור צבאי בסוריה מאשר את הדיווחים לפיהם צה"ל תקף מטרות בדמשק ובחלב. לדבריו, ישראל תקפה לפנות בוקר בטילים מהים התיכון ומהגולן והביאה להשבתת שני נמלי התעופה. עוד טען כי בתקיפה נפגעו 2 אזרחים - אחד נהרג ואחד נפצע.

07:20 - רשות החירום הלאומית וצה"ל הודיעו על עוד 14 יישובים שיפונו למלונות ובתי הארחה בצל המתיחות הביטחונית בגבול לבנון. התוספת אושרה על ידי שר הביטחון גלנט. פיקוד הצפון עדכן לפני זמן קצר את ראשי המועצות בהחלטה. 14 היישובים שנוספו לתוכנית הממשלתית הם: שניר, דן, בית הלל, שאר ישוב, הגושרים, לימן, מצובה, אילון, גורן, גרנות הגליל, אבן מנחם, סאסא, צבעון ורמות נפתלי.

ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל
ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל

06:40 - CNN: צה"ל הטיל כרוזים בשכונת א-סברה בעזה וביקש מהתושבים להתפנות לדרום הרצועה. עוד דווח ברשת החדשות האמריקנית כי 13 בני אדם נהרגו בתקיפת חיל האוויר ברצועה. 

06:05 - דיווחים בסוריה: ישראל תקפה באזור נמלי התעופה של דמשק וחלב.

05:30 - מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין הודיע: על רקע ההסלמה עם איראן - ארה"ב תשלח מערכות הגנה אווירית נוספות למזרח התיכון "כדי לחזק את היכולת להגיב לאירועים שונים".

05:09 - רויטרס: בטיוטת החלטה שהגישה למועצת הביטחון של האו"ם, ארצות הברית דוחפת לתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה ודורשת שאיראן תפסיק להעביר נשק ל"מיליציות ולארגוני טרור שמסכנים את השלום ואת הביטחון האזורי".

04:59 - ממשלת קנדה: מחר צפויה לצאת טיסת החילוץ האחרונה לאזרחי המדינה ששוהים בישראל.

04:30 - בן משפחתו של עמרי מירן, ישראלי שנחטף לעזה במתקפת הפתע, אמר ל-CNN: "זו תקופה מאוד קשה למשפחה, בתו בת השנתיים צועקת לפני השינה 'לילה טוב אבא'".

03:55 - צה"ל מפרסם: אילוסטרציה של קומות המסגד בג'נין שהותקף הלילה - ותשתיות הטרור שהיו בתוכו.

 

03:39 - הסהר האדום הפלסטיני: שניים נהרגו וכמה נפצעו בתקיפת צה"ל בג'נין.

02:59 - צה"ל ושב"כ: סוכלה בג'נין חוליית מחבלי חמאס וג'יהאד איסלאמי שתכננה לבצע פיגוע בטווח הזמן הקצר.

חייל צה"ל בגבול ישראל עם לבנון (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
בצל המתיחות בגבול לבנון: 14 יישובים נוספים יפונו למלונות ובתי הארחה | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

02:42 - בעקבות הפעילות במחנה הפליטים ג'נין - התושבים קיבלו הודעה מהשב"כ: "מדינת ישראל לא תאפשר פעולות טרור ממחנה הפליטים ג'נין נגד כוחותיה ואזרחיה. אנא התרחקו והרחיקו את ילדיכם מפעילות כזו".

02:27 - דיווחים פלסטיניים: חיל האוויר תקף מבנה סמוך למסגד אל-אנצאר במחנה הפליטים ג’נין - שם נחשף חדר לניהול הלחימה של חמושים ותת-קרקע.

אזור התקיפה בג'נין
אזור התקיפה בג'נין, הלילה

01:47 - מחלקת המדינה האמריקנית: מזכיר המדינה אנתוני בלינקן שוחח עם אמיר קטר אל-ת'אני והודה לו על הסיוע בשחרור שתי החטופות מעזה אתמול. השניים דנו במאמצים להשיב את כל החטופים ובשיתוף הפעולה בין ארה"ב וקטר.

01:22 - נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשאל אם הוא דוחק בישראלים לדחות את הכניסה הקרקעית לעזה, והשיב: "אני מדבר עם הישראלים". ביידן לא ענה כשנשאל על המאמצים לשחרור חטופים נוספים.

00:40 - דיווח ב-CNN: על פי גורמים בישראל, לפחות 235 בעלי אזרחות זרה מ-41 מדינות שונות נהרגו במתקפה של חמאס. 74 נוספים עדיין מוגדרים נעדרים.

00:20 - הותר לפרסום: לוחם נפצע קשה מפגיעת טיל נ"ט באזור ברעם. שני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל וקיבלו טיפול רפואי במקום; משפחותיהם עודכנו. בנוסף, צה"ל תקף מטרות של חיזבאללה - בהן מתחם צבאי ממנו בוצע שיגור טיל קרקע-אוויר לעבר כטמ"ם.

00:09 - שר הכלכלה ניר ברקת נפגש הערב עם ראשי המגזר העסקי כדי לגבש מתווה לסיוע לעסקים בתקופת המלחמה. במהלך הפגישה נשמעה ביקורת נוקבת על מתווה הסיוע לעסקים שהציג משרד האוצר. מסתמנות הסכמות למתווה חלופי, בהן הסכמה על הגדלת הפיצוי לעסקים כך שהפגיעה בעסק לא תעלה על 20% מהמחזור החודשי.

00:00 - תקיפות נרחבות של צה"ל ברצועת עזה, על רקע ההיערכות לכניסה קרקעית.